Marin Vuković • srijeda, 30.01.2008.

Manchester United se sjajnom predstavom protiv Portsmoutha vratio na čelo prvenstvene ljestvice i nastavio mrtvu trku s Arsenalom za naslov prvaka. Niko Kranjčar je odigrao cijeli susret na Old Traffordu, ali protiv izrazito nadahnutog Cristiana Ronalda i ostatka Fergusonove momčadi utopio se u ispodprosječno izdanje Pompeya. Chelsea je ostao na korak iza vodećeg dvojca pobjedom nad Readingom, a Liverpool porazom nastavio krizno razdoblje...

Portsmouth je na Old Trafford doputovao s etiketom momčadi koja odlično igra u gostima, no protiv večerašnjeg izdanja Manchester Uniteda nisu imali izgleda. Teško je izbrojiti sve prigode aktualnog prvaka Engleske, koji je i večeras do pobjede stigao na krilima sjajnog Cristiana Ronalda. Portugalac je još jednom dokazao da igra u životnoj formi, a sve je nade Kranjčarove momčadi raspršio već nakon prvih 12 minuta igre.

Već u desetoj minuti Nani je uposlio Ronalda koji iskosa s lijeve strane svladava Davida Jamesa za 1:0, a samo dvije minute kasnije iz slobodnog udarca postiže pogodak o kojemu će se još dugo pričati. Sjajnim udarcem prebacio je živi zid i pogodio gornji lijevi kut Jamesova gola. Već tada utakmica je bila riješena, a rano uvjerljivo vodstvo omogućilo je Unitedu da do kraja poluvremena odigra "za publiku" i samo su sreća, David James i promašaji domaćih napadača spasili Mornare od težeg debakla.

Fantastično izveden slobodan udarac Ronalda za 2:0

U drugom poluvremenu domaćin je prebacio u nižu brzinu, ali je čak i tada bez problema izlazio na kraj sa stidljivim pokušajima Portsmoutha. Iako tako nije izgledalo nakon furioznog početka, utakmica je završena rezultatom iz prvog dijela, a konačan omjer od 24 udarca prema vratima Davida Jamesa nasuprot samo tri u smjeru Edwina van der Sara dovoljno govodi o odnosu snaga u ovoj utakmici.

Manchester City neugodno je iznenadio svoje navijače odigravši tek 1:1 s posljednjeplasiranim Derby Countyjem. Bodove koje su već pospremili u džep Vedran Ćorluka i društvo ispustili su lošom igrom, propustivši tako priliku da se potpuno priključe borbi za četvrto mjesto i Ligu prvaka. Naš je reprezentativac poput Nike Kranjčara odigrao cijelu utakmicu, a u 75. minuti zaradio je žuti karton zbog prekršaja na Robbieju Savageu.

Početkom drugog dijela domaći su poveli nakon udarca Kennyja Millera koji se odbio od Sun Jihaija te je upisan kao autogol. Bod je spašen u 63. minuti, a zasluge za to idu Danielu Sturridgeu koji je dobro reagirao na ubačaj Martina Petrova.

Chelsea je ostao u utrci za naslov prvaka minimalnom pobjedom nad Readingom koja je ipak bila uvjerljivija no što to govori konačan rezultat. Jedini pogodak za Bluese glavom je u 32. minuti postigao Michael Ballack nakon asistencije Paula Ferreire. Londonska momčad i dalje je četiri boda iza Manchester Uniteda i Arsenala, te čeka prvi pogrešan korak dosad vrlo uvjerljivog dvojca.

Liverpool je pak nastavio s krizom koja ga drži još od božićnih blagdana. Nakon četiri uzastopna remija došlo je vrijeme i za prvi poraz, što znači da momčad Rafe Beniteza nije okusila pobjedu u posljednjih pet kola. Večeras ih je na Upton Parku svladao West Ham i to pogotkom s bijele točke u posljednjim trenucima utakmice. Jamie Carragher je srušio Freddieja Ljungberga, a s bijele točke precizan je bio Mark Noble.

Utakmica od koje smo puno očekivali bio je sraz Evertona i Tottenhama na Goodison Parku, no bio je to jedini večerašnji susret koji je završen bez pogodaka, 0:0.

Premiership, 24. kolo, 30.01.2008:
Manchester United - Portsmouth 2:0, West Ham - Liverpool 1:0, Chelsea - Reading 1:0, Derby County - Manchester City 1:1, Everton - Tottenham 0:0.