1. Hrvatska nogometna liga, 32. kolo, 03.05.2008., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Šetka (Đakovo), Perak (Karlovac)
Etto 79'
Dinamo

Hajduk - Dinamo: Miroljubiva uvertira

Bernard Jurišić • subota, 03.05.2008.

Hajduk nije uspio sačuvati prednost koju je od 35. minute imao protiv Dinama. U derbiju je domaćin možda bio za nijansu bolji , ali ipak ne toliko da pobijedi danas gotovo nezainteresirane Dinamovce. Uvertira u okršaje finala Kupa koji kreću u srijedu bila je prilično miroljubiva, a Hajdukovci su potonuli s drugog mjesta...

Ivica Vrdoljak
67'
Zvonimir Soldo

Derbi je već u 2. minuti otvorila gužva u Dinamovom kaznenom prostoru. Kalinić je proigrao Rukavinu, ovaj spušta na udarac Cernatu, koji komplicira. U 7. minuti Cernat iz kornera gađa direktno pod gredu Kocha, Dinamov vratar je spreman.

Slika 2 od 3.

Prvi udarac prema vratima Dinamo je uputio u 24. minuti, no Sammir nije bio precizan. Cernat još jednom testira Kocha iz "skraćenog kornera" u 27. minuti, Nijemac je opet na visini zadatka.

Prije vodećeg pogotka, Ante Rukavina je u 29. minuti propustio još bolju šansu. Dobio je duboku loptu od Linića u prostor, ostavio Dinamove stopere iza leđa, ali udarac je bio mlak i neprecizan.

Slika 4 od 5.

No, iskupio se šest minuta kasnije. Cernat je nabacio "svijeću" s lijevog boka, a Rukavina nadvisio Bišćana i Mikulića u skoku na pet metara i glavom poslao loptu u mrežu za 1:0.

Dinamo je već dvije minute kasnije mogao izjednačiti, ali i to je bio plod Hajdukove pogreške. Maloča je ispucao loptu ravno na nogu Vugrinca na desnoj strani kaznenog prostora, ovaj je za trenutak ostao sam, no pucao nebu pod oblake. Još je Hajdukov Buljat zaprijetio snažno iz slobodnog udarca s 30 metara u 41. minuti, no nije bilo potrebe za intervenciju Kocha. Poluvrijeme je okončano potpuno zasluženim vodstvom Hajduka protiv gotovo neprepoznatljivo bezopasnog novog/starog prvaka Hrvatske.

Slika 3 od 4.

Drugo poluvrijeme otvorila je Torcida transparentom "2.5.91. Borovo selo – Navik on živi ki zgine pošteno", a Hajduk bombom Cernata s 25 metara, koja je zamalo prevarila Kocha. "Meč-loptu" Hajduk propušta u 56. minuti.

Rukavina je sjajnim slalomom kroz obranu "narančastih" stvorio višak na rubu kaznenog prostora i idealno uposlio Kalinića, ovaj je oči u oči s Kochom, no njemački vratar čita njegovu namjeru i brani. U 60. minuti Modrić okomicom pronalazi Vugrinčevu glavu na 11 metara, ovaj puca preko gola.

Slika 1 od 2.

Ipak, Hajduk ni protiv ovako indisponiranog i nezainteresiranog Dinama nije uspio sačuvati vodstvo. U 79. minuti gužva se stvorila u centru Hajdukovog kaznenog prostora, Balić je odletio u prazno, a Etto na drugoj vratnici sprema loptu u praznu mrežu za 1:1.

Do kraja obje momčadi nisu imale ni snage, a ni ambicije opasnije prijetiti protivničkom golu. I jedni i drugi tek su testirali snagu protivnika uoči puno važnijih susreta u finalu Kupa.