1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 12.04.2008, 20:05 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 1000
Suci: Mario Strahonja (Zagreb), Damr Pervan (Bjelovar), Ivica Modrić (Zagreb)

Vedran Stilin • nedjelja, 13.04.2008.

28. kolo Prve HNL donijelo je novi trijumf nogometaša Osijeka koji već sedmu utakmicu u nizu ne znaju za poraz, a danas su na 20. rođendan Kohorte poklonili najljepšu čestitku svojim navijačima trijumfom protiv vrlo dobre Rijeke…

Zlatko Dalić

Ovotjedna zbivanja oko rođendana Kohorte zagolicala su maštu i nadanja kako ćemo u subotnju večer napokon imati priliku vidjeti ugodno popunjeni Gradski vrt koji će pomoći svojim ljubimcima da svladaju neugodnu Rijeku i tako u potpunosti uhvate vlak prema Europi iduće sezone.

Nažalost, već rano jutro dalo je naslutiti kako će to sve ostati samo mašta jer neumoljiva kiša nije prestajala padati tijekom cijelog dana, što je bio slučaj i za vrijeme same utakmice. Tako je izostao dekor popunjenog Gradskog vrta, međutim slavljenik je oboružan pjesmama, transparentima i bakljama došao u velikom broju na svoj istok i još jednom pokazao kako niti kiša ne može uništiti onu ljubav stvaranu od malih nogu.

Oni zbog kojih su se u tolikom broju okupili nisu propustili čestitati najljepšim mogućim poklonom, a ujedno i sami sebi izboriti mogućnost da u preostalih sedam kola dođu do borbe za neočekivano europsko mjesto naredne sezone.

Sama utakmica nije obilovala ljepotom nogometne igre jer dosadna kiša i natopljen teren uglavnom je natjerala igrače na dodatnu požrtvovnost, dok je tehnički dio ostavljen na neka ljepša vremena. U takvoj igri obje momčadi odigrale su na zadovoljavajućoj razini, a prvu prigodu vidjeli smo u četvrtoj minuti kada gostujući sastav preko Đalovića prijeti Skenderu.

Slika 1 od 1.

Domaćin je do prilike za ugrožavanje riječkog gola stigao dvadesetak minuta kasnije kada raspoloženi Pavličić upošljava Šolića, čiji udarac završava pokraj gola. Igrala se 33. minuta u kojoj danas sjajni Primorac majstorski prolazi po desnoj strani i niskom loptom traži suigrače u sredini, međutim tu se našla samo gostujuća obrana.

Nekoliko trenutaka kasnije opasno je pred domaćim vratima kada Đalović poluvisokom loptom upošljava svog kapetana Sharbinija u sredini, ali na sreću Osječana njegov udarac završava ravno u rukama Skendera. Nekoliko puta spominjani crnogorski reprezentativac još je jednom do kraja prvog dijela neuspješno pokušao glavom čime se na odmor od borbenog nogometa i neumoljive kiše otišlo rezultatom 0:0.

Veći dio drugog dijela obilježio je Primorac majstorskim potezima, međutim u samoj završnici nije bilo koncentracije te su tako prigode u 55. i 60. minuti otišle u nepovrat. U prvoj si je sam oslobodio priliku za udarac s lijeve strane prošavši pritom dvojicu statičnih Riječana, da bi u onoj nešto kasnijoj s nekih 16-ak metara sam sebi otvorio prostor za udarac.

Najzanimljivije je svakako bilo u 81. minuti kada prvo Pavličić s desne strane prolazi i pokušava lobom golmana donijeti prednost domaćinu, da bi u nastavku akcije lopta došla do Vitaića koji dobro šutira, ali čišćenjem s gol linije netko od gostiju drži rezultat na nuli. Ipak, to je bilo samo odgađanje onog što je bilo u zraku jer upravo taj korner je donio toliko željeni gol Osijeku nakon što je stup domaće obrane Smoje klizećim udarcem bacio u delirij prokislo mnoštvo.

Kako se pokazalo to je bio i odlučujući trenutak ovog susreta jer niti Bule u odličnoj prigodi na samom kraju susreta ne uspijeva matirati sigurnog Skendera, čime je Osijek stigao do zasluženog slavlja i izjednačenja na prvenstvenoj ljestvici s današnjim suparnikom, a ujedno trenutno četvrtoplasiranom Rijekom.