Drama na Stamford Bridgeu, Gerrard izvukao Liverpool

Marin Vuković • srijeda, 26.12.2007.

Osam pogodaka, tri crvena kartona i pregršt preokreta epilog su nezaboravne utakmice na Stamford Bridgeu u kojoj su Chelsea i Aston Villa na kraju podijelili bodove. Tottenham je do vrha napunio mrežu gradskog rivala Fulhama, a Manchester United rutinskim nastupom odnio sva tri boda iz Sunderlanda. Steven Gerrard spasio je Liverpoolu dragocjene bodove na gostovanju u Derbyju...

Praznično poslijepodne u Premiershipu otvoreno je trima utakmicama u Londonu, no ono što su na Stamford Bridgeu pružili Chelsea i Aston Villa zasjenilo je zbivanja na ostalim stadionima, a vrlo vjerojatno i obilježilo 19. kolo engleskog prvenstva. Teško se prisjetiti kada je netko tako nadigrao Chelsea u prvih 45 minuta kao što su to učinili gosti iz Birminghama. Lepršavom igrom i munjevitim kontranapadima od prve su minute na iskušenja stavljali obranu londonske momčadi i još uvijek očito nedovoljno oporavljenog Petra Čecha, koji prema najavama nije niti trebao braniti u ovoj utakmici.

U 14. minuti susreta uporni Gabriel Agbonlahor oteo je loptu u opasnoj zoni, ubacio na drugu stranu za Johna Carewa, a ovaj glavom uposlio Seana Maloneya koji iz neposredne blizine svladava nemoćnog Čecha. Samo 12 minuta kasnije domaćin ostaje bez Franka Lamparda koji je pokupio ozljedu i morao izaći iz igre, a na travnjak Stamford Bridgea po prvi put nakon travnja istrčava Michael Ballack. Stvari postaju još gore po Chelsea kada u 44. minuti nakon udarca Maloneya vratar Chelseaja čini početničku grešku, lopta mu ispada iz ruku i odsjeda u mreži za 0:2.

Chelsea je bio na konopcima, no slamka spasa stigla je samo minutu kasnije. Neoprezno je startao Zat Knight i na izmaku prvog dijela srušio Ballacka, a glavnom sucu preostalo je jedino da pokaže na bijelu točku, a Knightu put u svlačionicu. S bijele točke precizan je bio Andrij Ševčenko i na odmor se otišlo minimalnom prednošću gostiju.

Chelsea - Tottenham 4:4

Brojčano nadmoćni londončani u drugi dio ulaze napadački i vrlo brzo, već u 50. minuti, sjajnim udarcem Ševčenka s 25 metara dolaze do izjednačenja. Ukrajinčeva asistencija u 66. minuti potom je gurnula u priliku Alexa koji snažnim prizemnim udarcem donosi potpuni preokret domaćinu. Iako su mnogi tada prognozirali broj pogodaka s kojima će Chelsea ispratiti Aston Villu, gosti iz Birminghama nisu rekli posljednju riječ.

Nakon slobodnog udarca u 72. minuti na pravom se mjestu našao Martin Laursen i skrenuo loptu u mrežu za 3:3, a osam minuta kasnije zbog brutalnog dvonožnog starta Carvalho dobiva izravni crveni karton i snage su ponovno poravnate. Dvije minute prije kraja Chelsea dobiva slobodni udarac na rubu šesnaesterca, a Ballack preciznim udarcem podiže na 4:3. Tri boda za Chelsea? Gosti ne misle tako. Već u sljedećem napadu, Ashley Cole rukom zaustavlja loptu na gol crti, dobiva crveni karton, a iz jedanaesterca konačnih 4:4 postavlja Gareth Barry. Utakmica za pamćenje!

Samo malo dalje u istom gradu Tottenham je s visokih 5:1 razbio Fulham i nastavio uspon na prvenstvenoj ljestvici. Mrežu gostiju načeo je Robbie Keane u 27. minuti, a prije odmora prednost je udvostručio Huddlestone. Tračak nade gostima dao je Dempsey početkom drugog dijela, no još jedan pogodak Keanea i Huddlestonea, te jedan Jermainea Defoea stavljaju točku na "i". Gosti su utakmicu završili s deset igrača jer je zbog drugog žutog kartona dvije minute prije kraja isključen Moritz Volz.

Crveni karton vidjeli smo i u trećem londonskom susretu, onom na Upton Parku gdje je već u 29. minuti Brynjar Gunnarsson pocrvenio zbog starta s dvije noge na Mullinsa. Domaći su iskoristili prednost i neposredno pred odlazak na odmor poveli golom Nolberta Solana, no udrugom su dijelu ispustili tu prednost i dopustili gostima da preko Kitsona dođu do boda.

Iako je u utakmici protiv Sunderlanda Alex Ferguson odlučio odmoriti Ryana Giggsa i Andersona, a na klupi ostaviti Teveza i Evru, Manchester United sve je dvojbe riješio već nakon prvih 45 minuta. Prednost aktualnim prvacima donio je Wayne Rooney udarcem s 20-ak metara u 18. minuti, a deset minuta kasnije asistirao je Louisu Sahi za drugi pogodak u mreži Craiga Gordona. Na isteku prvog dijela Gordon je morao nemoćno ispratiti i treću loptu u svoju mrežu, ovaj put nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca Cristiana Ronalda.

Portugalac je već početkom drugog poluvremena izašao iz igre, a Ferguson je dao priliku oporavljenom Ji-Sung Parku te je United bez većih problema utakmicu priveo kraju. Visoku pobjedu gosti su potvrdili iz jedanaesterca u 86. minuti nakon što je u kaznenom prostoru srušen Nani. Iz kaznenog udarca svoj drugi pogodak na utakmici postigao je Saha i postavio konačnih 0:4.

Liverpoolove ambicije za naslov prvaka visile su o koncu na gostovanju u Derbyju, gdje je do posljednje minute najlošija momčad lige držala 1:1 protiv Benitezovih Redsa. Kada je Fernando Torres već u 12. minuti načeo mrežu domaćina lijepom solo akcijom činilo se kako su gosti na putu do elegantne pobjede, no prevelika opuštenost umalo ih je koštala dragocjenih bodova. Derby je u drugo poluvrijeme ušao znatno agresivnije i u 67. minuti pogotkom McEvelyja stigao do izjednačenja. Po tko zna koji put momčad s Anfielda morao je spašavati kapetan Steven Gerrard. Prvo je tri minute prije kraja zatresao gredu, a potom u posljednjoj minuti ipak pronašao put do mreže za 2:1.

Nogometaši Newcastlea htjet će što prije zaboraviti proteklih nekoliko dana i razočaravajuće rezultate protiv dvije momčadi sa samog dna prvenstvene ljestvice. Nakon što su kod kuće odigrali neodlučeno protiv Derby Countyja, crno-bijeli su večeras poraženi od Wigana. Osim što su time prekinuli niz od četiri utakmice bez poraza, iz dvije nedvojbeno najlakše utakmice odnose samo jedan bod te su tako propustili priliku priključiti se gornjem dijelu ljestvice. Pogodak koji Wiganu znači bijeg iz zone ispadanja postigao je Ryan Taylor iz slobodnog udarca u 65. minuti.

Odličnim drugim poluvremenom Everton je na Goodison Parku izborio tri boda protiv neugodnog Boltona. U 51. minuti ubačaj Phila Nevillea prevario je sve igrače u šesnaestercu i odsjeo u mreži Jussija Jaaskelainena, a pobjedu je potvrdio Tim Cahill u 70. minuti.

Uvjerljivu domaću pobjedu upisao je i Birmingham protiv neučinkovitog i danas vrlo slabog Middlesbrougha, koji je čak i pomogao domaćinu na putu do prvog pogotka. U 22. minuti Stewart Downing skrenuo je ubačaj Garyja McSheffreya u vlastitu mrežu. Na isteku prvog dijela Mikael Forssell povisio je na 2:0, a u sudačkoj nadoknadi jedanaesterac za 3:0 iskoristio je McSheffrey.

U posljednjoj utakmici dana Portsmouth i Arsenal podijelili su bodove odigravši 0:0, izvještaj utakmice možete pročitati ovdje.

Premiership, 19. kolo, 26.12.2007:
Chelsea - Aston Villa 4:4, Tottenham - Fulham 5:1, West Ham - Reading 1:1, Sunderland - Manchester United 0:4, Derby County - Liverpool 1:2, Everton - Bolton 2:0, Wigan - Newcastle 1:0, Birmingham - Middlesbrough 3:0, Portsmouth - Arsenal 0:0.