Kup UEFA, Kvalifikacije, 1. kolo, 18.09.2008, 20:45 h, Zagreb, stadion Maksimir
Suci: Paolo Tagliavento, Stefano Ayroldi, Elenito Di Liberatore, Antonio Giannoccaro (svi Italija)
0:0 Sparta Prag
Sparta Prag

U Prag po prolaz

Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 18.09.2008.

Iako nisu uspjeli pobijediti u prvoj utakmici 1. kola Kupa Uefa, Dinamovi nogometaši imaju razloga za optimizam uoči uzvrata u Pragu. Najvažniji je svakako činjenica da je Dinamo pokazao da u ovom dvoboju nije inferioran, dapače...

Daniel Kolar
74'
9
Libor Došek
87'
16
Nejc Pečnik
89'
Vitezslav Lavička

Nije se mnogo promijenilo u procjenama šansi za prolaz nakon prvog susreta Dinama i Sparte. Ako je Sparta, zbog statusa nositelja, bila blagi favorit (51-49), isto je ostala i nakon susreta u Zagrebu koji je završio bez pogodaka i kojima objema momčadima daje realne šanse da u Pragu osiguraju Ligu Uefe.

Dinamo je, zapravo, u ovom remiju naučio da Sparta nije momčad koje se treba bojati, i da je uz maksimalnu koncentraciju - kvalitetnija momčad. Pred 15-ak tisuća raspoloženih gledatelja Dinamo je odigrao dobru utakmicu, možda i najbolju ove sezone, bez kardinalnih pogrešaka u obrani i strpljivo u napadu. Sparta se, pak, pokazala kao čvrsta, respektabilna momčad, ali daleko od jednog Šahtara koji je za Dinamo nedodirljiv. Sparta je sve samo ne - nedodirljiva.

Dinamo je vrlo dobro otvorio susret, a već u prvoj minuti Modri su tražili jedanaesterac nakon Mandžukićevog pada u šesnaestercu gostiju, no Paolo Tagliavento. Iako se radi o dvojbenoj situaciji, već od početka Talijan je naznačio kako Dinamo može zaboraviti na "domaćinsko" suđenje jer je većina "50-50" odluka otišla na stranu Sparte.

U devetoj minuti Mikić je dobro nabacio, Mandžukić vraća u sredinu, no tamo je Vorišek brži od Balabana. Mikić je potom pokušao i sam, silovito je s 25 metara opalio prema golu, no lopta je prohujala iznad grede.

Navijanje za pohvalu

Treba istaknuti odličnu potporu koju je Dinamo imao s istočne i nadasve sjeverne tribine. Gromoglasno navijanje kroz cijeli susret sigurno je pomoglo Dinamu, a da nije bilo nekoliko baklji pozitivna atmosfera zaslužila bi čistu peticu. No i "-5" je ogroman napredak u odnosu na negativnosti s početka sezone.

Sparta je Dinamovu ofenzivu zaustavila vrlo opasnim napadom u 21. minuti. Slepička je lijepo okrenuo Drpića i s 20 metara gađao donji lijevi kut, no promašio je za desetak centimetara.

Nakon toga je Dinamov pritisak ipak popustio, Sparta je uspostavila ravnotežu pa smo loptu uglavnom gledali između dva šesnaesterca, bez pravih prilika. Dobro su igrom Dinama "patrolirali" raspoloženi Sammir i Morales, koji su znanjem odudarali od ostalih igrača na travnjaku, puno je radio i Mandžukić, pa je u tom ofenzivnom dijelu izostao tek konkretniji angažman Balabana.

Prvi dio završava udarcem Moralesa s 25 metara koji je poslužio tek kao ugrijavanje za Matuša Kozačika.

Nastavak je započeo kao i prvi dio - dominacijom Dinama. Ipak, usprkos premoćnom, a na trenutke i kvalitetnom posjedu lopte, Dinamo nije lako pronalazio pukotine u Spartijnoj obrani koja se sve češće sastojala od dva bloka s četiri igrača u gostujućih 30 metara. K tome, stoperi Vorišek i Repka djelovali su vrlo sigurno baš kao i vratar Kozačik, nije im se potkrala pogreška koja bi Dinamu olakšala posao.

Ivanković je u 58. minuti odlučio krenuti još ofenzivnije, umjesto dobrog Sammira ubacio je Josipa Tadića, a nakon toga uslijedilo je i nekoliko poluprilika Zagrepčana.

U 65. minuti nakon gužve s pet metara u svoju mrežu puca Vorišek, no Kozačik je spreman na to, a češki vratar klasu pokazuje i u 73. minuti kada je Tadić lijepo prošao kroz obranu gostiju i pucao u prvi kut.

Jednu od najboljih Dinamovih šansi propustio je u 76. minuti Mandžukić - dobio je dobru loptu na lijevoj strani šesnaesterca, ali njegov udarac iskosa ide ravno u Kozačika koji je opet siguran.

Kako se utakmica primicala kraju, sve je osjetniji bio umor u Dinamovoj sredini, pa se stvorila rupa između obrane i napada što je Sparti omogućilo da dođe do daha i preseli igru sa svoje polovice.

Usprkos žestokom navijanju sa sjeverne i istočne tribine i pritisku koji je Dinamo stvorio (ali koji nije rezultirao šansom), Sparta je do kraja sačuvala mrežu netaknutom pa iz Zagreba ipak odlazi obavljenog posla.

Međutim, ni Dinamo ne treba biti nesretan. Modri su bili bolja momčad, pokazali su da imaju individualnu kvalitetu za ovog protivnika, nisu primili pogodak i u Prag definitivno mogu otići s optimizmom, iako je šteta što terensku nadmoć Zagrepčani nisu pretvorili makar u minimalnu pobjedu...