Podvig desetorice Topnika, Kranjčar asistent

Marin Vuković • subota, 29.03.2008.

Arsenal je iz Boltona odnio tri boda iako je dvije trećine utakmice igrao s igračem manje i nakon prvih 45 minuta hvatao dva pogotka zaostatka. Portsmouth je uz opet raspoloženog Niku Kranjčara svladao Wigan, dok je Manchester City poražen u Birminghamu uz Vedrana Ćorluku na klupi. Nakon 32. kola poznat je i prvi putnik u niži rang, u drugu ligu će se već iduće sezone vratiti Derby County, a Manchester United je zadržao prednost uvjerljivom pobjedom nad Aston Villom.

Premda smo nakon prvog poluvremena u Boltonu bili spremni otpisati Arsenal iz utrke za naslov prvaka, Topnici su u nastavku utakmice odigrali maestralnu utakmicu i s desetoricom igrača prekinuli neugodan niz bez pobjede. Ispadne li Bolton iz Premiershipa, današnja utakmica može im poslužiti kao jedan od brojnih odgovora na pitanje "zašto".

Nakon prvih 45 minuta domaćin je imao Topnike na dlanu. Već nakon 14 minuta Matthew Taylor je donio prednost domaćinu, u 31. minuti zbog žestokog je prekršaja isključen Abou Diaby, a oslabljenog gosta pred odlazak na odmor svojim drugim pogotkom dotukao je ponovno Taylor.

Međutim, čak niti dva pogotka prednosti i brojčana nadmoć Boltonu nisu bili dovoljni da utakmicu mirno privede kraju. Nakon kornera u 63. minuti William Gallas je posve sam na drugoj vratnici i smanjuje na 2:1, a nepune četiri minute kasnije s bijele točke Robin van Persie vraća utakmicu na početak. Boltonu je ušla "voda u uši", a brojčano inferiorni gosti svoju daleko bolju igru okrunili su i trećim pogotkom u sudačkoj nadoknadi; udarac Cesca Fabregasa dvaput je promijenio smjer prije nego je odsjeo u mreži za konačnih 2:3.

Veliki korak prema osiguranju prvoligaškog statusa napravio je Birmingham, koji je na St. Andrewsu svladao Manchester City s 3:1, a susret Vedrana Ćorluke s Eduardovim "krvnikom" Martinom Taylorom ipak je izostao. Slabiji nastupi hrvatskog reprezentativca natjerali su Svena Gorana Erikssona da ga nakon dugo vremena ostavi na klupi, dok je Alex McLeish Taylora i ovaj put izostavio iz momčadi.

Birmingham je u vodstvo došao pet minuta prije odmora pogotkom Argentinca Maura Zaratea, a isti igrač je početkom drugog dijela povisio na 2:0. U 57. minuti Franck Queudrue je skrivio jedanaesterac i zaradio crveni karton, a s bijele točke Elano smanjuje prednost domaćina. Valja spomenuti kako je sudac Rob Styles u prvi mah isključio pogrešnog igrača, a tek nakon intervencije pomoćnog suca crveni je karton pokazao Queudrueu. Iako s deset igrača, Birmingham je u 76. minuti uspio osigurati pobjedu, iz drugog jedanaesterca na utakmici precizan je bio Gary McSheffrey.

Iako je Harry Redknapp najavio da će protiv Wigana odmarati Niku Kranjčara, menadžer Portsmoutha nije na teren htio poslati sastav bez hrvatskog reprezentativca, a utakmica je jasno pokazala zašto.

Kranjčar je odigrao svih 90 minuta te je još jednom bio ponajbolji igrač Portsmoutha. Većina opasnih akcija kretala je od Nike koji je nekoliko puta natjerao i Kirklanda na dobre obrane, a najbolji potez dana sačuvao je za sudačku nadoknadu kada je perfektnim dodavanjem izbacio Defoea i omogućio mu drugi pogodak na utakmici. Prvi je, pak, Defoe postigao nakon što se lopta poslije udarca Utake odbila ravno u njegove noge.

Utakmica je mogla imati i drugačiji ishod da je u 62. minuti Ryan Taylor bio precizan s bijele točke, no njegov udarac obranio je ponovno sjajni David James pa je Portsmouth ostao u igri za peto mjesto na ljestvici.

Sunderland je po prvi put ove sezone spojio dvije uzastopne pobjede, nakon slavlja protiv Aston Ville i prve gostujuće pobjede prošloga tjedna, momčad Roya Keanea danas je u svoju korist preokrenula susret s West Hamom. Čekićari su poveli golom Freddieja Ljungberga iz 18. minute, no deset minuta kasnije izjednačuje Kenwyne Jones. U posljednjim trenucima utakmice možda i ključan pogodak za ostanak Sunderlanda u Premiershipu postigao je Andy Reid za završnih 2:1.

Derbi začelja između dvije najlošije momčadi lige završen je podjelom bodova, najgorim ishodom i za jedne i za druge, no dok Fulham još ima izgleda za ostanak u elitnom društvu, Derby County je danas izgubio svaku nadu. Štoviše, momčad Paula Jewella ponijet će sa sobom i neslavni rekord, budući da su prva momčad Premier lige koja je već u ožujku izgubila sve izglede za osiguranje prvoligaškog statusa.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Readingu, gdje je domaćin podijelio bodove s Blackburnom, a u posljednjoj subotnjoj utakmici Manchester United je usprkos biblijskom potopu i prolomu oblaka nad Old Traffordom prezentirao svoju moć i razbio Aston Villu s visokih 4:0.

Prvo ime utakmice ponovno je bio briljantni Cristiano Ronaldo, najbolji strijelac Premiershipa upisao je svoj 26. pogodak sezone, a potom i tri lijepe asistencije. Ostat će zapamćena majstorija kojom je u 17. minuti doveo United u vodstvo, kao i asistencije Carlosu Tevezu i dvaput Wayneu Rooneyu za konačnih 4:0 i održanje bodovnog razmaka na čelu ljestvice.

Premiership, 32. kolo, 29.03.2008:
Bolton - Arsenal 2:3, Birmingham - Manchester City 3:1, Portsmouth - Wigan 1:0, Reading - Blackburn 0:0, Sunderland - West Ham 1:1, Derby County - Fulham 2:2, Manchester United - Aston Villa 4:0.