Atleticova šestica, Getafe prečvrst za Barcu

Zvonimir Šimunović • nedjelja, 06.04.2008.

Barcelona protiv Getafea nije imala igrača koji je bio spreman neku od prilika pretvoriti u zgoditak te je ponovno ostala bez punog plijena. Sevilla je svladala Villarreal, a devet pogodaka i dva crvena kartona vidjeli su gledatelji u Madridu na utakmici između Atletica i Almerije. Domaći su na kraju slavili i tako učvrstili četvrto mjesto jer je Racing poražen kod kuće od Deportiva. Važne gostujuće pobjede ostvarili su i Betis te Valladolid, dok je ponovno razočarala Valencia...

Barcelona je još jednom razočarala i tako opet propustila priliku eventualno ugroziti Real. Unatoč stalnoj terenskoj nadmoći, Katalonci nisu uspjeli slomiti otpor vrlo dobrog Getafea. Prvi su u utakmici zaprijetili gosti kada je Manu u 6. minuti izašao sam ispred Valdesa, ali je vratar Barce spasio svoju momčad. Nakon toga igralo se većinom pred kaznenim prostorom Getafea, ali bez konkretnog učinka Barceloninih igrača. Najbliže pogotku bio je Eto`o u 16. minuti kada je s devet metara pogodio vratnicu.

Dominacija Barcelone nastavila se i u drugom poluvremenu. Ali, unatoč stalnim napadima jedino što su igrači Blau grane uspjeli napraviti jest još dvaput zatresti okvir gola. Prvo je Giovani pucao izdaleka u 54. minuti, a kasnije je Xavi glavom iz blizine pogodio gotov isto mjesto. Getafe je priliku da odnese tri boda s Nou Campa imao u 70. minuti kada je Manu pucao s ruba šesnaesterca, ali je Valdes krajnjim naporom izbio loptu u korner.

Sevilla je pobijedila Villarreal i tako pomogla Barceloni da se barem izjednači na drugom mjestu. Domaći su puno bolje otvorili utakmicu i u 15. minuti samo je odlični Diego Lopez spašavao goste nakon udaraca Diega Capela i Renata. Ali, četiri minute kasnije vratar Villarreala bio je nemoćan kada je Daniel Alves dugom loptom proigrao Luisa Fabiana, a najbolji strijelac Primere preciznim udarcem postigao svoj 23 prvenstveni pogodak ove sezone.

Mogla je Sevilla u prvom dijelu doći i do većeg vodstva, ali je Keita promašio gol iz izgledne situacije. Žuta podmornica zaprijetila je u drugom poluvremenu preko Egurena (udarac glavom obranio Palop) i Cazorle (blokiran u pokušaju sa šest metara). U 87. minuti Lopez je srušio Navasa pred vlastitim vratima, a udarac s jedanaest metara u 2:0 slavlje Seville pretvorio je Kanoute.

Najluđih 45 minuta sezone odigrali Atletico i Almeria. Već u 2. minuti domaće je u vodstvo pogotkom iz slobodnog udarca doveo Antonio Lopez. Samo četiri minute kasnije, Ruben Pulido u kaznenom prostoru Almerije ruši Aguera, sudac mu daje crveni karton, a s bijele točke točan je za 2:0 bio Forlan. Gosti s igračem manje ne da nisu posustali, nego prvo u 11. minuti nakon centaršuta Brune, Felipe Melo iz blizine smanjuje vodstvo domaćina, a u 17. Manuel Ortiz iz velike daljine hvata na spavanju Abbiatia i vraća stvari na početak.

Sljedećih petnaestak minuta mreže su mirovale da bi u 34. Simao odlično izveo slobodan udarac s više od dvadeset metara i ponovno doveo domaće u vodstvo. No, ono je trajalo samo tri minute jer je Negredo glavom s vrha peterca još jednom šokirao domaće navijače. Za nova uzbuđenja u 40. se minuti pobrinuo Almerijin branič Juanito koji zbog drugog žutog kartona ostavlja goste s dva igrača manje. U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Simao svojim drugim pogotkom odvodi Atletico na odmor s prednošću. U drugom dijelu okrnjena Almeria nije mogla parirati razigranim Madrižanima koji su s dva pogotka Aguera (54. i 70. minuta) došli do teniske pobjede 6:3.

Betis je s uvjerljivih 0:3 slavio u Zaragozi unatoč velikoj terenskoj nadmoći domaćina. Čak 70 posto vremena lopta u nogama, više od 20 udaraca prema gostujućim vratima, nekoliko stopostotnih šansi nije im bilo dovoljno ni za počasni pogodak. Igrače Zaragoze tako je u ključnom dijelu sezone, prije koje su imali i europske ambicije, unatoč dobroj igri nakon dugo vremena, napustila i sreća, a ovaj poraz poslao ih je u zonu ispadanja. Momčad iz Seville brzinskim je pogocima Marka Gonzalesa u 8. i 16. minuti otvorila put k pobjedi koju je nakon brojnih promašaja domaćih (prednjačili su Oliveira i Milito) potvrdio Mariano Pavone u 63. minuti.

Slična utakmica odigrana je i u Santanderu gdje je jedno od većih iznenađenja priredio je Deportivo koji je nakon pobjede sve bliži ostanku među najboljim španjolskim klubovima. Iako je Racing najavljivao pobjedu koja bi ih držala u borbi za kvalifikacije Lige prvake, u 2.minuti hladan tuš im je priredio Xisco udarcem s dvadeset metara. U 25 minuti Coloccini je povisio vodstvo da bi bolju igru Racinga pogotkom okrunio Lopez u 37. minuti. Unatoč napadima domaćih i pokušajima da barem dođu do izjednačenja, konačnih 1:3 postavio je svojim drugim pogotkom Xisco dvije minute prije kraja prvog poluvremena.

Valladolid je bijeg iz "crvene zone" zaslužio s tri boda donesena s gostovanja kod već drugoligaša Levantea. Ostvareno je to pogocima Llorentea (24. minuta) i Victora (59.) i Borje (88.). Pogodak Garmendije u 14. minuti bio je dovoljan Athleticu da domaćom pobjedom nad Espanyolom osigura mjesto u gornjem dijelu tablice. Minimalno slavlje ostvarila je i Murcia protiv ponovno loše Valencije. Odlučujući trenutak zbio se u 36. minuti kada je Alonso snažnim udarcem s vrha kaznenog prostora svladao Hildebranda.

Primera, 31. kolo: Atletico M. - Almeria 6:3, Zaragoza – Betis 0:3, Racing S. – Deportivo 1:3, Levante – Valladolid 0:3, Murcia – Valencia 1:0, Athletic B. – Espanyol 1:0, Sevilla – Villarreal 2:0, Barcelona – Getafe 0:0.