Sjajni Wade nije mogao sam

Branimir Korać, Goran Markuš • ponedjeljak, 23.02.2009.

50 poena Dwyanea Wade nije pomogli niti da se izbjegne visok poraz Miamija kod Orlanda, a od pojedinačnih dostignuća vrijedi istaknuti i izjednačenje rekorda Johna Lucasa po broju asistencija u jednoj četvrtini od strane Stevea Blakea...

Iako su obje momčadi nastupile bez svojih ponajboljih igrača, Amarea Stoudemirea tj. Kevina Garnetta uzbuđenja i kvalitetne košarke nije nedostajalo. Poneseni sjajnim Stevom Nashom (19 poena, 11 asistencija) Sunsi već na otvaranju susreta rade 7:0 seriju, no Boston se brzo snalazi i uzvraća još ljepšom 3:12 serijom.

Nakon usporavanja igre Sunsi gube na svojoj lepršavosti što sjajno koriste precizni Rajon Rondo (32 poena, 6 skokova, 10 asistencija) i Ray Allen (31 poen) koji odvode Celticse na +5 uoči druge četvrtine. Pomalo pospane domaćine pokušava probuditi požrtvovan Shaquille O'Neal (17 poena, 6 skokova) što rezultira izletom u peti red sjedala. Ipak, Boston je i dalje dominantna ekipa koju sjajan dvojac odvodi na velikih +14 uoči odlaska u svlačionice. Rondo poluvrijeme završava sa odličnih 22 poena, a slijedi ga Allen sa samo poenom manje.

Požrtvovan Shaquille O'Neal

Premoć gostiju nastavlja se u nastavku i razlika odlazi iznad +20, no Sunsi se bude i na leđima O'Neala i Leandra Barbose (18 poena) u samo 30 sekundi rade 8:0 seriju i dolaze na -13. Phoenix iz minute u minutu izgleda sve bolje što rezultira ulaskom unutar deset poena zaostatak, no konačno se budi Paul Pierce (26 poena, 6 skokova) i na posljednji odmor ekipe odlaze sa 13 poena razlike.

U ovom trenutku, mnogi obožavatelji aktualnih NBA prvaka zasigurno su se pribojavali naleta Phoenixa, no snage nije bilo i Boston potpuno preuzima kontrolu u svoje ruke te sa velikih +20 privodi susret kraju. Za kraj valja spomenuti veliki uspjeh Ronda koji je sa 72 uzastopno pogođena slobodna bacanja, nakon kojih nažalost promašuje, srušio rekord legendarnog Larryja Birda (71 uzastopno pogođeno slobodno bacanje).

Na osvetu za uistinu neugodan nedavni poraz u Madison Square Gardenu košarkaši Toronta nisu morali dugo čekati i sjajnom predstavom na svojem terenu uspjeli su upisati 22. ovosezonsku pobjedu. Sjajan Al Harrington (31 poen, 7 skokova) održava egal tijekom prve četvrtine, no kvalitetnija igra Raptorsa dolazi do izražaja u nastavku što rezultira sa četiri poena prednosti domaćina uoči odlaska u svlačionice.

Po povratku na teren na leđima vrlo raspoloženog Andrea Bargnanija (28 poena, 10 skokova), ali i Anthonyja Parkera (24 poena, 6 skokova) Toronto nastavlja gdje je stao i povećava prednost na još ugodnijih osam poena. Niti posljednju četvrtinu gosti ne uspijevaju ozbiljnije priprijetiti Raptorsima koji povećavaju prednost i susret završavaju sa odličnih 11 poena razlike.

Toronto Raptors - New York Knicks

Bila je ovo odlična večer i za dvojac Chris Bosh (11 poena, 12 skokova) - Shawn Marion (16 poena, 15 skokova, 5 asistencija) na što se kasnije osvrnuo i trener Toronta, Jay Triano: "Bio je ovo odličan susret, no moram napomenuti kako je vrijeme da napokon iskoristimo te napadačke skokove i umjesto da se lopta vraća Calderonu treba pokušati što prije završiti akciju."

Naš Roko Leni Ukić odigrao je vrlo pametnih 13 minuta tijekom kojih je upisao pet poena (1/1 šut za dva, 1/2 šut za tri) i 2 asistencije, no ujedno je bio uključen i u najljepšu akciju na utakmici. Nakon što Joey Graham (6 poena) krade loptu Knicksima loptu dobiva Ukić koji ju odmah prosljeđuje na drugu stranu terena do Mariona koji ju dodaje Boshu za zakucavanje i slobodno bacanje.

Nuggetsi su tijesno poraženi na gostovanju u Milwaukeeju 120:117. Ramon Sessions i Charlie Villanueva praktički su sami dobili Nuggetse ubacivši im više od polovice poena Bucksa. Sessions je ubacio 27, a Villanueva 36 u što je uključeno i sedam trica, jedna sa svoje polovice igrališta.

Dwight Howard imao je za razliku od Dwyanea Wadea podršku suigrača i to je presudilo u visokoj pobjedi Magica nad Miamijem 122:99. Već u prvoj četvrtini Howard i Wade vukli su svoje momčadi, no Wade nije imao nikakve pomoći suigrača i Magic je pobjegao na 39:24. Svi pokušaji smanjenja rezultata bili su neuspješni, uspjevali su se gosti djelomično spuštati zaostatak, no Orlando bi odmah uzvraćao i nije dozvoljavao povratak u utakmicu.

Wade je susret završio s ogromnih 50 poena, no dvoznamenkast je bio još tek Beasley što je bilo premalo. Kod Orlanda Howard je bio sjajan s 32 poena i 17 skokova dok je Turkoglu dodao 20 poena i devet skokova.

Kad svi već "skaču" po slabim Clippersima, "skakali" su po njima i Blazersi. Briljantna prva četvrtina riješila je sve, Portland je odmah odjurio na plus 20 da bi već do poluvremena imao i 30 poena viška. Izvrsni Steve Blake u prvoj četvrtini izjednačio je rekord Johna Lucasa iz 1984. godine upisavši nevjerojatnih 14 asistencija u četvrtini. Do kraja susreta uslijedio je nešto lakši ritam Blazersa koji slave 116:87 predvođeni sa 17 asistencija Blakea, 28 poena i deset skokova Aldridgea te 20 poena Roya.

Odličan otpor pružili su Wolvesi Lakersima, ali više od tijesnog poraza 111:108 nisu mogli. Kobe Bryant ubacio je 28 poena i time preskočio Elgina Baylora na 20. mjestu liste strijelaca lige svih vremena. Po 25 poena dodali su Odom i Gasol i taj trio bio je prevaga. Kod Wolvesa Telfair i Gomes ubacili su po 20 poena.

Pistonsi su razbijeni već u prvom poluvremenu na gostovanju kod Cavsa. Zaostatak nakon dvije četvrtine bio je ogromnih 33 poena i bilo je samo pitanje s kolikom će prednosti Cavsi slaviti. Nisu se "ubijali" do kraja susreta i Pistonsi su smanjili zaostatak u drugom dijelu te upisali poraz 99:78. West s 25 i James s 20 poena vukli su Cavse u prvom dijelu, Iverson s 14 poena bio je prvo ime Pistonsa.