Tobol šokirao Austriju, Hertha i Salzburg uvjerljivi

Goran Tomičić • četvrtak, 17.07.2008.

Jedino iznenađenje u prvim utakmicama prvog pretkola Kupa Uefa priredio je kazahstanski Tobol pobjedom protiv Austrije iz Beča. Najuvjerljivije pobjede ostvarili su Hertha i Salzburg...

Jedini pogodak za veliko slavlje Tobola postigao je Golban u 58. minuti. Kazahstanci će u Beču imati vrlo težak posao, no ovo je ipak jako vrijedna pobjeda. Herta je protiv moldavskog Nistrua imala lakši trening. Pantelič je pogodio za prednost u 15. minuti, a sedam minuta kasnije je povisio Rafael. Do kraja prvog dijela je dva pogotka postigao Piszczek, a još jednu loptu je u mrežu poslao Pantelić. U 68. minuti je Stein poslao šestu loptu u moldavsku mrežu, a tri minute kasnije se u strijelce upisao i Bergen. Tcaciuc je u 78. minuti postigao počasni pogodak za goste, a Piszczek je dvije minute kasnije svojim trećim pogotkom postavio konačnih 8:1.

Sezonu je golijadom otvorio i Salzburg, a u pobjedi 7:0 protiv armenskog Banantsa tri pogotka je postigao Mahop. Armenskog vratara je dva puta svladao Zickler, a u strijelce su se jednom upisali Sekagya i Őbster. Manchester City je rutinski slavio na Farskim Otocima, a strijelci su bili Petrov i Hamann. Zanimljivo je bilo u Lihtenštajnu, gdje se Zrinski približio plasmanu u drugo pretkolo. Gosti su poveli preko Đurića u 23. minuti, no Fischer je izjednačio već u sljedećem napadu. Zrinski je do vrijedne pobjede stigao u posljednjoj minuti novim golom Đurića.

Brondby je na svom terenu imao mnogo problema protiv Torshawna, a jedini strijelac za minimalnu pobjedu je u 49. minuti bio Schlebrügge. Ljubljana je Jolićevim pogotkom u posljednjoj minuti izbjegla poraz u Golubovcima. Za Zetu je u 28. minuti pogodio Knežević.

Kup Uefa, 1. pretkolo, 1. utakmice
Tobol Kostanay - Austria Beč 1:0, Hertha - Nistu Otaci 8:1, Salzburg - Banants 7:0, Shakhtyor Karagandy - Debrecen 1:1, Ararat - Bellinzona 0:1, MTZ Minsk - Žilina 2:2, Olimps - St. Patricks 0:1, Honka - Akranes 3:0, TVMK Talinn - Nordsjaelland 0:3, Hapoel Kiryat Shmona - Mogren Budva 1:1, Hapoel Tel Aviv - Juvenes 3:0, Khazar - Lech 0:1, Pelister - Apoel Nicosia 0:0, Suduva - TNS 1:0, Vetra - Viking 1:0, Vojvodina - Olimpik 1:0, Dacia - Borac 1:1, Djurgarden - Flora 0:0, Omonia Nicosia - Milano Kumanovo 2:0, Cherno More - Sant Julia 4:0, Racing Union - Kalmar 0:3, EB - Manchester City 0:2, Gyor - Zestafoni 1:1, Vaduz - Zrinski 1:2, Brondby - B36 1:0, Široki Brijeg - Partizani 0:0, Trnava - Georgia 2:2, Bangor City - Midtylland 1:6, Koper - Vllaznia 1:2, Zeta - Ljubljana 1:1, Cliftonville - Copenhagen 0:4, Cork City - Haka 2:2, Glentoran - Metalurgs 1:1, Legia Waršava - Gomel 0:0, Hafnarfjordur - Grevenmacher 3:2