1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 17.08.2008, 20:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 2500
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Krunoslav Lesandrić (Nuštar) i Hrvoje Menđušić (Vinkovci)

Ivana Jurica • nedjelja, 17.08.2008.

U dalmatinskom derbiju minimalna, ali slatka i posve zaslužena pobjeda (1:0) pripala je Šibenčanima. Samo zahvaljujući nepreciznosti domaćih igrača Zadar je završio s jednom loptom u mreži, dok prema naprijed nije napravio apsolutno ništa. Druga je ovo pobjeda Modrih, dok su Zadrani još uvijek na jednom bodu osvojenom prošle nedjelje baš na Šubićevcu...

Ivan Vrljić
55'
29
Arijan Ademi
73'
3
Josip Bonacin
90'
Šime Gregov
61'
20
Želimir Terkeš
68'

Dalibor Zebić

Utakmica je započela minutom šutnje za Mladena Desnicu, nekadašnjeg nogometnog suca i velikog zaljubljenika u šibenski nogomet. I prije prvog sučevog zvižduka krenulo je nadmetanje Funcuta s jedne i Tornada s druge strane. Do prve prilike čekali smo sve do 13. minute kad je domaći veznjak Alispahić pucao prema zadarskom golu, ali Ježina je bio na mjestu. 12 minuta kasnije u dobroj prilici bio je Ermin Zec, ali je njegov udarac s ruba kaznenog prostora blokirao jedan od zadarskih obrambenih igrača.

U 31. minuti Zec je sve odlično napravio, prošao je kao vihor desnom stranom, a zatim i ubacio u sredinu, ali nitko od njegovih suigrača nije bio na pravom mjestu da loptu pošalje u mrežu. Pet minuta poslije još jedna lijepa akcija Šibenčana: Božić je prsima spustio loptu za Alispahića, ali Zadrani su još jednom blokirali udarac šibenskih igrača. Četiri minuta prije odlaska na odmor domaći su došli do prednosti. Milin je prekršajem zaustavio Kwedija na 22-23 metra od gola Ježine: loptu je uzeo Dražen Gović i u svom stilu poslao loptu u mrežu Zadrana za veliko veselje domaćih pristaša.

Pitate se gdje su prilike gostiju? Nismo ih naveli, iz jednostavnog razloga jer ih nije ni bilo. Domaći vratar Hrvoje Slavica bio je totalno besposlen, osim par udaraca iz kuta, Zadrani nisu niti uputili udarac prema golu domaćih. Nakon postignutog pogotka Šibenčani su zaigrali još bolje, još su žešće krenuli prema zadarskom golu. Tako su u istoj minuti propustili dvije odlične prilike, napadači Božić i Zec nisu bili precizni.

U istom ritmu nastavili su Šibenčani i u drugom poluvremenu. Ozlijeđenog Govića zamijenio je Ivan Vrljić koji je već u prvoj akciji odlično proigrao sugrađanina Zeca, ali on si je dao predug for pa je Ježina istrčavanjem spasio svoj gol. U 62. minuti agilni Vrljić našao se u matnoj prilici: Milanović mu je asistirao, on je okrenuo svog čuvara i krenuo sam prema Ježini, ali u zadnji tren obrana gostiju je reagirala i spriječila ono najgore za njih.

Niti u drugom poluvremenu igra Zadra nije se promijenila. Osim kratke terenske inicijative nakon izlaska Govića, momčad Dalibora Zebića nije uspijevala zaprijetiti vrataru domaćih. Iako je trener Zadrana u igru u 68. minuti gurnuo prošlosezonskog najboljeg strijelca Želimira Terkeša niti to nije donijelo ništa novo u zadarskoj igri. Jedina prilika koju su gosti stvorili dogodila se u 76. minuti kad je Bilaver centrirao s desne strane, a Terkeš nije uspio dobro zahvatiti loptu, pa ju je Slavica sigurno pokupio.

Do kraja utakmice domaći su imali još jednu odličnu priliku: Alispahić i Zec hitali su u kontru, Alispahić je dodao Zecu, ali njegov je udarac s desne strane sigurno zaustavio Ježina. Četiri minute prije kraja odlično je pucao i večeras super raspoloženi Kwedi, ali mreža gostiju nije se ponovno zatresla.

Sve u svemu, posve zaslužena pobjeda domaćih koji su, odličnom igrom, posebice nakon postignutog gola, napokon pokazali da mogu i znaju igrati. Zadrani su, pak, odigrali jako loše i još uvijek su na jednom osvojenom bodu, a u idućem kolu u goste im dolazi lider Dinamo.