Ćorluka i City grabe dalje, Bramble šokirao Anfield

Marin Vuković • srijeda, 02.01.2008.

Vedran Ćorluka ponovno je bio važan kotačić u momčadi Manchester Cityja koja je izborila bitnu pobjedu na St. James Parku i izbila na četvrto mjesto Premiershipa. Iza njih ostao je Liverpool koji je neočekivano podbacio protiv Wigana, a sve nervozniji postaje Roy Keane nakon novog poraza njegovog Sunderlanda...

Nakon tri uzastopna neodlučena ishoda momčad Svena Gorana Erikssona stigla je i do pobjede, i to prve gostujuće nakon gotovo pet mjeseci. Posljednji put u gostima su slavili u prvom kolu ove sezone, davnog 11. kolovoza prošle godine. Iako veći dio utakmice nisu briljirali gosti iz Manchester iskoristili su svoje malobrojne prilike, dok je Newcastle ponovno ostao praznih ruku usprkos boljoj igri i izglednijim prigodama.

Krajem prvog poluvremena Elano je doveo City u vodstvo nakon vrlo lijepe akcije s puno kratkih dodavanja, a u 76. minuti Erikssonov džoker s klupe Gelson Fernandes iskoristio je točnu povratnu loptu Kelvina Etuhua i zapečatio sudbinu Newcastlea. Akciju kod drugog pogotka lijepom je dugačkom loptom prema Etuhuu započeo upravo Ćorluka, koji je i danas bio dijelom veznog reda Manchester Cityja.

Liverpool je večeras odigrao jednu od onih utakmica zbog kakvih se gube utrke za naslov, izgubivši bodove u susretu iz kojeg je morao izvući čitav plijen. Wigan je slab gost i u dosadašnjih deset gostovanja upisali su tek dva remija i osam poraza, no danas su uspjeli odnijeti bod i s vrućeg Anfielda te ostaviti Liverpool na 12, odnosno deset bodova zaostatka iza vodećeg dvojca lige.

Redsi su dugo tražili put do mreže Chrisa Kirklanda, inače bivšeg vratara Liverpoola, a napokon su ga pronašli u 50. minuti pogotkom Fernanda Torresa. Tri boda činila su se sigurnom okladom, no deset minuta prije kraja utakmice Anfield je utihnuo nakon sjajnog pogotka Titusa Bramblea s ruba kaznenog prostora.

Roy Keane polako gubi konce i iz kola u kolo sve je izvjesnije da njegovom Sunderlandu predstoji grčevita borba za opstanak u Premiershipu. Večerašnju utakmicu u Blackburnu obilježila su dva jedanaesterca. Prvi je dosuđen u korist Sunderlanda u 51. minuti, no slab udarac Deana Whiteheada brani vratar Blackburna Brad Friedel.

Šest minuta kasnije novi jedanaesterac, ovaj put s druge strane, a Benni McCarthy je imao više koncentracije i postigao jedini pogodak na utakmici. Da stvar bude gora po goste, u 71. minuti drugi je žuti karton zaradio Dwight Yorke pa je Sunderland do kraja utakmice igrao s deset igrača.

Ako je netko navikao na poraze, to su nogometaši Derby Countyja koji su do 90. minute susreta u Boltonu sačuvali svoju mrežu, a potom dopustili Steliosu Giannakopolousu da postigne pobjednički pogodak za domaću momčad. Sve je manje nade za Derby da do kraja sezone može uhvatiti vlak spasa. Sigurna zona sada već bježi ogromnih deset bodova.

Premiership, 21. kolo, 02.01.2007:
Newcastle - Manchester City 0:2, Blackburn - Sunderland 1:0, Bolton - Derby County 1:0, Liverpool - Wigan 1:1.