Samo Lakersi ostaju neporaženi

Goran Markuš • četvrtak, 13.11.2008.

U vrlo zanimljivoj NBA večeri mogli smo uživati u nekoliko fantastičnih susreta, a niti iznenađenja nije nedostajalo. Unatoč sjajnoj igri niz pobjeda Atlanta Hawksa prekinut je od strane Bostona tako da Lakersi koji su večeras slavili protiv odličnih Hornetsa ostaju jedina nepobijeđena momčad aktualne sezone. Roko Leni Ukić zaigrao je samo četiri minute u susretu koji je pripao 76ersima…

Dva uzastopna gostovanja očito su previše umorila Atlantu koja je ovu noć nakon vrlo uzbudljivih i neizvjesnih 48 minuta poražena u tijesnoj završnici kada fantastični Paul Pierce (34 poena, 6 skokova) 0.5 sekundi prije kraja pogađa za konačnih 103:102. "Odličan igrač pogodio je odličan šut", izjavio je trener Hawksa, Mike Woodson nakon susreta.

Za osmu uzastopnu pobjedu u međusobnim sukobima Boston se morao uistinu potruditi. Već nakon 12 minuta gosti predvođeni Joeom Johnsonom (28 poena, 7 asistencija) imali su solidnih +7 da bi u samo drugoj četvrtini Ray Allen pogodio čak 11 od svojih 17 poena što Celticse na odmor bez rezultatskog zaostatka.

U trećoj četvrtini Hawksi ponovno izgledaju puno čvršće, no na suprotnoj strani našao se Kevin Garnett (25 poena, 12 skokova) koji se brine da njegovi Celticsi na posljednji odmor odu sa samo jednim poenom zaostatka da bi mu se u četvrtoj četvrtini pridružio i kasniji junak večeri, Paul Pierce koji nakon odličnih posljednjih 12 minuta samo 0.5 sekundi prije kraja pogađa skok šut za konačnih +1 domaćina.

Za razliku od Hawksa Lakersi su ponovno slavili u gostima i tako ostali jedina nepobijeđena momčad u aktualnoj NBA sezoni. Iako Los Angeles puno bolje otvara susret i već nakon prvih 12 minuta ima ogromnih 11 poena, a nakon prvog poluvremena još većih +22, Hornetsi se ne predaju. Predvođeni Chrisom Paulom (30 poena, 7 skokova, 13 asistencija) New Orleans radi veliki pritisak i samo 90 sekundi prije kraja susreta dolazi na mala tri poena zaostatka.

Međutim, Kobe Bryant (20 poena, 6 asistencija) nije bio spreman dopustiti takav preokret i prvo pogađa vrlo važnu tricu da bi u posljednjih 30 sekundi pogodio sva četiri slobodna bacanja za konačnih 86:93. "Samo sam mu ju htio zabiti preko face. Znao sam da se to i očekuje", izjavio je Bryant nakon susreta.

Do psihički vrlo važne pobjede stigli su i 76ersi koji su pobjedom protiv Toronto Raptorsa našeg Roko Leni Ukića (4 minute, 2 poena, 3 asistencije) prekinuli niz od tri uzastopna poraza. Bila je to sjajna večer za gotovo sve igrače gostiju. Tako je Elton Brand zabio 25 poena, najviše ove sezone, a daleko nisu bili ni Andre Iguodala (18 poena, 9 skokova, 10 asistencija) ni Andre Miller (18 poena, 5 skokova, 5 asistencija). Kod Toronta ponovno najefikasniji bio je Chris Bosh (30 poena, 12 skokova), a sa 19 poena i velikih 11 skokova slijedi ga Jermaine O'Neil.

Iako su svi pričali o povratku Grega Odena (3 poena) na teren mladi Španjolac Rudy Fernandez (25 poena) bio je taj koji je sinoć presudio domaćem Miamiju. Već u prvoj četvrtini gosti bježe na solidnih +8, no domaćini predvođeni uvjerljivo najdominantnijim igračem na terenu, Dwayne Wadeom (36 poena, 6 skokova, 8 asistencija) u posljednjih 12 minuta ulaze sa minimalna dva poena prednosti.

Ipak, to ne sprečava Trail Blazerse da mirno nastave susret i odličnom završnicom u kojoj samo 45 sekundi prije kraja Fernandez zabija sa sirenom sa +4 gostiju privedu utakmicu kraju, naravno u svoju rezultatsku korist. Uz Fernandeza valja spomenuti i Brandona Roya (22 poena, 5 skokova) koji je ponovno bio jedan od ključnih igrača sjajnog Portlanda.

Spursi su pomalo nevjerojatno doživjeli i svoj peti poraz protiv osrednjeg Milwaukeea koji već peti susret zbog ozljede desnog gležnja ne računa na svojeg ponajboljeg igrača, Michaela Redda. San Antonio nošen odličnim Timom Duncanom (24 poena) i Michaelom Finleyom (19 poena) na odmor je otišao sa velikih +12 da bi se nakon povratka na teren potpuno izgubili.

Naime, odličnom obranom na Duncanu Andrew Bogut (10 poena, 17 skokova) je zatvorio sva vrata za goste koji se nakon ogromne 21:2 serije više nemaju snage vratiti u susret što Richard Jefferson (19 poena, 9 skokova) i društvo mudro koriste i rutinski privode susret kraju.

Tko bi rekao da je nakon 103 zabijena poena moguće izgubiti sa ogromnih 29 poena razlike? Upravo to se desilo Memphisu kojemu je New York uspio utrpati zaista nevjerojatnih 132 poena. Postavivši novi rekord kluba sa 19 zabijenih trica i to bez ponajboljeg igrača, Stephona Marburya New York predvođen sjajnim Wilsonom Chandlerom (27 poena, 7 skokova) nakon preuzimanja vodstva u drugoj četvrtini više ga nije niti ispuštao i dominantno igrom potpuno je uništio domaću momčad stigavši do pete ovosezonske pobjede.