Liga prvaka, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 27.08.2008, 20:45 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 18.000
Suci: Michael Riley, Darren Cann, Glenn Turner, Andre Marriner (svi Engleska)

Dinamo ispao smiješan

Tomislav Pacak, Vedran Attias • srijeda, 27.08.2008.

Zagrebački Dinamo miljama je daleko od Šahtara i od Lige prvaka - pokazala je to i uzvratna utakmica protiv ukrajinskog predstavnika koju su Srna i društvo dobili s 3:1. Nakon gostujućih 0:2, Dinamova nada trajala je sve dok Modri nisu sami sebi skuhali pogodak, a nakon toga se sve raspalo...

Marcelo Moreno
61'

Mykola Iščenko
71'

Jadson
72'
Mircea Lucescu

Znao je Dinamo na raznorazne načine ispasti u trećem pretkolu Lige prvaka, ali Modri su se pobrinuli protiv Šahtara izmisliti nešto još neviđeno. Naime, nevjerojatna naivnost, katastrofalna pogreška Chaga na kraju prvog dijela, pri još uvijek aktivnom rezultatu (0:0) otpuhala je i zadnju Dinamovu nadu da će se ove godine družiti s najjačim europskim klubovima u Ligi prvaka.

Hrvatski prvak odigrao je ravnopravnih 45 minuta s ukrajinskim prvakom koji je u Zagreb donio ogromnih 2:0. S više agresivnosti, želje i odlučnosti, Modri su dobro parirali Šahtaru, iako ni pred svojim navijačima nisu pronašli kvalitetu kojom bi ozbiljnije zaprijetili obrani Ukrajinaca.

Snažnim i nepreciznim udarcem Pedra Moralesa u petoj minuti Dinamo je najavio da ne odustaje od Lige prvaka, a to se uostalom moglo naslutiti i iz sastava koji je bio prilično ofenzivan, s Moralesom, Sammirom i Mandžukićem iza isturenog Balabana.

Gdje su gledatelji?

Makar Dinamo iz Donecka nije donio bajan rezultat, razočaravajuće je kada na 3. pretkolo Lige prvaka, utakmicu za koju Dinamo praktički igra cijelu HNL sezonu, dođe "nategnutih" 20 tisuća ljudi. U Zagrebu živi približno milijun ljudi, pa iako nije bilo za očekivati prolazak pored Šahtara žalosno je da "ponos Zagreba grada" ne može napuniti Maksimir u ovakvoj utakmici. Zašto je zagrebačka publika tako izbirljiva teško je reći, jer bolje nogometne momčadi od Dinama u Zagrebu - jednostavno nema.

"Rudari" su uzvratili preko Luisa Adriana koji je izbjegao zaleđe, no nekako mu je u udarac ušao Ivan Kelava i spasio stvar.

Dinamo je igrao dobro nakon toga, no - nedovoljno dobro za Šahtar. Trudili su se Modri, pokušavali po zemlji, kroz zrak, ali nisu imali individualnu kvalitetu - nije bilo igrača koji bi driblingom, pasom, ubačajem ili udarcem napravio nešto za slomiti protivnika ovakve razine.

U 18. minuti Brandao je ostao zaboravljen nakon kornera, ali je srećom promašio cijeli gol, a tri minute kasnije u nedostatku boljih ideja Balaban pada u šesnaestercu za što mu Riley daje žuti karton.

U 35. minuti Ivanković je indisponiranog Badelja zamijenio Chagom, a iako se u prvih mah činilo dobrom odlukom, pokazalo se - kobnim. Igrala se 42. minuta kada su Dinamovci odlučili kombinirati u obrani u stilu najboljih dana amsterdamskog Ajaxa, samo što Modre - ne trenira Louis Van Gaal. Chago je ispao najslabija karika, njegov pas prema Bišćanu presjekao je Luiz Adriano i potom lagano zabio loptu u prvi kut za 0:1. Nevjerojatna je naivnost i glupost koju je hrvatski prvak pokazao tom prigodom i da je samo zbog toga - Dinamo nije zaslužio Ligu prvaka.

Možda ne bi bilo šanse ni bez tog gola, jer Dinamo Šahtaru u 135 minuta nogometa nije složio niti jednu pravu šansu, no bilo bi barem interesantno bi li Modri u drugom dijelu mogli utakmicu učiniti zanimljivijom. Ovako, drugi dio bio je odrađivanje posla za Šahtar, i lov Dinama na makar poboljšanje klupskog koeficijenta u Europi.

I krenuo je taj lov dobro, u 57. minuti Dinamo je konačno uspio zabiti. Kad već nije išlo kroz igru, Zagrepčani su zabili iz prekida. Balaban je namjestio loptu na 20 metara od gola i lijepim udarcem preko živog zida matirao Pyatova za 1:1.

Međutim, kratko je trajalo veselje na Maksimiru. Šahtar kao da je htio pokazati da može zabiti kad želi, Ševčuk se probio po lijevom krilu i asistirao usamljenom Brandauu na peterac, odakle snažni Brazilac lako zabija za 1:2.

Taj pogodak "ubio" je Modre, pa ne čudi što su gosti do kraja utakmice bili opasniji. U 70. minuti je raspoloženi Fernandinho kao na tanjuru poslužio Williana koji pored Hrgovića i Kelave gura loptu u mrežu za već neugodnih 1:3.

Opet je tako Dinamo u trećem pretkolu izgubio obje utakmice. Generacije, igrači i protivnici se mijenjaju, no rezultat je uvijek isti. Ružan. Tužna realnost zagrebačkog kluba i hrvatskog klupskog nogometa u kojem je Dinamo miljama daleko ispred svih. Isto koliko je iza svojih protivnika na posljednjoj prepreci za Ligu prvaka.

Ovakvom Dinamu trebat će dosta sreće na ždrijebu prvog kola Kupa Uefa, gdje će mu se, nadamo se, pridružiti Hajduk i Slaven Belupo...