1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 17.08.2008, 20:10 h, Rijeka, stadion Kantrida, gledatelja: 4.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Novosel (Vrbovec), Havaić (Koprivnica)

Bernard Jurišić • nedjelja, 17.08.2008.

Odličan Jadranski derbi odigran je večeras na Kantridi. U utakmici koja je od prve do 90. minute obilovala uzbuđenjima, preokretima, kartonima i eurogolovima, Rijeka je pobijedila Hajduk s 3:1 i gurnula ga na samo dno prvoligaške ljestvice...

Dario Jertec
63'
Goran Vučević

Uzbudljiv i zanimljiv Jadranski derbi odigrali su Rijeka i Hajduk večeras na Kantridi. Pred 4.000 gledatelja Rijeka je zadržala neosvojivost svojih klisura nad Splićanima, koji već godinama ne znaju za slavlje na Kantridi.

Hajdukov trener na travnjak je poslao gotovo istu momčad s kojom je branio nulu u La Coruni, a jedinom promjenom, Linića za Oremuša, kao da je želio još više učvrstiti defanzivni blok svoje momčadi protiv Rijeke. Domaćini su krenuli od prve minute s braćom Sharbini u vrhu napada, što im je na kraju donijelo prvu pobjedu u sezoni.

Hajdukovci su krenuli pritiskom prema domaćem golu, no kao i nedavno protiv Zagreba, trajalo je to prvih desetak minuta i nije donijelo ništa konkretnoga. "Ratovali" su jedni protiv drugih u prvih 45 minuta, a vidjelo se da i jedni i drugi žele pobijediti. Prštale su prigode na obje strane, no vratari Radman i Subašić bili su najbolji pojedinci svojih momčadi.

Gosti su do prednosti došli u posljednjim trenucima prvog dijela. Andrić je iz slobodnog udarca pronašao neobjašnjivo samog Nikolu Kalinića na drugoj vratnici, a Hajdukovom golgeteru nije bilo teško glavnom skrenuti loptu u mrežu. Sumnjivost situacije prisnažilo je pregledavanje snimke tijekom poluvremena i čini se da je Hajdukov napadač bio u zaleđu.

Drugo poluvrijeme donijelo je još više uzbuđenja. Domaći trener Ivančić umjesto Štroka na teren je poslao Križmana, koji mu je zahvalio sjajnim finišom utakmice. Ubrzo je Hajdukova klupa iz igre izvadila neprepoznatljivo lošeg Ibričića, opet najgoreg igrača na terenu.

Prije dramatične završnice, Rijeka je u samo tri minute torpedirala Hajduk, ismijala njegove preskupe igrače izgubljene u vremenu i prostoru i povela s 2:1. Najprije je na loptu iz slobodnog udarca stoperski par izjednačio, Cerić je spustio loptu Čaglju za 1:1, a zatim je Anas Sharbini uzeo loptu i sve napravio sam. Od centra do pred kazneni prostor prošetao se kapetan Rijeke i zakucao loptu u lijevi kut mreže nemoćnog Subašića.

Rijeka je tako na gotovo jednak način kao Zagreb prije tjedan dana, uhvatila Hajdukovce na spavanju i u tri minute riješila pitanje pobjednika. Anas Sharbini u proslavi pogotka podignuo je dres preko glave, a po prestrogim Uefinim pravilima to se kažnjava žutim kartonom. Anasu je to bio drugi i Rijeka je ostala s igračem manje.

No, Hajduku to ništa nije značilo, niti je njegov trener Vučević imao ideju kako ojačati napadačke akcije svoje momčadi. Štoviše, kad se ozlijedio Linić u 75. minuti na travnjak je umjesto napadača poslao - stopera Juricu Buljata. Tek 7 minuta prije kraja Kalinić je dobio napadačko pojačanje u Bušiću.

Do kraja ništa Hajduk nije napravio, osim nekoliko stihijskih pokušaja bezopasnih nabacivanja. Štoviše, Rijeka je pobjedu zapečatila nakon jednog bijega Sandija Križmana, koji je najprije izborio crveni karton Buljata, a minutu kasnije iz fantastičnog slobodnog udarca s 25 metara zakucao loptu u lijeve "rašlje" Hajdukova gola.

Mogla je početi još jedna pobjednička fešta Rijeke nad Hajdukom. Riječka momčad prvom je pobjedom pobjegla sa začelja, a tamo gurnula lošu, vrlo lošu i nekonkretnu momčad Hajduka. Trenera Gorana Vučevića čekaju teški dani.