Repriza na Emiratesu, Chelsea bliže Unitedu

Marin Vuković • subota, 05.04.2008.

Drugi čin trilogije u izvedbi Arsenala i Liverpoola završen je identičnim rezultatom kao i prva utakmica prije nekoliko dana. Iako je velik dio sezone proveo na čelu prvenstvene ljestvice, Arsenal se ovom podjelom bodova vrlo vjerojatno oprostio od utrke za naslov. U toj utrci više nego ikada nalazi se Chelsea koji je na Eastlandsu svladao Manchester City i približio se njihovu gradskom rivalu na samo dva boda.

Ponovno bez pobjednika

Herojski preokret Arsenala iz susreta s Boltonom, kada su s deset igrača preokrenuli zaostatak od dva pogotka i osvojili bodove, mogao bi se ipak pokazati uzaludnim. Topnici još jednom nisu uspjeli svladati Liverpool, ovaj put u utrci za bodove, čime su izglede za osvajanje naslova sveli na minimum.

S osam promjena u odnosu na sastav koji je istrčao na Emirates prije nekoliko dana, Rafael Benitez jasno je dao do znanja kako mu je plasman u polufinale Lige prvaka apsolutni prioritet, budući da u Premiershipu više nema realnih izgleda za poboljšanje statusa. Priliku je od prve minute dobio Peter Crouch, što se pokazalo punim pogotkom, a svoj debi u dresu Redsa upisao je i Francuz Damien Plessis.

Premda mu je nad glavom visio rezultatski imperativ Arsene Wenger se ipak odlučio na odmaranje nekoliko igrača, pa je tako iz momčadi na početku utakmice izostavio Aleksandera Hleba i strijelca iz prošlotjednog susreta Emmanuela Adebayora.

Već na samom početku Crouch je dalekometnim udarcem dobro zagrijao dlanove Manuela Almunije i time najavio svoje odlično izdanje, ali i vrlo dobro izdanje Liverpoola koji nije izgledao ništa slabije u odnosu na momčad od prije nekoliko dana. Nakon više od pola sata igre i nakon nekoliko izglednih prilika Redsa, domaćin se napokon probudio i zaprijetio iz sjajne prilike Nicklasa Bendtnera, ali Dančev smiješno slab udarac Reina hvata s lakoćom.

Ubrzo zatim pokušao je i Emmanuel Eboue, a u jeku Arsenalovih napada Liverpool je došao do vodstva. Igrala se 41. minuta kada je Reina dugačkim ispucavanjem iznenadio domaću obranu, pronašao Yossija Benayouna, a ovaj upošljava Croucha. Visoki napadač Liverpoola minijaturom dolazi do prigode za udarac i s ruba kazenog prostora pogađa donji desni kut Almunijina gola.

Usprkos ne baš blistavom izdanju Bendtnera i napadačke linije u prvom dijelu, Wenger je i u nastavku izveo potpuno isti sastav, što se pak pokazalo ispravnom odlukom. U 54. minuti Cesc Fabregas je izveo slobodan udarac, a Bendtner izborio najvišu poziciju u skoku i zakucao loptu u mrežu za 1:1. Wenger odmah reagira i u igru ubacuje i trećeg napadača, uz Thea Walcotta i Nicklasa Bendtnera ušao je i Emmanuel Adebayor, a Arsenal je krenuo po pobjednički pogodak.

Osjetivši kako njegova momčad gubi tlo pod nogama, reagirao je i Benitez ubacivši u igru svoje najjače adute, Stevena Gerrarda i Fernanda Torresa, nakon čega je uslijedila vatrena završnica u kojoj su i jedni i drugi mogli odnijeti sva tri boda. Sjajne prilike propustili su Voronjin i Torres, dok se Hleb u posljednjim sekundama utakmice našao sam pred Reinom, ali je izgubio kontrolu nad loptom i upropastio stopostotnu priliku.

Slika 1 od 2.

Chelsea na korak do vrha

Momčad Chelseaja je pobjedom na Eastlandsu stigla na samo dva boda iza Manchester Uniteda i povećala pritisak na aktualnog prvaka, koji sutra mora svladati Middlesbrough želi li stanje na ljestvici vratiti na ono prije 33. kola. Vedran Ćorluka vratio se u sastav, ali je City svoju mrežu netaknutom držao samo šest minuta, a tada je loptu u vlastitu mrežu skrenuo njegov kolega Richard Dunne.

Chelsea je opasno živio krajem prvoga dijela i uz puno sreće sačuvao svoju mrežu do odmora, a zatim u nastavku zadao konačan udarac. Na 2:0 u 54. minuti povisio je Salomon Kalou zaobišavši vratara Joea Harta.

Od pobjede nad Fulhamom prije dva kola Newcastle igra kao preporođen. Momčad Kevina Keegana donedavno je spadala u red onih kojima prijeti ispadanje iz lige, ali su uključujući i današnji uspjeh protiv Readinga nanizali tri uzastopne pobjede i kraj sezone dočekat će u spokoju sredine ljestvice. Svrake su utakmicu riješile već u prvom poluvremenu, prvo je Obafemi Martins u 18. minuti načeo mrežu Readinga, a potom i Michael Owen u završnici prvog dijela povisio na 2:0. U nastavku utakmice pobjedu i sjajnu formu Keeganove momčadi potvrdio je Mark Viduka postavivši konačnih 3:0.

Blackburn i Tottenham podijelili su bodove odigravši 1:1, što manje odgovara Roversima koji hvataju mjesto u Intertoto kupu. Spursi su poveli golom Dimitra Berbatova, a izjednačio je Morten Gamst Pedersen nakon ubačaja Bentleya.

Na putu prema dolje

Aston Villa i Sunderland možda su zabili i posljednji čavao u kovčeg Boltona i Fulhama, koji se nalaze na gotovo sigurnom putu prema drugoj engleskoj ligi. U realnom dometu ostao im je još jedino Birmingham, koji je danas također doživio poraz i morat će se tresti do posljednjeg kola.

Premda je Aston Villa nanizala čak tri poraza za redom, demoralizirani Bolton, kojemu onih 2:0 i igrač više protiv Arsenala još uvijek zvone u glavi, nije se pokazao nikakvom prijetnjom. Već u devetoj minuti Gareth Barry je načeo mrežu gostiju, a u drugom dijelu u razmaku od samo četiri minute Gabriel Agbonlahor i Barry šalju Bolton na put bez povratka. Konačnih 4:0 djelo je Marlona Harewooda.

Težak i vjerojatno ključan poraz pretrpio je i Fulham na svom Craven Cottageu, gdje ih je u izravnoj borbi za opstanak svladao Sunderland i po svemu sudeći osigurao ostanak u Premiershipu. Izabranici Roya Keanea spojili su donedavno nezamislive tri pobjede u nizu i sada zoni ispadanja bježe ogromnih deset bodova. Fulham je prvi put "pao" u posljednjim trenucima prvog dijela golom Dannyja Collinsa, a potom džoker s klupe Michael Chopra podiže na 2:0 već u 54. minuti. Nadu domaćinu budi David Healy u 74. minuti, ali odmah potom Fulham prima i treći pogodak, Kenwyne Jones pogađa za 3:1.

Svoje muke oko opstanka uvelike je razriješio i Wigan pobjedom nad Birminghamom, no za konačnu proslavu ostanka u Premiershipu ipak će morati malo pričekati. Dva pogotka Ryana Taylora bila su dovoljna za pobjedu nad Birminghamom, za kojega je prvi put nakon krvničkog starta nad Eduardom zaigrao i Martin Taylor. Utakmicu ipak nije odigrao do kraja, budući da je zbog ozljede zamijenjen u 72. minuti. Birmingham je i ovaj susret završio s deset igrača, budući da je zbog grubog prekršaja isključen Damien Johnson.

Premiership, 33. kolo, 05.04.2008.
Arsenal - Liverpool 1:1, Aston Villa - Bolton 4:0, Blackburn - Tottenham 1:1, Fulham - Sunderland 1:3, Manchester City - Chelsea 0:2, Newcastle - Reading 3:0, Wigan - Birmingham 2:0.