Ćorluki pobjeda, Kranjčar vrlo dobar

Tomislav Pacak, Marin Vuković • nedjelja, 20.04.2008.

Dvoboj klubova hrvatskih reprezentativaca pripao je Manchester Cityju koji je iskoristio katastrofalno loš dan obrane Portsmoutha i slavio s 3:1. U gradskom derbiju Aston Villa je s pet pogodaka u mreži pregazila Birmingham, dok je Newcastle svladao Sunderland i produžio niz bez poraza na šest kola.

Izbornik Slaven Bilić može biti itekako zadovoljan nastupom svojih pulena - Vedran Ćorluka odigrao je cijelu utakmicu na poziciji desnog stopera, bio je najčvršća karika obrane Cityja, dok je s druge strane Niko Kranjčar bio jedna od rijetkih svijetlih točaka u Redknappovom sastavu.

Nakon pomalo mlakog ulaska u utakmicu, Manchester City je u tri minute stigao do vodstva od 2:0. U 11. minuti Vasssel je iskoristio nesporazum u obrani gostiju - James i Campbell nisu se mogli dogovoriti tko će doći do lopte, Ireland ju je ukrao i dodao do Benjanija koji loše gađa praznu mrežu, no na pravom mjestu našao se Vassell i skrenuo loptu u mrežu za 1:0.

Već dvije minute kasnije konfuzna obrana Portsmoutha poklonila je domaćinu i drugi gol. Martin Petrov dobio je loptu u šesnaestercu Mornara, zapucao prema golu, a lopta je okrznula Campbella, prevarila Jamesa i završila u golu.

Portsmouth se, istina, uspio vratiti u igru pogotkom Utake u 24. minuti, nakon pogreške vratara Harta, no nade gostiju s juga Engleske pokopao je Hreidarsson koji je u 41. minuti kao posljednji igrač obrane srušio Benjanija i zaradio izravni crveni karton.

Portsmouth se s desetoricom nije uspio vratiti u egal, premda je drugom poluvremenu s desetoricom igrača ponekad izgledao bolje nego u prvom. Niko Kranjčar je u 54. minuti opalio s 22-23 metra preko gola, a dvije minute kasnije gosti su u istom napadu pogodili obje stative. U 63. minuti Kranjčar je imao dobru priliku u kontri, no udarac mu je blokiran, a potom je uposlio Utaku koji puca preko gola.

U 74. minuti Benjani je zaključio utakmicu pogotkom svom bivšem klubu - dobro je okrenuo Distina i udarcem u bliži kut svladao Jamesa. Portsmouth je imao još nekoliko dobrih šansi za smanjiti zaostatak, a najbolju je propustio Baroš u 81. minuti nakon odličnog dodavanja Kranjčara. Niko je nakon toga zamijenjen, Redknappu je postalo jasno da u Manchesteru neće doći do bodova koji bi Portsmouth prilično približili Europi...

Birmingham u gradskom derbiju na Villa Parku nije imao izgleda protiv evidentno bolje momčadi Martina O'Neilla, koja je rutinski i lako pronalazila put do mreže svog gradskog rivala. Raspad sistema gostiju započeo je u 28. minuti kada je Ashley Young lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora pogodio za 1:0. Do kraja poluvremena John Carew je glavom udvostručio prednost, a potom u 53. minuti povisio na 3:0.

Young se ponovno upisao u strijelce u 63. minuti, a četiri minute kasnije Mikael Forssell postiže utješni pogodak za Birmingham. Konačnih 5:1 postavio je Gabriel Agbonlahor u 78. minuti, a gosti su ovim teškim porazom ostali u zoni ispadanja. Pred njima je 270 minuta potrage za bodovima spasa.

Od pobjede nad Fulhamom 22. ožujka Newcastle je doživio rezultatsku renesansu i od momčadi koja mjesecima nikog nije pobijedila u posljednja četiri kola upisao tri pobjede i jedan remi. Danas su svladali Keaneov Sunderland s 2:0, a sve je bilo riješeno već nakon prvih 45 minuta. Michael Owen je načeo mrežu Sunderlanda već u četvrtoj minuti, a potom neposredno prije odmora s bijele točke potvrdio pobjedu Newcastlea.

Premiership, 35. kolo, 20.04.2008:
Aston Villa - Birmingham 5:1, Newcastle - Sunderland 2:0, od 17 sati: Manchester City - Portsmouth 3:1.