Promjena na vrhu, Eduardu nagrada, a Kranjčaru jubilej

Marin Vuković • subota, 15.03.2008.

Okruglo, 30. kolo nakon dugo je vremena donijelo i promjenu na vrhu Premier lige. Manchester United je zahvaljujući pogotku Cristiana Ronalda izbjegao postati senzacijom kola, no takvu sudbinu nije uspio izbjeći Arsenal kojemu je Middlesbrough remijem na Emiratesu zadao težak, možda i ključan udarac u napetoj utrci za naslov. Eduardo da Silva je primio nagradu za najboljeg igrača Arsenala u mjesecu veljači, a Niko Kranjčar svoj jubilarni nastup za Portsmouth začinio pobjedom.

Niko Kranjčar prvi je od hrvatskih reprezentativaca u Premiershipu stigao do malog jubileja. U današnjoj utakmici protiv Aston Ville upisao je svoj 50. nastup u dresu Portsmoutha i ponovno bio među najboljim igračima svoje momčadi. U napetoj i na trenutke gruboj utakmici Pompey je ugrabio sva tri boda zahvaljujući golovima iz prvog poluvremena. Prvoga je već u 11. minuti majstorijom postigao Jermaine Defoe prebacivši Scotta Carsona, a u 38. na 2:0 čudnim je autogolom povisio Nigel Reo Coker. U pokušaju izbijanja lopte pogodio ga je vratar Carson, a lopta se odbila u mrežu Aston Ville.

Spomenimo kako su obje momčadi utakmicu završile s deset igrača. Deset minuta prije kraja svoj sedmi crveni karton u dvije godine zaradio je Sulley Muntari zbog povlačenja Salifoua, a u sudačkoj nadoknadi drugi žuti karton dobio je i Olof Mellberg.

Nervozni i neprepoznatljivi Manchester United namjeravao se prošetati Pride Parkom i protiv jedne od najlošijih momčadi u povijesti Premier lige uknjižiti laka tri boda. Umjesto toga u prvom ih je poluvremenu morao spašavati debitant među vratnicama, mladi engleski vratar Ben Foster koji je priliku dobio isključivo zbog ozljede prve dvojice Unitedovih vratara. Foster je dvjema sjajnim obranama izludio Kennyja Millera, koji je u oba navrata loptu već vidio u Unitedovoj mreži.

Iako je Alex Ferguson u svlačionici podijelio nekoliko lekcija, a potom obavio nekoliko izmjena, United ni u nastavku nije djelovao kao momčad koja se bori za naslov prvaka. Od senzacije kola, a vjerojatno i jedne od većih senzacija cijele sezone, u 76. minuti spasio ih je ipak Cristiano Ronaldo, na asistenciju Waynea Rooneya volejem je svladao bivšeg vratara Uniteda Roya Carrolla. Bio je to i jedini pogodak na utakmici koju će branitelj naslova što prije htjeti zaboraviti, ali koja im je nakon dugo vremena donijela povratak na čelo Premiershipa.

Arsenalove planove da se već ove večeri vrati na vrh pomrsio je Middlesbrough koji je posve neočekivano iz Londona odnio bod, a mogao je i sva tri. Početak utakmice na Emiratesu imao je lijep uvod, Eduardo da Silva se vratio na travnjak, ali samo kako bi primio nagradu za najboljeg igrača Arsenala u mjesecu veljači. Hodao je uz pomoć štaka, a pozdravljen je pljeskom i podrškom prepunog stadiona.

Lijep uvod na žalost domaćih navijača nije imao jednako lijep rasplet. Iako se među Topnike vratio i Robin van Persie, slabo izdanje Wengerove momčadi dalo je priliku gostima, koju ovi nisu propustili. Izdržavši početni nalet domaćina Middlesbrough je poveo u 25. minuti, i to pogotkom bivšeg Topnika Jeremieja Aliadierea. Gosti su stečenu prednost održali sve do završnice utakmice i kornera Arsenala nakon kojeg Kolo Toure šalje loptu u mrežu za konačnih 1:1.

Spomenimo još da je dvije minute prije kraja Middlesbrough ostao s deset igrača, isključen je Mido zbog grubog prekršaja na Gaelu Clichyju. Arsenal se poravnao s Manchester Unitedom, no zbog lošije gol razlike sada je drugi, a uz to ima i utakmicu više.

Deset minuta na Stadionu svjetla bilo je potrebno Chelseaju da susret sa Sunderlandom okrene u svoju korist. Nakon kornera Franka Lamparda najviše je skočio kapetan John Terry i upisao svoj prvi pogodak od početka prošle sezone. Iako je Sunderland pokazao hrabro izdanje, čak imao i bolje prilike tijekom cijele utakmice, tri boda otputovala su u London čime je momčad Avrama Granta ostala u utrci za naslov.

Liverpool je bio prisiljen stizati prednost Readinga, koji je na Anfield stigao nakon dvije uzastopne pobjede. Već u petoj minuti gosti su poveli fenomenalnim udarcem Mareka Matejovskog, ali jednako lijepim pogotkom Javiera Mascherana u 19. minuti rezultat je ponovno bio poravnat. Pobjedu Redsima donio je Fernando Torres početkom drugog dijela, našavši se potpuno sam nakon slobodnog udarca Stevena Gerrarda.

West Ham je pobjedom nad Blackburnom prekinuo niz od tri uzastopna poraza i čvrsto se smjestio u sredinu Premiershipa. Čekićari su također bili prisiljeni stizati prednost, budući da je u 19. minuti Roque Santa Cruz doveo goste u vodstvo. Prije odmora izjednačio je Dean Ashton, a tri boda domaćinu donio debitant Freddie Sears devet minuta prije kraja utakmice.

Premiership, 30. kolo, 15.03.2008:
Derby County - Manchester United 0:1, Liverpool - Reading 2:1, Portsmouth - Aston Villa 2:0, Sunderland - Chelsea 0:1, West Ham - Blackburn 2:1, Arsenal - Middlesbrough 1:1.