Rocketsi i Spursi kroz dva produžetka

Branimir Korać • nedjelja, 28.12.2008.

Dosta neizvjesnosti ponudili su noćašnji NBA susreti, a najneizvjesnije bilo je u Houstonu i San Antoniju gdje su domaćini do pobjeda došli tek kroz dva produžetka. Roko Ukić ponovno je ostao bez minuta u porazu Toronta u Portlandu...

Hawksi su netipično za njihov način igre, odigrali utakmicu s velikim brojem poena. Iako su dosadašnje pobjede ostvarivali uglavnom uz odličnu obranu, ovaj put su primili 117 poena, ali unatoč tome slavili. U takvoj utakmici Joe Johnson stigao je na korak do učinka karijere, ubacio je 41 poen uz osam asistencija i ostao poen kratak. "Govorili su mi u zadnjoj minuti kako trebat zadržati loptu i otići na liniju slobodnih bacanja, ali meni to nije bilo važno. Bio sam svjestan da sam blizu rekorda karijere, no važniji je bio naš rezultat", govorio je Johnson. Osim njega istaknuli su se Josh Smith s 24 poena, sedam skokova i pet asistencija te Al Horford s deset poena, deset skokova i pet asistencija. U sastavu Chicaga Ben Gordon ubacio je 33 poena uz šest asistencija, a Derrick Rose 27 poena i sedam asistencija.

Netsi su protiv Bobcatsa slavili u produžetku, no imali su prilika i ranije završiti posao. 26 sekundi prije kraja imali su tri poena viška, a onda je Felton položio uz dodatno bacanje nakon prekršaja Lopeza. Uslijedio je posljednji napad Netsa, Harris nije bio precizan, Carter je uhvatio skok u napadu, ali niti on nije uspio pogoditi. Ipak, u produžetku New Jersey je bio bolji i zasluženo slavio. Vince Carter ubacio je 28 poena uz šest asistencija, Devin Harris dodao je 26 poena, a Brook Lopez 13 skokova. Kod poraženih Gerald Wallace imao je 32 poena i devet skokova, a Emeka Okafor 16 poena i deset skokova.

U dvoboju momčadi s uvjerljivo najlošijim omjerom u ligi pobjedu je odnio Washington. U svom Verizon Centreu svladao je Oklahomu sa 104:95 i tako ostvario tek petu ovosezonsku pobjedu prekinuvši niz od osam uzastopnih poraza. Oklahoma ostaje tek na tri pobjede na samom začelju lige. Antawn Jamison predvodio je pobjednike s 29 poena i pet skokova, 19 poena i 15 skokova dodao je Andray Blatche, a 11 asistencija Mike James. Kod Thundera 25 poena i 11 skokova upisao je Kevin Durant, a 23 poena i sedam skokova Jeff Green.

U velikoj formi je Orlando koji je nadigrao bez većih problema Minnesotu u Minneapolisu 118:94. Ovo je 11. pobjeda Magica u posljednjih 12 susreta, a zanimljivo je da svih 11 dolazi protiv momčadi s jakog Zapada. Wolvesi su razbijeni u posljednjoj četvrtini koja je otišla na stranu Magica 39:20, a najbolji su bili Hidayet Turkoglu s 26 poena i sedam skokova, Rashard Lewis s 24 poena i sedam skokova te Jameer Nelson s 20 poena, osam asistencija i šest skokova. Kod Wolvesa Rashad McCants ubacio je 21 poen, Al Jefferson 16 poena uz sedam skokova, a Kevin Love dodao je deset skokova.

Odličnu obrambenu predstavu pružili su Detroit Pistonsi koji su svladali Milwaukee Buckse 87:76. Iako su igrali bez Richarda Hamiltona, Pistonsi nisu imali problema i lako su slavili.Sve je riješeno početkom drugog poluvremena kada se gosti odvajaju i odlaze na nedostižnu prednost. Tayshaun Prince ubacio je 19 poena uz osam skokova, Rasheed Wallace 16 poena uz 12 skokova, a Amir Johnson dodao je 11 skokova. od poraženih Andrew Bogut bio je prvo ime sa 17 poena i 11 skokova, a 12 poena i osam skokova dodao je Luc Richard Mbah a Moute.

Neizvjesnosti nije nedostajalo u Houstonu. Rocketsi su uoči posljednje četvrtine protiv Jazzera imali plus deset da bi se Jazzeri vratili i 12 sekundi prije kraja Williams položio za poravnanje. Artest je tricom pokušao donijeti pobjedu Rocketsima, no nije pogodio. U prvom produžetku 11 sekundi prije kraja Brewer je imao dva slobodna bacanja, ubacio je tek jedno za 101:101, a s druge strane ponovno je Artest bio neprecizan na meč lopti. Ipak, na kraju Rocketsi u drugom produžetku odlaze do pobjede, Artest i Scola rade seriju 7:1 i Houston više ne ispušta prednost. Ron Artest ubacio je 28 poena uz osam skokova, Yao Ming 26 poena uz 11 skokova, a Luis Scola deset poena uz 14 skokova. Kod poraženih 23 poena i sedam skokova imao je Ronnie Brewer, 20 poena, deset skokova i pet asistencija Andrej Kirilenko, a 14 poena i 11 asistencija Deron Williams.

Uz neočekivane probleme do pobjede su došli Spursi protiv Grizzliesa. Dvije i pol minute prije kraja imali su Grizzliesi plus šest, ali Bowen i Parker serijom 6:0 vraćaju San Antonio u život. Ginobili i Marc Gasol u posljednjih 20 sekundi imali su priliku riješiti sve i bez produžetka, ali šut ih nije služio. Gasol je još jednu priliku za ulogu junaka dobio sedam sekundi prije kraja prvog produžetka, ali ubacio je samo jedno slobodno bacanje i otišlo se u drugi produžetak. Tamo sve u svoje ruke preuzima Tony Parker, Memphis ubacuje tek jednu tricu iz igre i gubi utakmicu. Tony Parker s 32 poena i pet asistencija predvodio je Spurse dok je Tim Duncan dodao 29 poena i pet skokova. Kod poraženih O.J. Mayo ubacio je 29 poena, Marc Gasol 15 poena uz deset skokova, a Rudy Gay 13 poena uz 11 skokova i pet asistencija.

Portland je dosta usporeno ušao u susret s Raptorsima i kanadska momčad je to u prvom poluvremenu dobro koristila. Dosta su se Blazersi mučili da bi u drugom poluvremenu zaigrali daleko kvalitetnije i tih 24 minute dobili s 53:32 te u konačnici slavili 102:89. Brandon Roy ubacio je 32 poena uz devet asistencija, LaMarcus Aldridge 21 poen uz devet skokova, a Greg Oden 16 poena uz deset skokova. Kod Raptorsa Roko Leni Ukić nije dobio niti sekunde, a najbolji su bili Chris Bosh s 29 poena i devet skokova te Jermaine O'Neal sa 17 poena.