Kineski dvoboj Yao Mingu

Branimir Korać • utorak, 23.12.2008.

Šest noćašnjih susreta NBA lige nije donijelo neočekivane rezultate, a najbliži iznenađenju bio je Memphis koji je umalo svladao Lakerse. Najveću gledanost svakako je postigao dvoboj Houstona i New Jerseya koji je završio na stranu Houstona...

Kineski dvoboj u East Rutherfordu otišao je na stranu Yao Minga. Jedan od najgledanijih susreta dosadašnjeg dijela sezone zbog Kineza na obje strane, nije ponudio neku rezultatsku neizvjesnost. Rocketsi su tijekom cijelog susreta bili puno bolja momčad i zasluženo su slavili. Već u prvoj četvrtini pobjegli su na plus 16 te su u nastavku susreta rutinski kontrolirali tu prednost. Pobjednike su predvodili Yao Ming s 24 poena i 16 skokova te Aaron Brooks s 22 poena i šest asistencija. Kod Netsa Keyon Dooling ubacio je 17 poena uz pet asistencija, a Yi Jianlian dodao je deset poena i sedam skokova.

Slično je bilo i u susretu Golden Statea i Orlanda. Orlando je na svom parketu pregazio Warriorse sa 113:81 u jednosmjernom susretu u kojem je trener Magica mogao dati i veću minutažu onima s klupe. U sjajnoj formi je Jameer Nelson koji je i u ovom susretu bio prvo ime Magica, a u ovoj pobjedi sudjelovao je s 22 poena (9/9 šut, 4/4 za tri), sedam asistencija i pet skokova, Rashard Lewis dodao je 21 poen i pet skokova, a Dwight Howard 11 poena i 11 skokova. Kod Warriorsa 18 poena ubacio je Jamal Crawford, a 11 uz 12 skokova Anthony Randolph.

Rezultat to ne pokazuje, ali Memphis je bio vrlo blizu pobjede protiv Lakersa. U završnici su Grizzliesi bili u konstantnom vodstvu sve do posljednje minute kada Kobe Bryant tricom odvodi Lakerse na plus tri i donosi im u biti i pobjedu. Memphis je tricama pokušao vratiti se u igru, šut im je stao i Lakersi su slavili 105:96. Ovom pobjedom prekinuli su niz od dva uzastopna poraza i spriječili i treći. Kobe Bryant bio je prvo ime susreta s 36 poena, a Pau Gasol dodao je 15 poena, sedam skokova i šest asistencija. U domaćem sastavu Rudy Gay ubacio je 23 poena uz sedam skokova, a O.J. Mayo 22 poena uz šest asistencija.

San Antonio je rutinski ubilježio pobjedu na svom parketu protiv Sacramenta. Kvalitetniji domaćin od prve minute susreta je dominirao i već do kraja prvog poluvremena stvorio osjetnu prednost. U nastavku susreta Kingsi su nešto pokušavali, no nisu uspjeli zaprijetiti te su u konačnici poraženi 101:85. Tony Parker ubacio je 18 poena uz šest asistencija, a Roger Mason dodao je 11 poena. Kod Kingsa 22 poena ubacio je John Salmons, a 13 Beno Udrih.

Denver Nuggetsi zaustavili su Brandona Roya i tako stvorili preduvjete za pobjedu protiv Blazersa. Već u prvih šest minuta Roy je bio u problemima s prekršajima dok je u napadu bio posve zatvoren i Blazersi su izgubili važnu opciju. Do kraja susreta Nuggetsi su nastavili primjenjivati tu uspješnu taktiku i slavili su 97:89. Chauncey Billups ih je predvodio s 19 poena i deset asistencija, Nene Hilario ubacio je 19 poena i uhvatio 11 skokova, a Kenyon Martin upisao je 12 skokova. Kod Blazersa 20 poena ubacio je LaMarcus Aldridge, a 15 Travis Outlaw.

Chris Bosh odigrao je jednu od najboljih četvrtina u životu u pravom trenutku. Raptorsi su slavili na gostovanju kod Clippersa 97:75, a Bosh je u posljednjoj četvrtini ubacio čak 18 poena i povukao svoju momčad do pobjede. Do tada je utakmica bila otvorena, ali kada je on proradio, Clippersi su ostali bez šanse. Susret je završio s 31 poenom i sedam skokova, 23 poena i devet skokova dodao je Jermaine O'Neal, a Roko Ukić igrao je tek u posljednje dvije i pol minute ubilježivši asistenciju uz promašenu tricu. Kod Clippersa se osjetio izostanak Kamana i Cambyja, a istaknuli su se Zach Randolph s 19 poena i osam skokova te Eric Gordon s 19 poena.