1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 07.12.2008, 20:15 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 6.000
Suci: Draženko Kovačić (Križevci), Havaić (Koprivnica), Križarić (Čakovec)

Bernard Jurišić • nedjelja, 07.12.2008.

Hajduk je pobjednički završio jesenski dio sezone i ostao na samo bod razmaka od Dinama prije početka proljetnog dijela. Hajdukovci su nadigrali i pobijedili Šibenik s 2:1, usput propustivši mnoštvo dobrih prigoda...

Arijan Ademi
63'
26
Joško Kovač
78'

Ante Miše

Hajduk je nanizao i šestu uzastopnu pobjedu u završnici jesenskog dijela prvenstva i osigurao si ugodne Božićne blagdane u iščekivanju nastavka sezone i velikog derbija s Dinamom. U derbiju protiv susjeda na karti, ali i na ljestvici, Splićani su nadigrali i pobijedili Šibenik i zadržali se na samo bod zaostatka za jesenskim prvakom Dinamom.

Dominacija Hajduka bila je posebno izražena u prve 44 minute, a u početnih dvadesetak frcalo je sa svih strana oko šibenskog vratara Blaževića. Prekrasnu atmosferu na Šubićevcu stvorilo je 6.000 navijača obje momčadi.

Već u prvoj akciji Hajduk je poveo. Strinić je ubacio loptu iz auta sve do sredine kaznenog prostora, neodlučne domaće stopere i vratara kaznio je Nikola Kalinić koji je odlučno došao do lopte i prebacio Blaževića za 0:1. Bio je to prvi njegov pogodak otkako je Ante Miše preuzeo momčad i prekid za njega dugog golgeterskog posta.

Domaćine je šokirao primljeni pogodak, pa su Hajdukovci krenuli dotući protivnika već na otvaranju utakmice. U 14. minuti Marijan Buljat je idealno pronašao Ibričića na prvoj vratnici, a ovaj glavom snažno zakucava loptu u - gredu. Tri minute kasnije još bolja prigoda za Ibričića. Gabrić je izašao oči u oči s Blaževićem, šibenski vratar brani njegov udarac, a lopta pada ravno pred usamljenog Ibričića, koji s 2-3 metra udaljenosti ne uspijeva ugurati loptu u praznu mrežu.

Šibenčani su se polako počeli oslobađati gostujućeg pritiska nakon pola sata igre, no na prvu pravu prigodu čekali su zadnju minutu prvog dijela. Zec je tada dobio loptu i dobru ju zaštitio, krenuo sam prema Subašiću, no u trenutku udarca - promašio je loptu. Do kraja je i Kulušić pokušao glavom nakon kornera, no lopta je otišla preko grede. Hajdukovci su dominirali 44 minute prvog dijela, a na kraju su mogli biti zadovoljni i minimalnim vodstvom.

Slično kao i na otvaranju prvog, Hajduk je stigao do pogotka i u ranoj fazi drugog poluvremena. Raspoloženi Nikola Kalinić snažno je povukao po lijevoj strani, oslobodio se trojice šibenskih igrača i pronašao dobro postavljenog Dragu Gabrića u sredini, kojemu nije bilo teško pogoditi prazna vrata. Hajduk je udvostručio prednost, eruptirala je istočna tribina s nekoliko tisuća Hajdukovih navijača.

Hajdukovce je pomalo zadovoljilo i opustilo uvjerljivo vodstvo, pa je Alispahić u 59. minuti iz jednog "otpatka" pogodio gostujuću vratnicu. Pet minuta kasnije Kwedi je dobrom reakcijom spasio svog vratara od opasnog udarca Kalinića na prvoj vratnici, a Šibenski pogodak stigao je u 70. minuti.

Gović je izveo slobodan udarac s 20 metara, lopta je pogodila Hajdukov "živi zid" i odbila se na drugu vratnicu, gdje su je čekala čak četvorica zaboravljenih Šibenčana. Damir Milanović je bio najspretniji i domaćini su se vratili u utakmicu.

Ipak, do kraja susreta domaćini su uspjeli tek jednom opasnije zaprijetiti Hajdukovim vratima, no to je bila prigoda koju nisu smjeli prokockati. Zec je imao vremena za naciljati dalji Subašićev kut u 77. minuti, splitski vratar bio je nemoćan, a Hajduka je od izjednačnja spasilo nekoliko centimetara koliko je napadač domaćih promašio gornji lijevi kut. Prije toga mogao je i Hajduk zapečatiti pobjedu nakon što je Ibričić ukrao loptu na 20 metara i poslužio Kalinića. Blažević je obranio Kalinićev udarac, a Linić u nastavku nije uspio pronaći put do mreže.

Hajdukovci su do kraja vješto zatvorili sve prilaze svojim vratima i sačuvali još jednu veliku pobjedu koja ih je zadržala na korak udaljenosti od najvećeg rivala. Šest prvenstvenih utakmica pod vodstvom Ante Miše, šest pobjeda. Hajdukovce čekaju ugodni blagdani.