Liga prvaka, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 06.08.2008, 20:45 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 8.000
Suci: William Collum, Keith Sorbie, Willie Dishington (svi Škotska)

Hrgović u sridu

Tomislav Pacak, Vedran Attias • srijeda, 06.08.2008.

Prvi pogodak Mirka Hrgovića za Dinamo, koji je još jednom podijelio maksimirske tribine, najdojmljiviji je trenutak uzvratnog susreta Dinama i Domžala u kojem je hrvatski prvak s lakoćom zadržao ogromnih 3:0 iz prve utakmice i tako se uvjerljivo plasirao u treće pretkolo Lige prvaka gdje ga čeka ukrajinski Šahtar...

Borut Semler
63'

Darko Zec
73'

Rok Hanžič
79'
Robert Pevnik

I Slovenci su uoči utakmice bili svjesni da je utopijski očekivati stizanje Dinamovih 3:0 iz Domžala, ali su susret ipak odigrali borbeno i čvrsto, te nisu Dinamu dopustili prostora za atrakciju koja bi oduševila tribine na kojima se skupilo oko 8.000 gledatelja. Ipak, Dinamo je i bez previše motiva te protiv odlučnog protivnika uknjižio još jednu europsku pobjedu poboljšavši još malo hrvatski koeficijent. U pobjedu od 3:2, pogotke su osim Hrgovića ugradili Bišćan i Drpić, dok su Brezič i Zec pogodili za slovenskog prvaka.

Najveće Dinamovo ovoljetno pojačanje, Pedro Morales, opet je ostao na klupi, Ivanković je svjestan da su ovoga trenutka u boljoj formi Mikić i Sammir. U odsustvu ozlijeđenog Mandžukića u napadu su krenuli Balaban i Tadić, no niti jedan se nije proslavio u prvom dijelu.

Općenito, hrvatski prvak nije briljirao u otvarajućih 45 minuta, Slovenci su bili, u najmanju ruku, al pari Modrima. U 11. minuti Andraž Kirm, ponajbolji u redovima Domžala i u prvom susretu, izborio se za loptu na petercu nakon pogreške Etta, no Ivan Kelava sjajno mu ulazi u udarac i spriječava rani pogodak gostiju. Kelava je, inače, izvrsno zamijenio Butinu i pokazao da ozljeda prvog vratara neće biti takav hendikep kao što su se neki bojali.

Dinamo je iz prvog pravog izleta na suparničku polovicu poveo. Igrala se 17. minuta kada je nakon prekida lopta došla do usamljenog Igora Bišćana, a kapetan Modrih iskosa s lijeve strane lijepo plasiranim udarcem matira Nemeca za 1:0.

Međutim, i Slovenci su ovoga puta pokazali da znaju zabijati golove. Dinamova veza često je ispadala iz igre pa su stoperi ostajali na otvorenom prostoru, a jednu takvu situaciju gosti su iskoristili za izjednačenje. Odlični Kirm prošao je po desnoj strani i nabacio nisko u sredinu odakle potpuno sami Brezič lako pogađa za 1:1. Mogli su Slovenci na odmor i s vodstvom, Knezovič je u 38. minuti nakon kornera pucao glavom, no Kelava brani taj udarac iz blizine.

Ivanković je u svlačionici ostavio opet indisponiranog Boška Balabana, obogativši ulaskom Tomića veznu liniju, a to se osjetilo na igri Dinama koji je preuzeo konce igre i zagospodario terenom. Opet je s nekoliko vrhunskih proigravanja impresionirao Badelj, ali ovoga puta nije bilo ni prave podrške veznjaka (Vrdoljak, Sammir), a posebice napadača.

Tek što se krenulo s centra, Džengis Čavauševič ostao je sam na desnoj strani, ali je srećom po Dinamo vrlo loše pucao. Uzvratio je Drpić iz "slobodnjaka", a Nemec uz pomoć vratnice to brani. Ipak, dvije minute kasnije vratnica je okrenula leđa slovenskom vrataru.

Milan Badelj izborio je slobodni udarac na 17 metara od gola, lopte se dohvatio Mirko Hrgović i pored "živog zida" naciljao lijevu stativu od koje se lopta odbila u gol. Taj trenutak idealno je oslikao trenutnu situaciju glede navijača Dinama - istok i zapad s oduševljenjem su pozdravili Hrgovićev gol, dok je sjever zviždao pogotku Dinama. Hrgović je, inače, pogodak proslavio vrlo emocionalno, potrčavši u zagrljaj treneru i suigračima na klupi, a mora se reći i kako je veći dio stadiona bio zaista sretan zbog Hrgovićeva gola. Tako se zaokružio dobar tjedan u obitelji Hrgović, nakon što je mu je brat Andrija osvojio 293. sinjsku alku.

Umalo je odmah u egal vratio Čavaušević, no njegov udarac pod gredu dobro odbija Kelava. Utakmica je nakon pogotka ušla u potpuno mirne vode, Slovenci su postali svjesni kako - čuda neće biti.

Dinamo nije briljirao, niti je nudio gledateljima nekakav spektakl, jer osim par dodavanja Badelja, prolaza Mikića ili uglavnom nekorisnih dodavanja petom, pravih poteza ni akcija nije bilo. Štoviše, dosta se griješilo u dodavanjima, nedostajalo je tečnosti u sredini, ali i dobrog kretanja većine igrača.

Domžale su znale kazniti sve opušteniji Dinamo. U 81. minuti Darko Zec ostao je neometan na petercu i glavom zakucao loptu u mrežu za 2:2. Nedostajao je sigurno i skok kapetana Bišćana, kojeg je Ivanković ranije povukao iz igre.

Dinamo, međutim, nije dopustio da Slovenci odu kući s "bodom", uzvratio je na isti način. U 83. minuti korner je izveo Tomić, a sjajno skače i još bolje puca Dino Drpić, definitivno ponajbolji Dinamovac dosadašnjeg dijela sezone, postavlvši tako konačnih 3:2.

Zagrepčani su tako, s dvije pobjede i ukupnih 6:2, prošli Domžale lakše nego lani, pa iako igra nikoga neće ostaviti bez daha - rezultat je za sada tu. Dinamo je ostvario onaj minimum koji je zacrtan u Europi - doći do 3. pretkola. Šahtar će biti veliki favorit, no favoriti ne pobjeđuju uvijek. Često ćemo to slušati idućih tjedana u Maksimiru...