Dramatična noć u NBA ligi

Branimir Korać • utorak, 20.01.2009.

Noćašnje NBA susrete obilježile su brojne dramatične završnice. Junaci noći su Dirk Nowitzki i Chris Paul koji su sa sirenom svojim momčadima donijeli pobjede, a Ukićevi Raptorsi sudjelovali su u jednoj takvoj neizvjesnoj završnici i izvukli su deblji kraj...

Dramatična utakmica igrana je u Philadelphiji gdje je Dallas sa zvukom sirene odnio pobjedu 95:93. Dvije minute prije kraja susreta imao je Dallas plus 12 da bi Sixersi napravili seriju 12:0 i izjednačili osam sekundi prije kraja na 93:93. Ipak, zadnji napad imali su Mavsi, lopta je došla do Dirka Nowitzkog koji preko Reggieja Evansa ubacuje za pobjedu Dallasa. Nowitzki je susret završio s 24 poena i šest skokova, Jason Kidd dodao je 22 poena, 12 skokova i šest asistencija, a Jason Terry 20 poena. Kod domaćina Louis Williams ubacio je 25 poena uz šest skokova, a Andre Iguodala dodao je 18 poena i 12 skokova.

Veliku gostujuću pobjedu odnijeli su Spursi iz Charlottea. Zasluge za pobjedu idu Timu Duncanu koji je u samoj završnici blokirao Raymonda Feltona na šutu za produžetak, lopta se odbila do Borisa Diawa čiji šut za tricu nije bio precizan i Spursi su slavili 86:84. Duncan je bio prvo ime Spursa sa 17 poena i 11 skokova i šest asistencija dok je Tony Parker dodao 13 poena i deset asistencija. Kod Bobcatsa Raja Bell ubacio je 25 poena uz šest skokova, a Boris Diaw dodao je 16 poena i 13 skokova.

Ukićevi Raptorsi upisali su novi poraz i to na gostovanju u Atlanti. Hawksi su ih svladali 87:84. Ponovno je Triano krenuo s Parkerom na playu i Ukić je dobio kao zamjena s klupe dobru minutažu. Igrao je 25 minuta i ubacio osam poena (4/8) uz pet skokova, dvije asistencije, ali i pet izgubljenih lopti. U završnici susreta nije se baš najbolje snašao i preselio je na klupu. Inače Raptorsi su imali priliku u završnici i dobiti utakmicu, međutim Moon je nepotrebno šutirao i promašio tricu nakon čega je Johnson odveo Hawkse do pobjede. Johnson je bio prvo ime Hawksa s 28 poena i šest skokova, 23 poena i pet asistencija dodao je Mike Bibby, a 22 poena i 14 skokova Josh Smith. Kod Raptorsa Chris Bosh ubacio je 22 poena uz 14 skokova, a Andrea Bargnani dodao je 20 poena i deset skokova.

Paul vs. Granger

Dramatična završnica igrana je i u Houstonu gdje su Rocketsi svladali Nuggetse 115:113. Kenyon Martin promašio je dva slobodna bacanja 2.6 sekundi prije kraja utakmice i Rocketsi su uzeli pobjedu iako Nuggetsi smatraju kako su oštećeni i kako je pobjeda trebala pripasti njima. Sporan je prekršaj u napadu Kleize osam sekundi prije kraja nakon što je poentirao, Nuggetsima je koš poništen, a to bi bio koš za vodstvo 115:114. Yao Ming predvodio je Rocketse s 31 poenom, 18 poena i 11 asistencija dodao je Rafer Alston. Kod poraženih 24 poena i sedam skokova upisao je J.R. Smith, 23 poena i 12 skokova Nene Hilario, 22 poena, pet skokova i pet asistencija Kenyon Martin te 13 poena i 12 asistencija Chauncey Billups.

Serija dramatičnih dvoboja nastavljena je onim susretom u New Orleansu gdje su Hornetsi svladali Pacerse 103:100. 2.5 sekunde prije kraja susreta Danny Granger ubacio je tricu za poravnanje na 100:100, ali slavlje Pacersa trajalo je upravo toliko - 2.5 sekunde. Na drugoj strani Chris Paul ubacio je tricu sa sirenom koja je donijela pobjedu Hornetsima. Paul je susret završio s 27 poena, devet asistencija i pet skokova dok je Predrag Stojaković dodao 26 poena. Kod Pacersa 30 poena i pet skokova upisao je Danny Granger, a 17 poena, 11 skokova i pet asistencija Troy Murphy.

Pistonsi su odličnom obranom u posljednjoj četvrtini stigli do pobjede u gostima kod Memphisa čime su prekinuli neugodni niz poraza. Slavili su 87:79 preokrenuvši zaostatak s kojim su ušli u završnu dionicu. Unatoč problemima s ozljedom koljena Allen Iverson odigrao je odličnu utakmicu i predvodio Pistonse s 27 poena i pet skokova, 14 poena i šest asistencija dodao je Richard Hamilton, a 16 skokova Antonio McDyess. Kod Grizzliesa Rudy Gay ubacio je 15 poena uz osam skokova, Marc Gasol 12 poena uz 13 skokova, a Hakim Warrick 12 poena uz deset skokova.

Pravu katastrofu doživjeli su Sunsi na gostovanju u Bostonu. Već na poluvremenu bilo je plus 30 za Celticse, a tek u zadnjoj četvrtini rezerve Sunsa uspjele su smanjiti na podnošljivih 104:87 dobivši tu dionicu s 29:14. Celticsi su nastupili bez Kendricka Perkinsa, no niti to nije pomoglo Sunsima da izbjegnu katastrofu. Najbolji kod pobjednika bili su Rajon Rondo s 23 poena, sedam asistencija i pet skokova te Ray Allen s 20 poena. Sunse su predvodili Shaquille O'Neal sa 16 poena i 11 skokova te Louis Amundson s 13 poena.