Spursi moćni i bez Duncana

Branimir Korać • srijeda, 25.02.2009.

Tim Duncan propustio je najzanimljiviji noćašnji NBA dvoboj, no njegovi Spursi na krilima Tonyja Parkera nisu imali problema protiv Mavericksa. Sunsi su svladali Bobcatse, no pobjedu su platili ozljedom Stevea Nasha, dok je Houston pobjedio i preskočio Blazerse u poretku Zapada...

Cavsi su imali laganu večer u kojoj su s pola snage svladali Memphis 94:79. Tek što se vratio nakon 16 utakmice pauze zbog ozljede, Delonte West iz predostrožnosti je propustio ovaj dvoboj, no to se nije odrazilo na šanse Clevelanda. Domaćin je sve riješio već u prvom poluvremenu te je drugo poluvrijeme iskoristio za odmaranje glavnih igrača. Tako je LeBron James igrao manje od 30 minuta, Zidrunas Ilgauskas tek 19 minuta, a igrači s klupe držali su visoku prednost. Daniel Gibson s 19 poena bio je najefikasniji kod Cavsa, slijedio ga je Mo Williams s 18 poena i šest asistencija. Kod skromnih gostiju po 13 poena ubacili su Rudy Gay i Hakim Warrick.

Minnesota je u Torontu na startu druge četvrtine bila na rubu 20 poena prednosti, no Raptorsi su preokrenuli zaostatak i slavili 118:110. U dobroj predstavi Raptorsa nije se istaknuo Roko Ukić koji je za 13 minuta ostao bez poena (0/6 iz igre) s uhvaćena dva skoka i podijeljene četiri asistencije. Roko igra dosta skromnije kada je u sastavu Calderon, a to se vidjelo i noćas. Prva imena u važnoj pobjedi Toronta bili su Andrea Bargnani s 26 poena i pet skokova, Chris Bosh s 26 poena i šest skokova, Anthony Parker s 24 poena, sedam skokova i šest asistencija te Jose Calderon s 15 poena, 13 asistencija i pet skokova. Kod poraženih Randy Foye ubacio je 25 poena, Ryan Gomes 23 poena uz devet skokova i pet asistencija, a Mike Miller bio je na rubu triple doublea s devet poena, 12 skokova i devet asistencija.

Dwyane Wade odigrao je još jednu veliku utakmicu. Nakon što je utrpao 50 poena u nedjelju, noćas je bio ključni čovjek u pobjedi protiv mizernih Pistonsa 103:91. Upisao je rekord karijere sa 16 asistencija i tome dodao 31 poen i sedam skokova. Nisu mu samo brojevi bili na visokoj razini već je i u svakom trenutku kada je Detroit zaprijetio, povukao seriju i odvojio Miami. 16 poena dodao je Daequan Cook, a deset poena i 11 skokova Udonis Haslem. Pistonsi proživljavaju jednu od najgorih sezona u novijoj povijesti. Spustili su se ispod 50 posto pobjeda, a ovo im je bio sedmi uzastopni poraz. U Miamiju su ih po učinku predvodili Iverson s 22 poena i Tayshaun Prince s 18 poena, devet skokova i osam asistencija.

Obnovljeni Bullsi neočekivano lako svladali su Orlando 120:102. Vinny del Negro pokazao je što je tražio tradeovima - širinu klupe. Dobio ju je, trojica "novaka" s klupe ubacili su kombinirano 37 poena i dali obol u velikoj pobjedi. Ipak, starosjedioci su odradili glavni dio posla, posebice Ben Gordon i Derrick Rose koji su bili najbolji kod Bullsa s po 20 poena. Na drugoj strani Dwight Howard je korektno odradio svoju zadaću, predvodio Magic s 26 poena i 12 skokova, no značajne podrške nije imao. Priključio mu se tek Turkoglu sa 16 poena.

Lakersi su rutinski odradili posao na gostovanju u Oklahomi i slavili 107:93. U posljednjoj četvrtini Oklahoma je zaprijetila i došla na minus deset, no Kobe Bryant u tri minute ubacuje deset poena i odvodi Lakerse na mirnih plus 18. Susret je završio s 36 poena i pet asistencija, 14 poena, osam skokova i šest asistencija dodao je Pau Gasol. Kod Thundera 32 poena, deset skokova i šest asistencija imao je Kevin Durant, a 16 poena Kyle Weaver.

Rutinsko odrađivanje posla za Cavse

Spursi su dočekali Maverickse bez Manua Ginobilija i Tima Duncana i to je bio znak Tonyju Parkeru da mora preuzeti potpuno odgovornost na sebe. Duncan je prosjedio cijeli susret na klupi zbog ozljede koljena i moguće da će propustiti i sljedeću utakmicu s Blazersima. Dallas Spursima nije predstavljao problem, Mavsi su odradili šuterski vrlo lošu utakmicu i Spursi su to lako kaznili. Tony Parker ubacio je 37 poena uz 12 asistencija, Michael Finley dodao je 16 poena i pet skokova, a Kurt Thomas deset poena i 15 skokova. Kod Dallasa Josh Howard ubacio je 19 poena, James Singleton 14 poena uz 14 skokova, a Dirk Nowitzki 14 poena uz deset skokova.

Blazersi su odigrali još jednu utakmicu u kojoj su dozvolili protivniku bijeg u prvom poluvremenu pa se zatim morali vraćati. Rocketsi su na odmoru već imali gotovo 20 poena prednosti, Portland je u drugom dijelu došao na minus dva, ali Brooks i Artest na kraju su s linije slobodnih bacanja držali Houston na odstojanju. Ron Artest ubacio je 21 poen uz pet skokova i pet asistencija, Aaron Brooks dodao je 20 poena i pet skokova, a Luis Scola 15 poena i 11 skokova. Kod Portlanda Brandon Roy ubacio je 24 poena uz pet skokova i pet asistencija, a LaMarcus Aldridge dodao je 21 poen i osam skokova.

Steve Nash odradio je odličan posao protiv Bobcatsa, povukao je Sunse do nove pobjede 112:102, međutim ozlijedio se i pitanje je koliko će biti out. Tijekom treće četvrtine ozlijedio je nožni zglob, vratio se kratko u posljednjoj dionici, ali nakon tri napada ponovno je otišao na klupu i više se nije vraćao u igru. "Zglob je natečen i bolan, vidjet ćemo nakon konkretnih pregleda kakva je situacija, nadam se da to ne znači izostanak", kazao je Nash koji je ubacio 22 poena uz pet asistencija. Shaquille O'Neal dodao je 20 poena uz 11 skokova, a Jason Richardson 20 poena. Kod Bobcatsa najbolji su bili bivši igrači Sunsa. Boris Diaw ubacio je 27 poena uz deset skokova i šest asistencija, a Raja Bell dodao je 23 poena.