Manchesteru triler na Old Traffordu

Marin Vuković • nedjelja, 13.04.2008.

U vrhunskom klasiku na Old Traffordu Manchester United je napravio ogroman korak ka obrani naslova prvaka pobjedom nad Arsenalom. Liverpool je uvjerljivom pobjedom nad Blackburnom učvrstio četvrto mjesto na ljestvici i gotovo osigurao plasman u pretkolo Lige prvaka sljedeće sezone.

Manchester United i Arsenal odigrali su sjajan dvoboj na Old Traffordu, posve dostojan utakmice koja možda i odlučuje o naslovu prvaka Engleske. Topnici su učinili sve ne bi li s Kazališta snova odnijeli sva tri boda i tako potpuno otvorili utrku za naslov, ali je United smogao snage za preokret i izborio ključnu pobjedu.

Odlučnije i sigurnije u utakmicu je ušao Arsenal i prije nego se United snašao izabranici Arsenea Wengera stvorili su dvije vrlo izgledne prilike. Prvo je Cesc Fabregas pucao preko grede, a potom se udarcu Emmanuela Adebayora u posljednji tren ispriječio Rio Ferdinand i spasio svoju momčad rezultatskog zaostatka.

Dvije prilike Arsenala probudile su domaćina koji potom prebacuje igru pred protivnički šesnaesterac i prijeti preko Ji Sung Parka. Nedugo zatim Cristiano Ronaldo se sjajno rješava Alexa Songa, upošljava Waynea Rooneya čiji udarac Jens Lehmann skreće u korner.

Na takav odgovor Manchester Uniteda niti Topnici nisu ostali dužni, s druge strane Adebayor dobiva savršenu loptu od Aleksandera Hleba, ali slab udarac lako hvata Edwin van der Sar, ali najbolja prilika u prvom dijelu ipak je pripala domaćoj momčadi. U 36. minuti Wayne Rooney je pobjegao obrani Arsenala, izbio sam pred Lehmanna, no njemački vratar uspijeva skrenuti loptu u korner.

U sjajnom prvom poluvremenu nedostajali su samo pogoci, a oni su stigli u nastavku utakmice. Već u 48. minuti došlo je do nesporazuma Ria Ferdinanda i Van der Sara, do lopte je u petercu došao Adebayor i glavom je poslao u mrežu za vodstvo Arsenala. Šokirani United još nije došao k sebi, a Topnici su mogli povesti s 2:0. Jedan ubačaj Ferdinand je skrenuo prema vlastitom golu, ali ovaj put sjajnom intervencijom nizozemski vratar spašava svoju mrežu.

Pitanje je kojim bi rezultatom završio susret na Old Traffordu da u 51. minuti William Gallas nije igrao rukom u šesnaestercu. Sudac je pokazao na bijelu točku, a Cristiano Ronaldo iz drugog pokušaja (prvoga je izveo neregularno) svladao Lehmanna i vratio United u život. Koliko je bio bitan taj trenutak postalo je jasno u 71. minuti kada je na rubu kaznenog prostora srušen Patrice Evra, a iz filigranski savršeno izvedenog slobodnog udarca Owen Hargreaves doveo United u vodstvo od 2:1.

Old Trafford je eksplodirao, ali je do kraja ostalo još velikih 20 minuta u kojima je Arsenal pokušao sve kako bi došao do još kojeg pogotka. Wenger je ubacio Thea Walcotta i Nicklasa Bendtnera, pokušao s tri napadača i u nekoliko navrata umalo stigao do izjednačujućeg pogotka. United je do kraja sačuvao svoju mrežu i pobjegao Arsenalu na devet, a Chelseaju na šest bodova prednosti.

U ranije odigranoj utakmici Liverpool je na Anfieldu svladao Blackburn s uvjerljivih 3:1. Blackburn je na Anfield došao ne izgubiti, uz naglasak na osvajanje boda i tek poneki pokušaj ugrožavanja Josea Reine. Čitavih sat vremena takva je taktika pokazivala rezultate, budući da Redsi nisu uspijevali ozbiljnije ugroziti Brada Friedela, a potom se domaćinu ipak otvorilo.

U 60. minuti nakon lijepe kombinacije s Lucasom, kapetan Liverpoola Steven Gerrard sjajno je prošao pored dvojice ukopanih stopera Blackburna i poslao loptu ispod nemoćnog Friedela, proslavivši tako pogotkom svoj 300. nastup u Premier ligi. Gerrard je pogotku dodao i asistenciju Torresu osam minuta prije kraja, a potom je Voronjin povisio na 3:0. Utješni pogodak gosti su postigli tek u drugoj minuti sudačke nadoknade, lijepim volejem Roque Santa Cruz postavio je konačnih 3:1.