Real na plus deset, Villarreal prestigao Barcu

Zvonimir Šimunović • nedjelja, 20.04.2008.

Real Madrid je napravio vjerojatno i ključni korak prema obrani naslova prvaka. Pobjedom u Santanderu došao je do zalihe od deset bodova prednosti pet kola prije kraja, a dobio je i novoga najbližeg pratitelja. Zahvaljujući pobjedi nad Valladolidom, Villarreal je s tri nova boda postao drugoplasirana momčad Primere. Sjajnu formu potvrdio je i Deportivo slavljem u Pamploni, dok je s tri pogotka Guize Mallorca svladala Murciju...

Real je pobjednički prošao najteže gostovanje koje ga čeka do kraja prvenstva. Rano stvorenu prednost nakon pogotka Raula uspio je držati sve do pred sam kraj kada je Higuain potvrdio veliko vodstvo na ljestvici. Sretni mogu biti i u drugom madridskom klubu, Atleticu koji je zadržao poziciju koja vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

Nakon što je Atletico izgubio od Betisa, Racing je dočekao Real s nadom da bi pobjedom nad vodećim zasjeo na četvrto mjesto ljestvice. No, gosti su bolje ušli u utakmicu i nakon upozorenja Diarre u 8. minuti, pet minuta kasnije došli do vodstva. Robinho je ostao sam na lijevoj strani, centrirao, a u petercu domaćina najbolje se snašao Raul. Nakon toga Real je umrtvio igru i snažnim blokom na centru terena do pred kraj poluvremena bez problema čuvao prednost.

Tada domaći prvo prijete preko Tchitea u 37. minuti nakon što je Munitis izbacio iz igre cijelu obranu Reala, no udarac najboljeg strijelca Racinga Casillas skreće u korner. Zatim su dvije gotovo identične prigode za izjednačenje imali Cesar i Duscher (42. i 45.), ali je u oba slučaja nakon udarca glavom s pet metara lopta zamalo prošla pored desne vratnice Realova gola.

U drugom dijelu Real je prepustio domaćinu inicijativu, ali Racing nije ozbiljnije zaprijetio Casillasu. Najaktivniji je bio Tchite koji je škaricama u 64. minuti pucao pored gola, a pet minuta kasnije njegov pokušaj blokirao je Heinze. Kada je Racing krenuo u potpuni napad, gostima je ostalo dosta prostora za kontre. Robben to nije iskoristio u 78. minuti, u situaciji kada je izašao sam pred golmana pucao je pokraj gola, ali je zato Higuain u četvrtoj minuti sudačke nadoknade postigao pogodak za 0:2.

Iako će rezultat sugerirati rutinsku pobjedu Villarreala, Valladolid je imao prilike zagorčati život domaćinu. Pogotovo se to odnosi na uvodni dio utakmice u kojem su gosti preko Sisija u 11. minuti i Llorentea dvije minute kasnije mogli doći u vodstvo, no njihovi udarci glavom iz blizine nisu pronašli put do mreže. Villarreal je ubojito uzvratio te je Nihat na asistenciju Cazorle iz prvog domaćeg udarca prema golu postigao svoj 15. prvenstveni pogodak i doveo domaće u vodstvo.

U prvoj minuti nastavka dvojac Villarreala zaslužan za prvi gol zamijenio je uloge pa je ovoga puta Nihat u kaznenom prostoru Valladolida pronašao Cazorlu, a on je savladao Capdevillu i postavio, kako će se pokazati, konačnih 2:0. Tako je Žuta podmornica nakon dva uzastopna poraza upisala pobjedu koja uz pomoć Barceloninog boda protiv Espanyola znači preuzimanje drugoga mjesta.

Deportivo u finišu sezone igra kao preporođen. Novu, četvrtu uzastopnu pobjedu momčad iz La Corune izborila na gostovanju kod Osasune. Domaćin je imao više od igre, terensku inicijativu tijekom cijelog susreta, čak i pogođenu vratnicu Astudilla u 48. minuti. No, ključni trenutak utakmice zbio se u 64. minuti kada je Cruchaga u kaznenom prostoru domaćih srušio Kasmirskog, a s bijele točke je za pobjedu Deportiva i nova tri boda precizan bio Sergio.

Igrači Getafea očito su potpuno psihički potonuli nakon poraza u finalu Kupa kralja pa je i već prežaljeni, budući drugoligaš Levante dobio priliku za svoj labuđi pjev. Levante je utakmicu riješio u dvije minute završnice prvoga dijela. U 41. minuti Juanma je iskosa s desna pogodio za vodstvo koje je dvije minute poslije povećao Berson. Nastavili su domaći u istom ritmu i na početku drugoga poluvremena pa je u 53. minuti nakon udarca Leona na semaforu svjetlilo 3:0. De la Red je u 59. s jedanaest metara tek ublažio poraz gostiju.

A sve je izvjesnije da će s Levanteom u drugu ligu i Murcia koja je visoko poražena od Mallorce na domaćem terenu. Otočani su već nakon 18. minuta vodili s 0:2 zahvaljujući pogocima Guize (6.) i Aranga. Guiza je odličan nastup okrunio s još dva pogotka u drugome dijelu (46. i 85.), dok je konačnih 1:4 postavio Baiano minutu prije kraja utakmice.

Osmjeh na licu Ronalda Koemana trajao je samo tri dana. Nakon što je osvojila Kup kralja, Valencia se vratila svojim prvenstvenim navikama – porazima. I to na kakav način. Četvrti za redom dogodio se u Bilbau gdje je Athletic gostima na osvojenom trofeju čestitao s čak pet pogodaka u mreži Josea More.

Prvi je bio djelo Martineza u 19. minuti preciznim udarcem s dvadeset metara, dok je dvostruki strijelac Llorente u 49. minuti sa sedam metara prizemnim udarcem pogodio donji desni kut Valencijina gola, a u 66. iz blizine iskoristio poroznost gostujuće obrane. David Villa je u 74. minuti iz slobodnjaka s više od dvadeset metara zabio počasni gol za goste, a pet minuta prije kraja Iraola te u trećoj minuti sudačke nadoknade Aduriz su se upisali u listu strijelaca za velikih 5:1. Šišmiši se sada nalaze samo dva boda od zone ispadanja.

Primera, 33. kolo: Villarreal – Valladolid 2:0, Osasuna – Deportivo 0:1, Levante – Getafe 3:1, Murcia – Mallorca 1:4, Racing S. – Real Madrid 0:2, Athletic B. – Valencia 5:1.