Liga prvaka, 1. pretkolo, 1. utakmica, 16.07.2008, 20:45 h, Windsor Park, Belfast, gledatelja: 4.000
Suci: Vejlgaard, Jensen Rix (svi Danska)

Vedran Attias • srijeda, 16.07.2008.

Dinamo je praktički osigurao prolaz u 2. pretkolo Lige prvaka sigurnom pobjedom od 2:0 u Belfastu. Mandžukić je zabio nakon 20. minuta igre, a sigurnu pobjedu je potvrdio Drpić iz slobodnog udarca na samom kraju utakmice...

12 Billy Joe Burns
73'

17 Peter Thompson
76'

Branko Ivanković

Pred gotovo praznim tribina na kojima se skupilo oko 300 - tinjak navijača Dinama, odnosno u poznatoj atmosferi u kakvoj Modri igraju svaki vikend, Modri su dosta oprezno otvorili susret. Iako smo prvu priliku vidjeli već u 2. minuti kada je Morales iz slobodnog udarca naciljao glavu Mandžukića, Dinamo nije krenuo žestoko u ovaj susret.

Modri su staloženom i čvrstom igrom na početku htjeli "ispipati" kakav to nogomet igra momčad iz Belfasta. Igrači Dinama nisu stvorili veću priliku, a onda - gol. Ponovno je duo Morales - Mandžukić bio u glavnoj ulozi. Naime, Čileanac je lijevom nogom dobro proigrao Mandžukića koji se lakoćom riješio svog čuvara, a onda silovitim udarcem poslao loptu u desne rašlje za 1:0.

Lakše su Modri disali na terenu nakon vodećeg pogotka, no to lagano opuštanje umalo je bilo kažnjeno. Chago, koji se u kratkom periodu čak tri puta poskliznuo i predao loptu domaćinima, izgubio je loptu na sredini i Linfield je dobio korner. Nakon lošeg kornera lopta dolazi do O'Kanea koji silovito puca, a Butina boksa loptu u novi korner.

Pritisak se nastavio nakon što je Butina potpuno krivo procijenio let lopte nakon kornera, no, na sreću za Modre, igrači Linfielda nisu to uspjeli kazniti. Modri kao da su se "naljutili" nakon ovog pritiska i ubacili su u brzinu više. Od 35. do 38. minute Modri su mogli i morali doći do povećanja vodstva.

Prvo je sveprisutni Mandžukić odlično predvidio gdje će stoper Linfielda izbiti loptu i presjekao ju, no njegov lijepi pokušaj loba iz prve odlazi preko Mannusa, no i pored gola. Samo smo minutu morali čekati na novu opasnost pred golom domaće momčadi, a onda je Etto dobro prošao po strani i proigrao Balabana čiji topovski udarac pogađa Mannusa i odlazi u korner.

Nakon kornera - nova prilika za Dinamo. Morales je ponovno dobro izveo prekid, a najviši je u skoku bio kapetan Bišćan, no i njegov udarac Mannus brani. Iako je u ovim trenucima izgledalo kako će Modri zabiti još koji pogodak do odmora, to se ipak nije dogodilo i na odmor se otišlo s minimalnim, ali potpuno zasluženim vodstvom Dinama.

Ivanković je u svlačionici ostavio Mikića, a u igru poslao Sammira koji se ponovno i nije baš približio sastavu. Dinamo je prilično rutinski kontrolirao igru u nastavku, a mora se priznati - domaćini se nisu previše bunili. Igrači Linfielda su se potpuno povukli na svoju polovicu i prepustili Modrima sve konce igre.

Svakako treba istaknuti trenutak u 57. minuti. Naime, to je bio trenutak kada je u igru ušao Milan Badelj. 19 - godišnji igrač koji je plod škole Dinama nekoliko je puta pokazao kako se radi o velikom talentu. Na njegovu žalost, većina njegovih dobrih dodavanja je završila kod totalno indisponiranog Carlosa čiji su "centaršutevi" redovito završavali na krivom mjestu.

Sve do 74. minute smo gledali jalovi pritisak Modrih, a onda je Carlos konačno uspio pogoditi centaršut, no Mandžukić nije bio spretan u sredini. Iako je trener domaćih Jeffrey u igru posljednjih desetak minuta stavio svog najboljeg igrača Petera Thompsona - Linfield do kraja nije uspio zaprijetiti Modrima.

U 87. minuti Bišćan je ponovno prijetio glavom nakon kornera, no Hagan je izbio loptu s gol crte. Na kraju, Modrima su se silni napadi i prilike ipak isplatili. Bišćan je osvojio dosta prostora i uposlio Tadića koji pada na samom rubu kaznenog prostora, a Drpić lijepim udarcem šalje loptu u mrežu za 2:0. Potpuno zasluženo su Modri zabili drugi pogodak, a posebno ga je zaslužio stoper Dinama koji je odigrao odličnu utakmicu.

Dinamo je rutinski odradio posao u Belfastu i potpuno zasluženo se već sada mogu okrenuti drugom pretkolu i, vjerojatno, Domžalama. Modri nisu odigrali posebno dobru utakmicu, no tako je nešto nemoguće s protivnikom koji ne želi, a niti ne zna. U jednom su trenutku navijači Linfielda izvjesili transparent: "sreća prati hrabre", no nitko, ali baš nitko nije toliko hrabar koliko bi njihovim ljubimcima trebalo sreće...