Tevez spasio Manchesterovu sezonu

Marin Vuković • subota, 19.04.2008.

Pogotkom Carlosa Teveza u završnici utakmice Manchester United je otrgnuo bod Blackburnu i održao prednost u utrci za naslov na svojoj strani. Nogometaši Arsenala prebolili su poraz od Manchester Uniteda i uvjerljivo svladali Reading, iako konačni rezultat ne oslikava u potpunosti odnos snaga na Emiratesu. Bolton je upisao ključnu pobjedu nad Middlesbroughom, a Fulham napravio korak bliže drugoj ligi.

Blackburn se očekivano pokazao iznimno tvrdim orahom za vodeću momčad engleskog prvenstva. Igrači Marka Hughesa pružili su sjajnu partiju, velik dio utakmice posve kontrolirali Unitedove zvijezde, ali su na kraju ipak pokleknuli pod pritiskom i morali se zadovoljiti tek bodom. Pogodak u završnici Manchester Unitedu je vratio prednost od tri boda, što znači da čak i u slučaju poraza na Stamford Bridgeu sljedećeg tjedna zadržavaju vodeće mjesto na ljestvici.

Kada se Unitedu u istoj utakmici poklopi loš dan Cristiana Ronalda, Paula Scholesa i Ryana Giggsa, tada je jasno da će nastupiti problemi. Blackburn nije momčad koja će na spomen Crvenih vragova izvjesiti bijelu zastavu, a to su i pokazali u 21. minuti utkakmice. Lopta je sretnim spletom okolnosti došla do Roquea Santa Cruza koji iz neposredne blizine dovodi Roverse u vodstvo od 1:0.

Neuvjerljivu igru iz prvog dijela gosti su prenijeli i u nastavak utakmice, niti ulazak Nanija nije nagovijestio promjene i tek u posljednjih pola sata aktualni prvak Engleske odlučio je pokazati zube. Prvo je Ronaldo pogodio vratnicu, a potom Brad Friedel u nekoliko navrata sjajnim intervencijama spasio Blackburnovu mrežu, za što je i posve zasluženo nagrađen titulom igrača utakmice.

Domaćin ipak nije izdržao ogroman pritisak Uniteda koji je u 88. minuti napokon urodio plodom. Iz kornera je ubacio Nani, loptu je glavom okrznuo Scholes, a potom se na pravom mjestu našao Carlos Tevez i skrenuo je pod gredu Blackburnova gola. Erupcija oduševljenja među igračima i navijačima Uniteda jasno je pokazala svu težinu Tevezova gola. Naime, da je United izgubio ovu utakmicu, Chelsea bi uz pobjedu sljedećeg tjedna imao otvoren put ka naslovu prvaka. Svejedno, i ovako nas očekuje fantastičan dvoboj na Stamford Bridgeu.

Reading se porazom od Fulhama u prošlome kolu doveo u velike probleme, a bodove potrebne za osiguranje opstanka nije mogao tražiti na Emiratesu. Gosti su došli sačuvati neodlučen ishod, no u tome su uspijevali samo pola sata. U 30. minuti Emmanuel Adebayor je načeo mrežu Marcusa Hahnemanna, a samo osam minuta kasnije Gilberto Silva udvostručio prednost Topnika i postavio konačnih 2:0.

U nastavku utakmice Arsenal je propustio bezbroj prilika, opsjedao vrata Readinga, ali se rezultat nije mijenjao. Nekoliko sjajnih obrana imao je Hahnemann, a dvaput je goste spašavao i okvir gola. Arsene Wenger može biti zadovoljan pristupom svojih igrača koji su uz lepršavu igru nakon dugo vremena pokazali i nešto bolju efikasnost.

Da su pred Readingom teški dani potvrdio je i susret između Middlesbrougha i Boltona, kojeg su gosti dobili minimalnim rezultatom i nakon dugo vremena napustili zonu ispadanja. Ključni trenutak utakmice zbio se u 60. minuti kada se Gavin McCann našao na pravom mjestu i nakon sjajne obrane vratara Turnbulla pospremio loptu u mrežu.

Liverpool je na Craven Cottageu očekivano svladao Fulham, iako je Rafael Benitez odmarao dobar dio prve momčadi zbog susreta polufinala Lige prvaka protiv Chelseaja. Pogoci Jermainea Pennanta iz prvog i Petera Croucha iz drugog poluvremena bili su dovoljni za tri boda, dok je Fulham novim porazom svoje izglede za opstanak u elitnom društvu smanjio na minimum.

Wigan i Tottenham podijelili su bodove odigravši 1:1, čime domaćin može biti iznimno zadovoljan budući da se nakon 35. kola nalazi još jedan bod dalje od opasne zone. Dimitar Berbatov pogodio je za vodstvo Spursa već u šestoj minuti, no Wigan je izjednačio preko Emilea Heskeya samo pet minuta kasnije.

Derby County je pružio dobar otpor Middlesbroughu, danas čak postigao i pogodak, ali je na kraju dodao još jednu crticu dugom popisu ovosezonskih poraza. Nakon 20 minuta igre Bobby Zamora je donio prednost domaćinu, za buduće drugoligaše je u 65. minuti izjednačio Tony Mears, a rijetki bod gostima je u 13 minuta prije kraja oteo Carlton Cole.

Premiership, 35. kolo, 19.04.2008:
Arsenal - Reading 2:0, Fulham - Liverpool 0:2, Middlesbrough - Bolton 0:1, West Ham - Derby County 2:1, Wigan - Tottenham 1:1, Blackburn - Manchester United 1:1.