1. Hrvatska nogometna liga, 9. kolo, 28.09.2008, 16:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 9.000
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Pervan (Bjelovar), Lončar (Virovitica)

Bernard Jurišić • nedjelja, 28.09.2008.

U odličnoj, iznimno uzbudljivoj utakmici Hajduk se nije uspio pobjedom protiv Intera izjednačiti s Dinamom na čelu ljestvice. Pred 10.000 gledatelja nakon šest pogodaka svakoj je momčadi pripao po bod...

Dario Jertec
81'
Tomislav Jonjić
72'
2
Tomislav Ceraj
89'
3
Vinko Buden
90'+1'
Milivoj Bračun

Inter je uspio ono što nisu ni Slaven ni Dinamo. Zaustavili su pobjedničku seriju Hajduka, ne samo to - ukrcali su "bilima" tri komada na Poljudu. A da su bili malo precizniji, mogli su i još poneki.

Pljesak za Antoniju Balek

Uoči početka susreta ovacije poljudskih tribina zaradila je Kaštelanka Antonia Balek. Hrvatska paraolimpijka u Pekingu je osvojila dvije zlatne medalje uz dva svjetska rekorda u atletici i ovacijama je nagrađena za zvjezdane trenutke svoje uspješne sportske karijere.

Glave igrača Hajduka očito nisu bile spremne na utakmicu koja ih je čekala nakon četiri uzastopna uspjeha. Inter se od prve minute postavio hrabro, tražio pogodak i opravdao epitet jedne od napadački najboljih momčadi u ligi. Od prve minute Interovi igrači tražili su pogodak, umjesto čuvanja svojih vrata.

Stoga su već u 16. minuti okrunili svoj dobar ulaz u utakmicu. Iznimno motivirani Mario Grgurović promiješao je Hajdukov zadnji red i pronašao potpuno usamljenog Bernarda Gulića u sredini, kojemu nije bilo teško poentirati.

Hajdukova igra djelovala je pročitano u prvih pola sata. Gostujući bok predviđao je i zatvarao svaki potez domaćina, a prvi udarac prema Brašniću uputio je Kalinić tek u 28. minuti. Gostujuće vodstvo spasio je Krznar odbivši loptu s gol-linije, a u kontranapadu Subašić spašava Hajduk nakon što mu je Gulić izašao oči u oči.

Od 35. minute kreće pravi "show" na obje strane terena. Najprije je nesigurni Pandža poklonio jednu loptu Kukecu na centru, ovaj se sjurio prema Hajdukovim vratima i pucao u Buljata. Lopta je pala točno pred Antu Batarela na 20 metara, koji se namjestio, naciljao i milimetarski točnim udarcem od vratnice povećao gostujuće vodstvo.

Odmah nakon polaska sa centra, Kukec ruši Strinića u svom kaznenom prostoru, a Nikola Kalinić s bijele točke opet vraća Hajduk na -1. No, prigodu s bijele točke u 42. minuti dobiva i Inter, nakon što je Andrić srušio Sivonjića. Gulićev udarac iz kaznenog udarca Subašić odbija, no napadač gostiju je priseban i ipak je sprema u mrežu iz drugog pokušaja za 1:3.

I opet je Hajduk smanjio odmah nakon polaska sa centra. Iftić ruši Tičinovića, a Nikola Kalinić još je jednom neumoljiv s bijele točke za 2:3. Uzbudljiv završetak uzbudljivih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme otvorila je Torcida transparentima "HRT=JRT" i "Božo zašto plačeš". Bili su to "repovi" još s maksimirskog derbija prošle nedjelje.

Iako su krenuli sa željom da što prije preokrenu rezultatski deficit, Hajdukovci nisu imali ideju kako sustavno napadi gostujući blok. Kalinić u 65. i Oremuš u 74. minuti imali su stopostotne šanse, no tek je ubačaj Gabrića i skok kapetana Srđana Andrića u 79. minuti donio izjednačenje. Andrić je u 57. minuti sa stoperskog vraćen na mjesto u sredini i još je jednom pokazao kako bez njega teško funkcionira vezni red splitske momčadi.

Do kraja je Inter mogao i četvrti put savladati Subašića i odnijeti pobjedu s Poljuda, no vratnica je spasila domaćine u 86. minuti kad je Sivonjić prošao po desnom krilu i opalio. Hajduk nije uspio kreirati veću opasnost za svoj pobjednički gol susret je okonačn podjelom bodova.

Kad se podvuče crta - takav je ishod apsolutno najrealniji u današnjoj utakmici. Inter je odigrao hrabru i poštenu utakmicu, odavno jedan protivnik iz HNL-a nije postigao toliko pogodaka i stvorio toliko šansi splitskoj momčadi na Poljudu. Bila je to vrlo dobra predstava u kojoj je moglo uživati 10.000 Hajdukovih navijača na poljudskim tribinama. Kad već nisu mogli u pobjedi i željenom izjednačavanju s Dinamom na vrhu...