Ćorluka šokiran, Skakavci poniženi

Petar Plevnik • četvrtak, 14.08.2008.

Prvi susreti drugog pretkola Kup Uefa donijeli su nekoliko iznenađujućih rezultata. Najzvučnije je odjeknula pobjeda Lecha nad Grasshoppersom od čak 6:0, dok su svoje domaćine, Manchester City i AEK, minimalnim pobjedama šokirali danski Midtjylland i ciparska Omonia...

Iako stanje u redovima Manchester Citya uoči početka nove sezone nije idealno, malo je tko očekivao da će momčad Vedrana Ćorluke na domaćem terenu doživjeti poraz od Midtjyllanda. Danci su iskoristili uspavan start domaćina te pogotkom Olsena u 15. minuti stigli do iznenađujuće pobjede. Hrvatski reprezentativac odigrao je svih 90 minuta u redovima Citya, uz žuti karton u 37. minuti, dok u redovima Danaca nije bilo Kristijana Ipše i Filpa Marčića.

Pravu katastrofu doživio je nekad ugledni Grasshoppers. Skakavci su gostovali u Poznanu i iz Poljske se vratili s pola tuceta u mreži. Mrežu Švicaraca već je u petoj minuti načeo Rengifo, da bi samo devet minuta kasnije Lewandowski udvostručio prednost Lecha. Isti je igrač u 56. minuti povisio na 3:0, da bi u posljednjih 14 minuta mrežu gostiju pogađali Vallori (autogol), Injad i Peszko za konačnih 6:0.

Gotovo sav posao u prvih su 90 minuta obavili Brondby i Salzburg. Danci su s 4:0 protutnjali Valkeakoskijem, dok je Red Bull s 4:1 bio bolji od Suduve. Iako su Latvijci povel u 31. minuti preko Luksysa, gosti su pogocima Sekagye, dva puta Janka s bijele točke te Mahopa slavili uvjerljivu pobjedu. i

Solidna večer je iza srpskih predstavnika. Borac iz Čačka u Smederevu je s 1:0 svladao Lokomotiv iz Sofije, Vojvodina je u Novom Sadu odigrala bez pogodaka protiv Hapoel Tel Aviva, dok je Crvena zvezda u Beograd iz Nikozije donijela obećavajućih 2:2.

A da ciparski klupski nogomet više nije mačji kašalj, nakon Olympiakosa jučer, večeras je na svojoj koži najbolje osjetio AEK. Atenjani su na domaćem terenu s 1:0 poraženi od Omonije iz Nikozije, a veliku pobjedu Cipranima donio je Brazilac Cafu pogotkom u 40. minuti.

Dva poraza upisala su BiH-a predstavnici. Prepuna Pecara svjedočila je gostovanju moćnog Bešiktaša, koji je opravdao ulogu favorita. Turci su pogocima Delgada u 19. i Nobrea u 83. minuti osigurali veliku prednost uoči uzvrata u Istanbulu, da bi počasni pogodak za domaćine u posljednjoj minuti susreta postigao Šilić.

Više razloga za zadovoljstvo ima drugi BiH-a predstavnik Zrinjski, koji se s gostovanja iz Brage vratio s minimalnim porazom. Mostarci su mrežu čuvali netaknutom do 67. minute kada pobjedu portugalskoj momčadi donosi austrijski reprezentativac Linz.