1. Hrvatska nogometna liga, 16. kolo, 23.11.2008, 15:30 h, Gradski vrt, gledatelja: 2000
Suci: Igor Križarić, Borut Križarić, Darko Jambrović (svi Čakovec)

Petar Plevnik • nedjelja, 23.11.2008.

I u drugom ovosezonskom dvoboju Osijeka i Zagreba nogometaši Zagreba odnijeli su pobjedu. Iako su bili bolja momčad, Osječani nisu znali okruniti svoju dominaciju te su nakon pet susreta bez poraza morali pognute glave napustiti travnjak u Gradskom vrtu...

Miroslav Pejić
64'
22
Ivan Parlov
71'
10
Mario Brkljača
75'
Luka Pavlović

Kao što je i najavljivao, trener Osijeka Tomislav Steinbrückner od prve je minute silom prilika na stoperskim mjestima prigodu pružio Viševiću i Vidi, dok je mjesto na desnom boku zauzeo Matej Vlaović. Upravo je Vlaović u desetoj minuti bio začetnik najbolje prigode domaćina, pronašivši dugom loptom sa svoje polovice Andre Luiza, nakon čega se Brazilac se sjurio prema vrataru gostiju Škoriću, no udarac Luiza s ruba 16-erca otišao je pored gola.

Iako su igrači Zagreba u početnom dijelu igre imali nešto više loptu u svojim nogama, Osječani su djelovali puno opasnije, a novu prigodu za vodstvo bijelo-plavi su propustili u 31. minuti kada Barišić s desne strane iskosa ulazi u 16-erac, a njegov udarac u bliži kut vratar Škorić uspijeva neutralizirati uz pomoć vratnice.

Sve više kako se bližio kraj prvih 45 minuta, Osječani su preuzimali inicijativu i kada se očekivalo da domaćini bolju igru okrune pogotkom u vodstvo su stigli gosti. Sve je počelo nepotrebnim ispucavanjem danas nesigurnog Skendera u aut, da bi u brzo izvedenoj akciji gostiju Mujdža pronašao Špičića, a mladi veznjak gostiju udarcem s 15 metara u bliži kut Skenderova gola zabio za 0:1.

U nastavak susreta Osijek je ušao s Nikšićem umjesto danas dosta blijedog Miličevića, a upravo je Nikšić u 50. minuti najveći krivac što Osijek nije stigao do izjednačenja. Naime, Šolić je sjajnom loptom u prigodu izbacio Nikšića i Barišića, a Nikšić, koji se tom prigodom nalazio u zaleđu, posve je nepotrebno kratko dodao do Barišića, pa je pogodak najboljeg osječkog strijelca s razlogom poništen zbog zaleđa.

Nesmotrenost Nikšića Zagrebaši su mogli kazniti u 58. minuti kada Vida gubi loptu na sredini terena, a u brzoj kontri lopta dolazi do usamljenog Krstanovića, čiji udarac s ruba 16-erca odlazi zamalo pored desne vratnice već svladanog Skendera.

Sjajnu kombinaciju, kao na malom nogometu, izveli su Šolić i Nikšić u 62. minuti, no sigurnu egzekuciju mladog osječkog napadača požrtvovnom reakcijom spasila je zagrebačka obrana, da bi u nastavku akcije Jugović u mrtvu prigodu izbacio Barišića, no osječki napadač promašuje loptu.

U tim trenucima Osječani su na sve načine pokušavali probiti čvrsti blok Zagreba, sijevalo je sa svih strana, izveli su domaćini i nekoliko kornera u nizu, no do pogotka nikako nisu mogli.

I kako te već obično biva, četiri minute prije kraja regularnog dijela na drugoj je strani stigla kazna. Nesmotrenost osječke obrane iskoristio je Brkljača, proslijedio za Vugrineca, a najiskusniji Zagrebaš iz drugog pokušaja svladao nemoćnog Skendera za 0:2 i potvrdu Zagrebove pobjede.

Tako su Osječani i u drugom ovosezonskom srazu protiv Zagreba, iako su ponovno bili bolja momčad, ostali praznih ruku. A da su bijelo-plavi danas zaslužili uistinu više potvrdila je i reakcija promrzle osječke publike, koja je svoje ljubimce unatoč porazu s travnjaka ispratila pljeskom.