1. Hrvatska nogometna liga, 15. kolo, 16.11.2008, 15:30 h, Maksimir. Zagreb, gledatelja: 350
Suci: Domagoj Ljubičić (Osijek), Dražen Pejić (Vukovar), Vlatko Lončar (Osijek)

Borna Rupnik • nedjelja, 16.11.2008.

Ogled devete i desete momčadi na prvenstvenoj ljestvici bez većih je problema pripao slabijeplasiranim Zaprešićanima. U 15. kolu hrvatskog prvenstva Inter je kao gost u Maksimiru svladao Croatiju iz Sesveta s 3:1 i produbio krizu novog prvoligaša...

Mario Jurin
61'
9
Marijan Maruna
61'
11
Martin Šaban
77'
Bernard Gulić
77'
10
Tomislav Jonjić
87'
22
Mario Rašić
90'
Borimir Perković

Jedno od zanimljivijih pitanja bilo je tko će nadomjestiti iskusnu četvorku čiji je angažman u sesvetskoj Croatiji naglo završen pod tjednom. Svoje mjesto u prvoj jedanaestorici ponovno je pronašao Renato Pilipović na poziciji zadnjeg veznog, koja je do posljednjeg kola bila rezervirana za Jasmina Agića, a nekadašnji nogometaš Rijeke i Dinama ponio je i kapetansku traku.

U ofenzivnom je dijelu momčadi umjesto Vladimira Petrovića zaigrao Goran Jurakić, dok su zadnju četvorku nakon odlaska Kristijana Polovanca činili Dario Šušak, Krunoslav Čičak, Ivica Landeka i Saša Mus. Trener Ljupko Petrović nije mijenjao taktiku sa samo jednim isturenim napadačem, a tu je ulogu preuzeo Aljoša Vojnović.

Prvih 15 minuta trajalo je pomalo uspavljujuće ispitivanje snaga. Prvo uzbuđenje zbilo se pred golom Interovog vratara Brašnića, kada je Antun Palić probio desnu stranu i ubacio u šesnaesterac. Vojnović je loše pucao, a njegov je udarac svojim tijelom u klizećem startu blokirao Budimir. Usput je dotaknuo loptu rukom, ali je sudac Ljubičić ostao nijem.

Prvi gol 15. kola 1. HNL postigao je u 25. minuti maksimirskog susreta Ilija Sivonjić. Nakon već druge ozbiljnije greške sesvetske obrane, kada je Landeka probao izbiti loptu i pritom pogodio Musa, zaprešićki je napadač prihvatio loptu i prizemnim je udarcem mirno poslao u donji kut Radoševog gola. To je Interu bio već 11. pogodak na ovosezonskim gostovanjima.

Nakon pada u rezultatski zaostatak, u igri Sesvećana se nije puno toga promijenilo. I dalje je po sedam igrača stajalo u čvrstom bloku iza lopte. Tek je u 35. minuti solo-prodorom nešto pokušao Palić, ali je njegov dalekometni udarac završio iznad Brašnićevog gola. Dvije minute kasnije Vojnović je probio desnu stranu, izborio prekršaj, ali je nakon izbijene lopte Šušak također bio neprecizan.

Gosti u žutom uzvratili su brzim kontranapadom, u kojem je Sivonjić proigrao Ninu Bulu, ali je njegov pokušaj prohujao pored sesvetskih vratiju. Posljednju priliku u prvom dijelu stvorili su Sesvećani, ali ponovno je to bilo u vlastitom šesnaestercu. Srećom po njih, do autogola nije došlo.

U nastavak je Croatia ušla odlučnije i preuzela terensku inicijativu, no nakon samo osam minuta igre pogodak opet postiže - Inter. Drugi zaprešićki korner na utakmici izveo je Mario Grgurović, na prvu vratnicu ulijeće stoper Budimir i iz leta šalje loptu u suprotnu stranu sesvetske mreže.

Pobjednik susreta odlučen je već u 56. minuti. Tada je tamnocrvena obrana još jednom propustila i Sivonjića i loptu, a napadač Intera sigurnim, snažnim udarcem preko Radoša upisuje svoj sedmi pogodak sezone i postavlja za Croatiju nedostižnih 0:3. Mario Čižmek u 67. minuti nije uspio ponoviti utakmicu protiv Dinama i zabiti počasni pogodak iz slobodnog udarca.

Međutim, to je 19 minuta prije kraja pošlo za rukom Marijanu Maruni, koji je ušao kao zamjena. Iskoristio je dobro dodavanje i propuštenu loptu, i u skladu s naslovom najboljeg strijelca prošlosezonskog izdanja druge lige s petnaestak metara poslao loptu u mrežu. Kasnije je ušao i Mario Jurin, koji je Maruni namjestio još jednu dobru priliku, no za Petrovićevu je ekipu usprkos boljoj predstavi pri kraju susreta bilo prekasno.

Inter je s ova tri boda preskočio svoje današnje suparnike (Inter 17, Croatia 16 bodova), a istovremeno je očuvao reputaciju jedne od najefikasnijih ekipa u ligi. Sesvećani će se iz krize morati vaditi u sljedećim susretima, a prva prilika za to im je teško gostovanje u Rijeci. Inter će pozitivnu atmosferu probati zadržati na svom terenu protiv Cibalije.