1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 16.04.2008, 18:00 h, Zagreb, Maksimir, gledatelja: 1.200
Suci: Igor Križarić (Čakovec), Borut Križarić (Čakovec), Darko Jambrović (Čakovec), Alen Gerek (Zabok)

Dinamo - Osijek: Zašto su Modri prvaci?

Tomislav Pacak, Vedran Attias • srijeda, 16.04.2008.

Ako netko slučajno postavi pitanje iz naslova, odgovor ne može biti jednostavniji - zato jer je ovoga trenutka Dinamo puno bolji od ostatka društva unutar Hrvatske, s Modrićem ili bez njega. I dvoboj protiv Osijeka zorno je dokazao tu činjenicu, inače sasvim solidni Osječani pali su u Maksimiru s 3:2, rezultatom koji ne otkriva dovoljno lakoću pobjede zagrebačkog sastava...

Ilija Lončarević

Iako je Dinamo ove sezone u 28 utakmica uknjižio 22 pobjede, vjerojatno niti jednom izvještaj nismo započeli s "Dinamo je briljantnom igrom svladao...". To vjerojatno nije pravedno prema tako uvjerljivom prvaku, ali dojam je jednostavno takav - Modri ne igraju nezaboravno, niti svojom igrom privlače tisuće ljudi na stadion, ali su uglavnom - nepobjedivi.

Susret s Osijekom nije donio ništa novo u tom pogledu - Dinamo je igrao na "refule", nije stvorio previše šansi, ali je ipak slavio s laganih 3:2. Rezultat skriva pravu istinu, Osijek je tek u završnici postigao dva gola i tako malo uljepšao poraz.

Slika 1 od 2.

Govori li takva nedodirljivost više o Dinamu ili konkurenciji, teško je reći. Momčad Ilije Lončarevića, koja inače igra sasvim solidno u posljednje vrijeme, u Zagrebu gotovo da nije ni zaprijetila, pa je tako barem privremeno "prizemljen" san o Europi.

Dinamovce, pak, samo Europa i zanima, ne igra Dinamo sa sto posto u HNL-u ovog proljeća, ali je i takav predobar za protivnike. Ni eventualni ljetni odlazak Luke Modrića ne bi trebao davati previše razloga za optimizam ostatku HNL-a, Dinamo je ovog proljeća bio jednako uvjerljiv i kad je igrao bez svog kapetana i najboljeg igrača kao i kada je Luka bio na terenu.

Pred otprilike 2.000 gledatelja Dinamo je poveo u 20. minuti zahvaljujući Mandžukiću, ali još više Skenderu. Dinamov napadač zapucao je slabo s vrha šesnaesterca, lopta je okrznula braniča Osijeka i nekako se dokotrljala do mreže uz vrlo lošu reakciju nekad reprezentativnog čuvara mreže. Skender je svoj gaf pokušao "zakamuflirati" vikanjem za Stranatića, no od krivnje nije mogao pobjeći.

Pet minuta kasnije Tadić se uspio osloboditi na 12-13 metara od gola, no zapucao je preko grede. Pokušao se Tadić iskupiti u nastavku utakmice, odličnom loptom uposlio je Vukojevića, no njegov udarac s 20-ak metara otišao je daleko od gola. Puno bolje Vukojević je zapucao u 43. minuti, iz "slobodnjaka" je prebacio "živi zid", ali za malo i mrežu Skendera.

Slika 3 od 4.

Ipak, Dinamo je na odmor otišao s prednošću od 2:0. Mandžukić je nabacio, Pranjić se neobjašnjivo poskliznuo, do lopte je došao Tadić i nekako progurao loptu ispod Skendera za udvostručenje Dinamova vodstva.

Nikakvih većih promjena nije bilo ni u drugom dijelu, usprkos trenerskim zamjenama. Bez pravih prigoda igralo se do 57. minute kada je Dinamo u par poteza došao do 3:0 - Tadić je s desne strane izvrsno ubacio u sredinu gdje Vukojević s nekoliko metara para mrežu gostiju.

Osječani ipak nisu doma otišli s tako ružnim rezultatom, prvenstveno zahvaljujući Anti Vitaiću koji je ušao u nastavku susreta.

Slika 2 od 3.

Prvo je u 75. minuti smanjio na 3:1 lijepim udarcem s 20-ak metara u donji desni kut, da bi u 90. minuti sa slične udaljenosti opet matirao Kocha, koji je tom prigodom dosta slabo reagirao. U međuvremenu je dobru šansu imao i Pavličić, ali nakon što je zaobišao Kocha, njegov udarac s crte je očistio Dino Drpić.

Iako su Osječani u završnici popravili dojam s dva pogotka Vitaića, Dinamovoj pobjedi nema se što zamjeriti - osvojena su nova tri boda, prvaci nezastavljivo marširaju prema završetku sezone i putem, čini se, ne namjeravaju ostavljati bodove suparnicima...