1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 27.07.2008, 20:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Krstičević (Ploče), Perica (Šibenik)

Bernard Jurišić • nedjelja, 27.07.2008.

Hajduk je pogotkom Senijada Ibričića iz slobodnog udarca u 86. minuti slomio otpor čvrstih Zadrana i pobjedom otvoriti novo prvenstvo...

Josip Skoko
46'
Želimir Terkeš
54'
10
Dragan Župan
56'

Dalibor Zebić

Očekivao se Hajdukov pritisak od prve minute, no Zadar je organiziranom i čvrstom igrom posebno na sredini terena, otupio oštricu Hajdukovih napada. Štoviše, u prvih 45 minuta Zadrani su dvaput mogli pogoditi mrežu svog dojučerašnjeg suigrača Subašića, a Hajduk je prvu pravu prigodu stvorio u sudačkoj nadoknadi prvog dijela.

Publika ni ovog puta nije zakazala, oko 12.000 gledatelja popunilo je poljudske tribine, no zvižduk je proparao stadion prigodom odlaska igrača na odmor. Prvih 45 minuta nikako nije bilo na razini koju je Hajduk pokazivao protiv Napolija i Birkirkare.

Najbolju prigodu u prvom dijelu propustio je Marin Tomasov u 28. minuti. Lijepo proigran od Raše, Tomasov se sam sjurio prema Hajdukovom vratima, no kad je išao zaobići i Subašića - dao si je predug for i lopta je otišla u gol-aut. Hajduk je uzvratio u zadnjoj minuti prvog dijela, kad je Kalinić s pet metara glavom umjesto u mrežu poslao loptu u naručje Ježine.

Drugo poluvrijeme proteklo je u pravoj "viktoriji" Hajdukovaca prema golu Zadra. Gostujući trener nakon desetak minuta drugog dijela promijenio je svoj mladi napadački tandem onim iskusnijim, no Terkeš i Župan nisu bili opasni po Subašića.

Kalinić je dobio puno lopti u kaznenom prostoru, no zadarski stoperi uspješno su se nosili s njim i vrlo uspješno onemogućavali njegove pokušaje. Podrška s tribina rasla je iz minute u minutu, s Hajdukovim pritiskom, a erupcija je uslijedila u 86. minuti.

Mladen Bartolović srušen je na lijevom boku, a Senijad Ibričić dohvatio se izvođenja "skraćenog kornera". No, umjesto ubačaja u gužvu pred petercem, Ibričić je direktno zapucao i pogodio bliži kut vratara Ježine. Zadarski vratar do tog je trenutka bio prvo ime utakmice, no jedan trenutak dekoncentracije prometnuo ga je iz junaka u tragičara.

Hajduk je sačuvao prednost do kraja i uspješno otvorio novo prvenstvo. Kad se sve zbroji i oduzme - Hajdukova pobjeda potpuno je zaslužena, iako Zadrani mogu žaliti za propuštenom prigodom da ostanu neporaženi u prekrasnom ambijentu poljudskog stadiona.