Marin Vuković • subota, 02.02.2008.

Eduardo da Silva i Emmanuel Adebayor glavni su krivci za prvi poraz Manchester Cityja na Eastlandsu ove sezone. Sjajan nastup našeg reprezentativca i prelijep pogodak škaricama upotpunjen je još jednom odličnom predstavom Vedrana Ćorluke te asistencijom za jedini pogodak Cityja, a možda najbolju igru ove sezone pokazao je i Niko Kranjčar u susretu protiv Chelseaja. Tottenham je na White Hart Laneu samo nekoliko sekundi dijelilo od pobjede nad Manchester Unitedom, ali je Carlos Tevez Crvenim vragovima spasio bod...

Po prvi put ove sezone igrači Manchester Cityja napustili su svoj travnjak pognute glave i nakon 12 susreta upisali prvi domaći poraz. Arsenal je nadigrao svoje protivnike i potpuno zasluženo odnio pobjedu na Eastlandsu, a veliki dvoboj začinjen je i sjajnim nastupima dvojice hrvatskih reprezentativaca koji su odigrali svih 90 minuta ove uzbudljive utakmice.

Od samog početka utakmice Arsenal je nametnuo svoju igru kratkih dodavanja i prezentirao veću tehničku zrelost od svog domaćina. Kod Cityja mnogo toga nije štimalo u posljednjem redu, a posebno se to odnosi na lijevu stranu gdje je dosta nereda unosio Bacary Sagna. Upravo je on bio zaslužan za prvi pogodak Topnika već u devetoj minuti. Utrčao je u šesnaesterac i uputio povratnu loptu za Emmanuela Adebayora koji pogađa za 1:0.

Škarice Eduarda za 2:0

Polovica Hrvatske skočila je na noge u 26. minuti kada je Arsenal dominaciju naplatio udvostručenjem vodstva i najljepšim Eduardovim pogotkom u dresu Arsenala. Nakon ubačaja s lijeve strane Adebayor šalje povratnu loptu za Eduarda koji sjajno kontrolira loptu prsima, a potom fantastičnim poluškaricama svladava nemoćnog Joea Harta.

Asistencija Ćorluke za 2:1

Situacija je izgledala bezizlazna za lošu i neuvjerljivu momčad Cityja, no samo dvije minute nakon pogotka Eduarda upornost Vedrana Ćorluke udahnula im je novi život. Naš je reprezentativac otpratio Gaela Clichyja sve do linije gol-auta, oduzeo mu loptu i asistirao Gelsonu Fernandesu za 2:1.

Drugo poluvrijeme ponudilo je sličnu priču, Arsenal je držao loptu i stvarao prilike, a Manchester City dugim loptama uglavnom bezuspješno pokušavao pronaći svoje odsječene napadače. Činilo se da će nakon nekoliko izglednih prilika utakmica ipak završiti rezultatom iz prvoga dijela, no dvije minute prije kraja točku na "i" potpuno zaslužene pobjede nakon povratne lopte stavlja Adebayor.

I treći hrvatski reprezentativac na privremenom radu u Engleskoj odigrao je zapaženu ulogu. Niko Kranjčar odigrao je cijeli susret protiv Chelseaja na Fratton Parku, a Portsmouth je pokazao znatno više nego prije nekoliko dana na Old Traffordu i posve zasluženo izborio bod protiv velikog protivnika. Niko je u prvom dijelu nekoliko puta zaprijetio Petru Čechu, a najbliže pogotku došao je iz slobodnog udarca kada je pucao ravno u češkog vratara. Osim napadačkog učinka, imao je i značajan obrambeni budući da je s crte gola očistio udarac glavom Michaela Ballacka i tako spasio svoju momčad od sigurnog pogotka.

Do prvog gola na utakmici čekali smo 55 minuta, a tada je desnom stranom prošao Joe Cole i povratnom loptom uposlio Nicolasa Anelku koji bez problema trese mrežu Davida Jamesa. Veselje Londončana ipak nije dugo trajalo, već u 64. minuti Milan Baroš glavom prebacuje do Jermainea Defoea koji u svojoj prvoj utakmici šalje loptu pored Čecha za konačnih 1:1.

Slika 1 od 1.

Uoči prijateljske utakmice s Nizozemskom, igrom hrvatskih reprezentativaca više nego zadovoljan može biti i izbornik Slaven Bilić. Nakon nekoliko utakmica posta Eduardo se ponovno upisao među strijelce, Ćorluka pokazao kako je u ovom trenutku jedan od najboljih igrača svijeta na svojoj poziciji, a Kranjčar odigrao jednu od najboljih ovosezonskih utakmica protiv vrlo jakog protivnika.

Koliko je važna bila Arsenalova pobjeda protiv Manchester Cityja pokazalo se samo nekoliko sati kasnije, budući da je Tottenham pošteno namučio Manchester United i umalo ga svladao po prvi put nakon 2001. godine. Samo nekoliko dana nakon impresivne predstave i pobjede nad Portsmouthom na White Hart Laneu igrao je neki sasvim drukčiji United. Indisponiranog Cristiana Ronalda i ostatak ekipe samo su sekunde dijelile od četvrtog ovosezonskog poraza, no spas je stigao u liku i djelu Carlosa Teveza.

Tottenham je poveo pogotkom Dimitra Berbatova iz 20. minute, bugarski se reprezentativac našao na pravom mjestu nakon povratne lopte Aarona Lennona i doveo Spurse u vodstvo koje su uspijevali zadržati sve do 94. minute susreta i kornera Nanija. Na bližoj vratnici sam je ostao Tevez i lako poentirao za konačnih i, ruku na srce, nezasluženih 1:1.

Na ostalim utakmicama strijelci nisu bili posebno raspoloženi. Wigan je minimalnom pobjedom nad West Hamom pobjegao iz zone ispadanja, a u derbiju začelja Birmingham i Derby County podijelili su bodove, što ne odgovara ni jednima ni drugima. Bolton je upisao bitnu pobjedu na gostovanju kod Readinga i stvorio opipljivu razliku ispred opasne zone.

U posljednjoj utakmici dana Liverpool je s uvjerljivih 3:0 protiv Sunderlanda stigao do prve pobjede nakon Božića, iako će igra koju su pokazali kroz veći dio utakmice brzo biti zaboravljena. Nakon prvog dijela bez pogodaka, mrežu žilavih gostiju u 57. je minuti prvi načeo Peter Crouch nakon ubačaja Jamieja Carraghera. Dvanaest minuta kasnije na 2:0 povisio je Fernando Torres nakon lijepog solo prodora, a konačan rezultat postavio je Steven Gerrard s bijele točke minutu prije kraja nakon što je u šesnaestercu srušen Jermaine Pennant.

Premiership, 25. kolo, 02.02.2008:
Manchester City - Arsenal 1:3, Birmingham - Derby County 0:0, Blackburn - Everton 0:0, Portsmouth - Chelsea 1:1, Reading - Bolton 0:2, Tottenham - Manchester United 1:1, Wigan - West Ham 1:0, Liverpool - Sunderland 3:0.