1. Hrvatska nogometna liga, 16. kolo, 23.11.2008, 15:30 h, Kantrida, Rijeka, gledatelja: 1.300
Suci: Damir Batinić (Osijek), Mladen Lončar (Virovitica), Diego Žudetić (Pula)

Zoran Zdelar • nedjelja, 23.11.2008.

Malobrojni gledatelji na Kantridi vjerojatno nikad neće zaboraviti današnji dvoboj Rijeke i sesvetske Croatije. Osječki sudac Damir Batinić isključio je čak pet igrača. Rijeka je utakmicu završila s devet igrača, a Croatia s osam. Još nevjerojatniji je način na koji je Rijeka osigurala novu pobjedu. Kantrida slavi Tarika Cerića koji je s dva pogotka u sudačkom produžetku donio suigračima veliko slavlje...

Goran Jurakić
62'
21
Saša Mus
82'
12
Marko Šimić
90'+2'
Ljupko Petrović

Na Kantridi su ozbiljno naumili u dvoboju sa sesvetskom Croatijom unatoč određenim izostancima upisati pobjedu. No, malo tko je očekivao da će se utakmica razviti na način kao što se to dogodilo. Rijetko kad utakmice završavaju s tek 17 igrača na travnjaku, no malobrojni gledatelji na Kantridi, njih tek nešto malo više od 1.000, imat će definitivno što za pamtiti.

Dvoboj Rijeke i Croatije iz Sesveta počeo je bez nekih velikih tenzija, no u 6. minuti Igor Čagalj, koji je i inače poznat kao igrač koji vrlo lako dobiva kartone, zarađuje direktno isključenje iz igre nakon prekršaja na Jurinu.

S igračem više na terenu Croatia se nije previše iskazala. Gosti su i dalje ostali kod svog plana s kojim su i istrčali na travnjak u Rijeci, a to je relativno oprezna igra s tek povremenim izletima u protivnički šesnaesterac. Riječanima je tako omogućeno i da unatoč igraču manje imaju terensku dominaciju, no prilike nisu nimalo lako stvarali, a prvu solidnu priliku bilježe u 11. minuti preko Križmana.

Gosti su shvatili da im i nije previše pametno posvetiti se čuvanju svoje mreže u tolikoj mjeri s obzirom na odnos snaga, pa su se također malo opustili i počeli napadati, no pred vratima Velimira Radmana ipak nisu uspjeli stvoriti neku konkretniju akciju. Riječani su se i dalje vrlo dobro nosili s činjenicom da su brojčano inferiorniji te su preko Fernandeza dva puta lijepo zaprijetili. Najprije je Ivan Radoš zaustavio udarac iz slobodnjaka, a nakon toga Matko ne reagira najbolje na lijepo proigravanje Rijekina Argentinca.

U samoj završnici Riječani bilježe novu iznimno lijepu priliku. Bodrušić vrlo dobro puca iz slobodnog udarca s nekih 18 – 19 metara, a Radoš to brani, no lopta mu bježi, ali to nije uspio kazniti nitko od domaćih igrača. S rezultatom 0:0 otišlo se i na 15-minutni odmor, no već u nastavku se mreža trese.

Ljupko Petrović očito je u svlačionici trgnuo svoje igrače, koji u 48. minuti stižu do vodstva zahvaljujući velikom propustu domaće obrane. Aljoša Vojnović s nekih 20-ak metara poslao je loptu u srce kaznenog prostora pored dvojice braniča, a tamo je prihvaća Martin Šaban koji jednostavnim prizemnim udarcem matira Radmana. Croatia je u posljednje vrijeme u velikoj krizi, pa iz toga razloga ne čudi zaista ogromno veselje gostujućih igrača nakon pogotka.

U idućih 20-ak minuta igralo se uglavnom izjednačeno, tek je Rijeka ubilježila jednu dobru priliku, no tada Ahmad Sharbini nije bio precizan glavom. U 66. i 67. minuti događaj koji je uvelike olakšao domaćim nogometašima. Najprije je u 66. minuti drugim žutim kartonom iz igre isključen Ivica Landeka zbog prekršaja na Igoru Novakoviću, a minutu kasnije teren mora napustiti i Mario Čizmek zbog prigovora sucu.

Odnos snaga se tako u potpunosti promijenio i ne čudi stoga što je Rijeka nakon toga izgledala kao druga momčad. Gosti su spašavali živu glavu i ne bi bilo nezasluženo da je Rijeka i prije sudačkog produžetka preokrenula rezultat. No, ovako su se nizale prilike, Radoš je iz minute u minutu bio na ogromnim kušnjama i na najboljem putu da ga se proglasi najboljim pojedincem ovog susreta. Njegove obrane pogotovo u 87. i 89. minuti bacile su u očaj domaće navijače.

No, sudačka nadoknada od dugih pet minuta donijela je rasplet kakvih se ne bi postidjeli ni najuspješniji i najmaštovitiji holivudski scenaristi. U drugoj minuti nadoknade Tarik Cerić, koji je u igru ušao nekih desetak minuta ranije, uspio je vrlo lijepim pogotkom izjednačiti rezultat, a onda su igračima popustili živci. Jedan od domaćih je htio što prije loptu vratiti na centar, no Radoš ga odgurava, a onda se umiješao i Ahmad Sharbini. Zbog međusobnog natezanja sudac ih je oboje isključio.

Koji trenutak prije kraja utakmice Cerić si je osigurao titulu junaka dana, barem kad su u pitanju Rijekini navijači, nakon što je još jednim pogotkom nakon poprilično velike gužve u kaznenom prostoru uspio preokrenuti utakmicu i donijeti Rijeci nova tri boda.

Utakmica je tako bila daleko uzbudljivija no što je to itko očekivao, morat će se dobro prokopati po HNL arhivi kako bi se otkrilo je li uopće kada isključeno na jednoj utakmici pet igrača, a kad se tome još doda ovaj nevjerojatan preokret dobili smo nedvojbeno utakmicu koja će se godinama i godinama pamtiti.