Renova 2:0 Rijeka
Rijeka

Riječani sramotno u Makedoniji

Zoran Zdelar • subota, 28.06.2008.

Nogometaši Rijeke odigrali su iznimno lošu utakmicu u Makedoniji te su poraženi rezultatom 2:0 u dvoboju s Renovom. Dvostruki osvajač Kupa Hrvatske oprostio se od natjecanja u Intertoto kupu već u 1. kolu...

Nula protiv Renove na Kantridi opravdana je neuigranošću momčadi, igrači su se tek okupili, nemaju nikakve pripreme iza sebe... No, kako opravdati poraz od 2:0 na Gradskom stadionu u Skoplju. Klub kojem je to bila druga europska utakmica u povijesti očitao je lekciju klubu koji ima u svojoj riznica osvojena dva Kupa Hrvatske, a tijekom protekle sezone borili su se do posljednjeg kola za titulu vice prvaka Hrvatske. Trener Renove Vlatko Kostov nakon remija u Rijeci izjavio je da je to za njih kao pobjeda, teško da je i sam vjerovao da će tjedan dana kasnije slaviti i 'pravu' pobjedu u europskim kupovima.

Zlatko Dalić odlučio je prolaz u 2. kolo Intertoto kupa tražiti s mladim snagama u prvoj postavi, ali nisu ni oni uspjeli puno više od svojih suigrača koji su nastupali u prvoj utakmici. Renova je povela već u 5. minuti nakon što je izveden korner, a precizan je tom prilikom bio Iseni. Bio je to veliki šok za 20-ak najvjernijih navijača Rijeke koji su stigli u makedonsku prijestolnicu kako bi bodrili svoj klub.

Nogometaši Rijeke pokušavali su tijekom prvog poluvremena stići do izjednačenja, imali su pokoju solidnu priliku, ali put do mreže na drugoj strani nitko nije uspio pronaći. Nakon pola sata igre sjajnu je priliku imao Radomir Đalović, no sa samo nekoliko metara udaljenosti nije uspio svladati vratara Renove.

Vremenski su uvjeti očekivano bili vrlo teški, vrućina nije izostala, ali je blag povjetarac ipak malo olakšavao. Nisu igrači ipak izdržali punih 45 minuta bez predaha, pa je sudac Simon Lee Evans u 41. minuti zaustavio utakmicu kako bi se osvježili. Domaćini su to zaslužili, ali Riječani teško. Do kraja poluvremena nije ubilježena nijedna izglednija prilika.

Riječani su krajnje neoprezno ušli i u drugo poluvrijeme, što je Renovi omogućilo povećanje vodstva. U 47. minuti Iseni je izigrao cijelu obranu Rijeke, a zatim (ponovno) bez većih problema trese Radmanovu mrežu. Dalić nakon tog pogotka pojačava napad uvođenjem Alena Škore, ali uzalud.

U 51. minuti solidnu priliku iz slobodnog udarca imao je mladi Kreilach, ali ipak nije opasnije zaprijetio Renovi s obzirom da je pucao ravno u njihova vratara. Desetak minuta kasnije Renova je umalo dodatno ponizila Rijeku, ali ovog puta ispriječila im se vratnica. Motivirani domaćini nastavljaju s napadima, Ibraimi je u 70. minuti vrlo dobro pucao, a Radman krajnim naporom zaustavlja loptu na nekoliko centimetara od gol crte nakon što mu je već bila prošla kroz noge.

Do kraja utakmice Riječani gotovo da nisu imali priliku vrijednu spomena, a očajni Dalić više nije znao kako barem djelomično popraviti situaciju, pa je u napad poslao Luku Vučka. No, bivši Hajdukovac nije pomogao, kao što je jednom Vedran Ćorluka pomogao Branku Ivankoviću na gostovanju u Čakovcu. Trese li se stolica treneru Daliću nakon loših proljetnih igra i dvije sramotne europske predstave? Trebala bi, bez obzira na najave da mu je Intertoto kup nebitan.

Intertoto kup, 1. kolo, uzvratna utakmica: Renova - Rijeka 2:0 (0:0)