West Ham srušio United, desetka na White Hart Laneu

Marin Vuković • subota, 29.12.2007.

West Ham se treći uzastopni put pokazao pretvrdim orahom za Manchester United. Momčad koja ih je u prošloj, šampionskoj sezoni svladala oba puta isti je podvig ponovila i večeras preokrenuvši zaostatak od jednog pogotka. Tottenham i Reading odigrali su još jedan premierligaški klasik, vratari su čak deset puta vadili loptu iz mreže, a Portsmouth je ponovno razočarao na Fratton Parku...

Prvih sedam utakmica 20. kola Premiershipa po tko zna koji put dokazale su zašto nogometni zaljubljenici diljem svijeta upravo englesko prvenstvo proglašavaju najboljim i najuzbudljivijim. Branitelj naslova Manchester United po treći je put uzastopce poražen od West Hama, i to u trenutku kada su zaredali s pet pobjeda i preuzeli vodstvo na ljestvici. Još jedan klasik režirali su Spursi svladavši Reading s čak 6:4, dok se Chelsea na Stamford Bridgeu podigao iz knock-downa i u završnici izborio važnu pobjedu.

Trener West Hama Alan Curbishley očito je pronašao dobar recept protiv igre Manchester Uniteda. Svoju je momčad u protekloj sezoni odveo do dvije prvenstvene pobjede nad Crvenim vragovima, a seriju sjajnih rezultata nastavili su i večeras na Upton Parku izborivši pobjedu od 2:1 iako su nakon prvih 45 minuta hvatali rezultatski zaostatak.

United je danas bio lišen usluga bolesnog Waynea Rooneya, ali i Alexa Fergusona koji je po kazni utakmicu morao odgledati s tribina. Usprkos tomu United je u 14. minuti stigao do vodstva nakon lijepog ubačaja Ryana Giggsa kojeg je Cristiano Ronaldo glavom poslao u mrežu. Iako je prvo poluvrijeme rezultatski pripalo gostima, West Ham je promašio dvije sjajne prilike, a svakako treba istaknuti gredu Mullinsa na samom početku utakmice.

U drugom poluvremenu Ronaldo se iz heroja prometnuo u tragičara utakmice. Jonathan Spector u 67. je minuti igrao rukom u šesnaestercu, a najbolji strijelac lige promašio je udarac s bijele točke i time dao krila domaćim nogometašima koji u posljednjih 15 minuta stižu do potpunog, ali i zasluženog preokreta. U 77. minuti nakon kornera najviši u skoku je Anton Ferdinand, inače brat poznatijeg Unitedovog braniča, i glavom trese mrežu za 1:1, a samo pet minuta kasnije na vrlo sličan način Matthew Upson skida paučinu s gornjeg lijevog kuta Kuszczakove mreže za konačnih 2:1.

Juande Ramos polako hvata konce engleskog nogometa i podiže Tottenham na razinu kojoj po igračkim imenima i pripadaju. U sjajnoj utakmici prepunoj preokreta Spursi su svladali Reading s čak 6:4, a četiri se puta u strijelce upisao večeras fenomenalni Dimitar Berbatov. Nakon prvog poluvremena u kojem je Berbatov prvo doveo domaće u vodstvo, a potom Kalifa Cisse izjednačio, nitko nije mogao očekivati kišu pogodaka kakva je uslijedila u nastavku.

Već početkom drugog dijela Ivar Ingimarsson iskorištava novi kiks Paula Robinsona i donosi Readingu potpuni preokret koji pak traje vrlo kratko, do novog izjednačenja Berbatova u 63. minuti. Šest minuta kasnije gosti su ponovno u prednosti, ovaj put strijelac je Dave Kitson, ali već u 73. minuti simultanka Berbatova se nastavlja i rezultat je ponovno izjednačen, 3:3.

Dok su se domaći navijači još veselili novom poravnanju, Kitson ponovno izbija pred Robinsona i donosi novu prednost gostima, a već u sljedećoj minuti Steed Malbranque izjednačuje na sada već nevjerojatnih 4:4. U 78. minuti Spursi dobivaju jedanaesterac, ali ga Robbie Keane promašuje, no na pravom je mjestu Jermaine Defoe podiže na 5:4 za Tottenham. Gosti više nisu imali snage za preokret, a konačno u 83. minuti Berbatov svojim četvrtim pogotkom na utakmici potvrđuje sjajnu pobjedu Spursa.

Portsmouthu ove sezone na Fratton Parku definitivno ništa ne polazi za rukom, seriju bez pogodaka na svom travnjaku produžili su na čak šest utakmica, post traje od rujna ove godine. Niko Kranjčar i ovoga je puta zaigrao u početnoj momčadi i sudjelovao u novom porazu, ovog puta posve neočekivanom, od Middlesbrougha. U inače ne previše lijepoj utakmici domaćin je djelovao kao bolja momčad, no Middlesbrough je strpljivo čekao svoju priliku i dočekao je u 20. minuti kada nakon ubačaja Garyja O'Neila pogodak vrijedan tri boda postiže Tuncay Sanli.

Značajno oslabljena i desetkovana momčad Chelseaja uspjela je izboriti pobjedu i približiti se vodećem Manchester Unitedu, iako su dobar dio drugog poluvremena lebdjeli na rubu poraza od danas vrlo dobrog Newcastlea. Prvi dio Bluesi su riješili u svoju korist pogotkom Michaela Essiena, mogli i povećati svoju prednost da na golu gostiju nije stajao Shay Given, a potom je u nastavku uslijedio pritisak Newcastlea.

Crno-bijeli su prvo u 55. minuti izjednačili nakon gužve pred domaćim vratima, a loptu je u vlastitu mrežu nehotice ugurao Wayne Bridge. Gosti su potom nanizali nekoliko opasnih situacija pred vratima Hilarija, no posljednju je riječ imao Salomon Kalou i tri minute prije kraja susreta donio vrijedna tri boda Grantovoj momčadi.

Sunderland je prvom pobjedom nakon četiri kola isplivao iz zone ispadanja, s 3:1 je na Stadionu svjetla stradao Bolton. Kieran Richardson i Kenwyne Jones donijeli su domaćinu prednost od dva pogotka u prvih pola sata, a prije odmora smanjio je El Hadji Diouf. Tri boda Sunderlanda potvrdio je Danny Murphy u posljednjoj minuti utakmice.

Aston Villa je nakon sjajnog remija na Stamford Bridgeu stigla do pobjede u Wiganu, iako su nakon prvih 45 minuta i pogotka Titusa Bramblea hvatali zaostatak. Preokret je u drugom dijelu započeo Curtis Davies u 55. minuti, a dovršio ga Gabriel Agbonlahor 20 minuta prije kraja.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Arsenal je uz dva pogotka Eduarda da Silve potopio Everton, a izvještaj utakmice kao i video Eduardovih pogodaka možete vidjeti ovdje.

Premiership, 20. kolo, 29.12.2007:
West Ham - Manchester United 2:1, Chelsea - Newcastle 2:1, Wigan - Aston Villa 1:2, Tottenham - Reading 6:4, Sunderland - Bolton 3:1, Portsmouth - Middlesbrough 0:1, Birmingham - Fulham 1:1, Everton - Arsenal 1:4.