1. Hrvatska nogometna liga, 16. kolo, 23.11.2008, 20:15 h, Koprivnica, Gradski stadion, gledatelja: 3.000
Suci: Domagoj Vučkov (Rijeka), Dujela (Zadar), Modrić (Zagreb)

Bernard Jurišić • nedjelja, 23.11.2008.

Mirko Oremuš junak je nove velike pobjede Hajduka. U derbiju 16. kola 1. HNL mladi Hajdukov nogometaš koji je ušao na poluvremenu s dva pogotka u drugom dijelu preokrenuo je vodstvo Slaven Belupa i donio velika tri boda Splićanima...

Još nije pronađen "penicilin" za Hajduk pod vodstvom Ante Miše. Splitska momčad pobijedila je i na uvijek neugodnom gostovanju u Koprivnici, zadržala korak (bod) zaostatka za Dinamom i pobjegla na 8 bodova udaljenosti od svojih današnjih domaćina.

Junak Hajdukove pobjede bio je Mirko Oremuš. Mladić koji je na poluvremenu zamijenio Ibričića s dva je lijepa pogotka preokrenuo vodstvo domaćina i osigurao Hajduku novo slavlje. Posebno je zanimljivo da je Oremuš i prošle sezone postigao zgoditak koji je Hajduku donio bod u Koprivnici i bio je to njegov jedini pogodak u sezoni.

Bio je to vrlo dobar derbi, borben, ali korektan, s prigodama na obje strane. Frcali su udarci prema vratima Rodića i Subašića u prvom dijelu i samo je izostanak pogodaka razlog što prvih 45 minuta ne možemo proglasiti odličnima.

Prigode su se kao na tekućoj vrpci smjenjivale čas na jednoj, čas na drugoj strani. Andrić je umalo savladao svog vratara nakon kornera Slavena u 11. minuti, a Ibričić domaćeg u 15. Aktivni, ali neprecizni Jurić pripremio je udarac usamljenom Puriću u 20. minuti, a prvu od čak pet vratnica večeras pogodio je Drago Gabrić.

Igrala se 22. minuta, Gabrić je krasno naciljao suprotni kut Rodićevih vrata s desne strane kaznenog prostora, no loptu je zaustavila greda. Uzvraća Kresinger na drugoj strani, a pravi festival promašaja Koprivničani su svojim navijačima priredili u samoj završnici prvog dijela.

Počelo je u 30. minuti kad Jurić loše prima dobar ubačaj Kresingera, a isti akteri u 35. minuti režiraju stopostotnu prigodu, no Jurić umjesto gola, pogađa vanjski dio mreže. U 43. minuti prva od dvije "dvjestopostotne" prigode Slavena. Kresinger je opet asistent, a Jajalo u naletu svom snagom s pet metara loptom pogađa gredu, umjesto mreže nemoćnog Subašića. Sreća je bila na strani Hajduka i odlučila se tu zadržati do samog kraja.

Na samom otvaranju drugog poluvremena, Slaven je poveo. Kristijan Čaval odlično je izveo slobodan udarac s 20 metara i zakucao loptu u Hajdukovu mrežu. Slaven je poveo, bio je to prvi pogodak koji je splitska momčad primila pod ravnanjem trenera Miše. No, Hajduk se brzo probudio i potisnuo domaćina na njegovu polovicu.

Iz tog pritiska već je u 56. minuti rođena odlična prigoda Kalinića, koju je Rogulj zaustavio na gol-liniji. No, dvije minute kasnije raspoloženi Gabrić odlično ubacuje za Oremuša, koji trzajem glavom na prvoj vratnici šalje loptu u dalji kut nemoćnog Rodića za 1:0.

U narednih desetak minuta dvije "svijeće" odsjele su na gredama oba vratara, a u 73. minuti Oremuš svojim drugim pogotkom donosi potpuni preokret. Ovog puta je asistent bio Rubil, nakon odlične kombinacije poslije slobodnog udarca. Oremuš je opet bio na pravom mjestu i loptu od desne vratnice poslao u mrežu za vodstvo Hajduka.

U 76. minuti "projektil" Šafarića s 30 metara umalo je prevario Subašića, a Nikola Kalinić propušta "meč-loptu" za Hajduk pet minuta kasnije. Rodić je odlično reagirao na Kalinićev udarac s pet metara.

A onda, u prvoj minuti sudačke nadoknade repriza završne poluvremena i drugi dio priče o "dvjestopostotnim" prigodama. Šafarić je ubacio oštru loptu iz slobodnog udarca na drugu vratnicu, tamo su je čekala dvojica igrača Slavena, a Bilen ju je s tri metra poslao u gredu, umjesto više od 7 metara široke mreže. Hajduk se spasio, i proslavio veliku pobjedu s nekoliko stotina svojih navijača koji su doputovali u Koprivnicu.

Hajduku je tako pripao prvi od dva koprivnička ogleda ove dvije momčadi u četiri dana razmaka. Uz poljubac sreće na kraju, ali i vrlo dobru igru tijekom velikog dijela utakmice, nogometaši Hajduka pokazali su da su uhvatili vrhunsku formu u završnici jesenskog dijela prvenstva. U srijedu nas čeka novih 90 minuta istih protivnika.