Sramota Valencije, Real obranio titulu

Zoran Zdelar • nedjelja, 04.05.2008.

Gotovo pa da je nevjerojatno na što je spala Valencija, jedan od po statusu najvećih španjolskih klubova. Barcelona je ispadanje iz Lige prvaka iskalila upravo na njima i to pobjedom od čak 6:0 pred svojim navijačima. Nogometaši Villarreala i dalje ne posustaju te su s novom pobjedom još uvijek na drugoj poziciji. U posljednjoj utakmici dana nogometaši Real Madrida su preokretom u posljednje tri minute uspjeli već u ovom kolu osigurati osvajanje titule prvaka...

Nogometaši Villarreala i dalje sjajno igraju te je sve izglednije da će na kraju sezone završiti kao viceprvak te se ponovno plasirati u Ligu prvaka. Ovog puta je žuta podmornica bez značajnijih problema uspjela slaviti u dvoboju s Getafeom. Ključni potezi dogodili su se u završnici prvog poluvremenu kada Villarreal s dva pogotka već tada osigurava nova tri boda. Najprije je mrežu Getafea u 37. minuti zatresao Nihat, a u 44. minuti isti nogometaš povisuje prednost na 2:0.

Daleko najneizvjesnije bilo je na stadionu Racing Santandera, koji nakon odigranog 35. kola drži odličnu petu poziciju. Domaći gledatelji u prvom dijelu imali su razloga biti nezadovoljni nastupom svojih miljenika s obzirom da su dozvolili da im Real Murcia zatrese mrežu čak dva puta. Najprije je Daniel već u 13. minuti zabio za 0:1, a zatim Ivan 15 minuta kasnije povisuje na 0:2. Domaćinu se malo osmjehnula sreća u 36. minuti nakon što je Coz neopreznom reakcijom svladao vlastitog vratara i tako smanjio prednost svoje momčadi.

Već početkom drugog poluvremena stiglo je izjednačenje rezultata pogotkom Lopeza. Iznimno bitna tri boda u oštroj borbi za mjesto u Europi iduće sezone donio je Munitis u 58. minuti. Da domaćini lakše privedu utakmicu kraju u svoju korist pomogla su im i dva protivnička igrača koja su zaradila isključenje – Mejia i Pignol.

Sevilla poput Santandera nije imala problema u osvajanju novog troboda, a i oni također stižu iznimno rano u vodstvo. Igrala se tak 11. minuta kada je nekadašnji klub Davora Šukera u vodstvo doveo Renato. Isti Brazilac pola sata kasnije zabija i za konačnih 2:0.

Barceloni je nakon ispadanja u polufinalu Lige prvaka preostalo tek posvetiti se prvenstvu i osiguravanju pozicije na ljestvici koja bi im omogućila da se i iduće sezone okušaju u najsnažnijem klupskom natjecanju na svijetu. Iako je većina očekivala da Rijkaardovi nogometaši svladaju Valenciju bez većih problema, ono što su gledatelji imali prilike vidjeti na Nou Campu mogli bi duže vrijeme pamtiti. Barca je slavila s čak 6:0 protiv tog još donedavno velikog španjolskog kluba.

Mrežu nemoćne Valencije načeo je već u 5. minuti Leo Messi nakon što je sudac dosudio kazneni udarac. Mlada argentinska zvijezda nije imala problema s izvođenjem najstrože kazne, a samo tri minute kasnije na semaforu već stoji rezultat 2:0. U listu strijelaca upisao se tada i Xavi Hernandez. Nije to bio kraj muka za Valenciju u prvom poluvremenu. Do novog pogotka stigao je i francuski napadač Thierry Henry u 14. minuti, a onda je tijekom idućih pola sata bilo mirno, barem što se golova tiče.

U drugom poluvremenu pala su još tri pogotka, a po drugi puta je Valenciju svladao Henry. U završnici utakmice iskazao se i jedan od najtalentiranijih mladih napadača svijeta, Bojan Krkić. U razmaku od sedam minuta postigao je dva pogotka. Valencija će imati izuzetno težak zadatak do kraja prvenstva osigurati ostanak, iako se zasad nalazi u nešto povoljnijoj situaciji u usporedbi s ostalim klubovima s dna ljestvice.

Real Madrid tri kola prije kraja Primere osigurao je novo osvajanje titule prvaka Španjolske. No, način na koje su nogometaši Reala stigli do obrane krune nije bio nimalo lagan, Osasuna ih je itekako namučila. Domaćin je očito bio iznimno motiviran da ne budu upravo oni ti koji će potvrditi Realovu krunu, a umalo su i slavili.

Da Real Madridu neće biti nimalo lako stići do pobjede u 35. kolu potvrdilo se već u prvoj minuti drugog poluvremena nakon što je igru zbog crvenog kartona morao napustiti branič Fabio Cannavaro. Nije to bila jedina otegotna okolnost za nogometaše Real Madrida. Kad se već činilo da će susret završiti bez pobjednika i da će se odluka o novom /starom prvaku prolongirati za tjedan dana – šok. U 83. minuti sudac dosuđuje jedanaesterac za Osasunu, a precizni realizator s bijele točke bio je Patxi Punal.

Real se nije predavao, kvaliteta je ipak bila na njihovoj strani i to je i presudilo u nekoliko posljednjih minuta kada su preokrenuli rezultat, kao što su to već činili ove sezone. Najprije je Arjen Robben u 87. minuti izjednačio, a zatim je Realu već u ovom kolu donio ukupno 31. titulu prvaka Španjolske u 89. minuti Gonzalo Higuain zabivši za konačnih 1:2.

Primera, 35. kolo: Almeria – Real Betis 1:1, Atheltic Bilbao – Mallorca 1:2, Levante – Espanyol 1:1, Racing Santander – Real Murcia 3:2, Sevilla – Valladolid 2:0, Villarreal – Getafe 2:0, Barcelona – Valencia 6:0, Osasuna – Real Madrid 1:2.