Goran Markuš • subota, 28.02.2009.

Poraz Lakersa, Spursa, Magica, O'Neal-ovih 45 poena - sve je ostalo u sjeni povratka Stephona Marburyja na teren. Naime, nakon odlaska iz New Yorka i dolaska u Celticse Marbury je odmah dobio šansu da pokaže što može, a uzmemo li u obzir 13-mjesečnu pauzu odradio je fantastičan posao. Iznenađenje večeri umalo su nam pripremili i košarkaši Oklahome koji su bez ozlijeđenog Duranta uspjeli odvesti Dallas u produžetak...

Tijesan susret protiv Pacersa domaćini su ipak bolje otvorili i na leđima fantastičnog Raya Allena (30 poena, 6 skokova) već nakon prve četvrtine poveli sa solidnih +8. Ipak, Indiana se odupire i na leđima dvojca T.J. Ford (23 poena, 6 skokova) - Troy Murphy (20 poena, 13 skokova) uspijeva nadoknaditi zaostatak i na poluvrijeme otići sa minimalnom prednošću.

Momčadi igraju u egalu i tijekom treće četvrtine što rezultira novim preuzimanjem vodstvo Bostona koji u posljednjih deset minuta kreće sa malih +2. Međutim, 9:0 serijom na samom otvaranju četvrte četvrtine tijekom koje novopridošlica u klubu, Stephon Marbury zabija čak šest od svojih osam poena, Celticsi preuzimaju kontrolu nad igrom i mirno privode susret kraju.

Marburyjev debi u dresu Bostona

Potegnuvši kad je bilo potrebno tako se nakon punih 13 mjeseci pauze Marbury ponovno pokazao u najboljem mogućem svijetlu. "Kad sam zabio prvi koš suze su počele navirati. Nisam zna što očekivati, no gledatelju su zapljeskali i pokazali da me cijene - zahvaljujem im na tome", nakon susreta izjavio je presretan Marbury.

Iako je njihov najbolji igrač i četvrti šuter lige, Kevin Durant (6 poena) teren napustio već tijekom prve četvrtine Oklahoma se nije predavala i svoju priliku dočekuju u trećoj četvrtini kada koncentracija protivnika popušta što Thunder na čelu s Russellom Westbrookom (33 poena, 8 skokova, 5 asistencija) i Jeffom Greenom (28 poena, 12 skokova) sjajno koristi i preuzima vodstvo.

Nakon dvije minute izjednačene igre na otvaranju posljednje četvrtine Oklahoma radi 2:13 seriju i Dallas se nalazi u naizgled nezavidnoj situaciji. Ipak, na leđima maestralnog Dirka Nowitzkog (41 poen, 9 skokova) domaćini uzvraćaju 16:0 serijom i susret odlazi u produžetak.

Sjajnom Nowitzkom koji je čak 17 poena zabio tijekom posljednjih 17 minuta igre, pridružuje se i iskusni Jason Kidd (10 poena, 5 skokova, 13 asistencija) koji preuzima ulogu vođe i pogađa dvije odlučujuće trice za 35. ovosezonsku pobjedu Dallasa.

Sa postotkom šuta koji je tek na predzadnjem mjestu od kad su Lakersi doselili u Los Angeles (29.8%) gosti se večeras nikako nisu mogli mjeriti sa vrlo raspoloženim Nuggetsima. Tek u prvoj četvrtini Lakersi su izgledali nešto boljima, no Denver preuzima vodstvo već tijekom prvog poluvremena da bi ju do kraja susreta povećao na i više nego solidnih +11.

Sa 29 poena Kobe Bryant je ponovno bio najefikasniji igrač Lakersa, a kao što je uobičajeno slijedi ga dvojac Pau Gasol (18 poena, 10 skokova) - Lamar Odom (12 poena, 19 skokova). Uz ponovno odličnog Chaunceya Billupsa (22 poena, 5 skokova, 6 asistencija) i solidnog Carmela Anthonyja (12 poena, 12 skokova) kod Denvera svakako moramo spomenuti i dvije sinoć vrlo raspoložene zamjene, J. R. Smitha (22 poena) i Chrisa Andersona (11 poena, 12 skokova, 7 blokada).

Iako obje ekipe još uvijek računaju s playoffom današnjih +20 dokazalo je zašto se Phoenixova očekivanja shvaćaju ozbiljnije. Prvo poluvrijeme gosti iz Toronta na čelu s vrlo raspoloženim Shawnom Marionom (27 poena, 11 skokova) donekle su držali egal, no tada počinje Shaquille O'Neal show.

Shaquille O'Neal: "Shaq is in the house"

Naime, upisavši 45 poena O'Neal je prvi puta nakon 2003. godine prošao granicu od 40 poena i tako na najljepši mogući način proslavio svoj 37. rođendan. Naš Roko Leni Ukić odigrao 15 minuta tijekom kojih je uz tek 5 poena (3/4 slobodna bacanja, 1/5 šut za dva, 0/1 šut za tri) upisao dva skoka, dvije asistencije i jednu ukradenu loptu.

Kako su u Orlando stigli sa osam uzastopnih poraza mnogi su očekivali lako slavlje domaćina, a tako je i krenulo. Na leđima ponovno odličnog Dwighta Howarda (21 poen, 13 skokova) domaćini osiguravaju +8 već nakon prvog poluvremena. Ipak, kao što se već nekoliko puta ove sezone dogodilo, Howardu se baš nitko iz ekipe ozbiljnije ne priključuje što su Pistonsi itekako dobro znali naplatiti.

Zaustavivši Magic na svega 14 poena u trećoj četvrtini Detroit na čelu s Richardom Hamiltonom (31 poen, 6 skokova) preuzima vodstvo koje mirno čuvaju do kraja susreta. Dobra večer je i iza Rodneyja Stuckeyja (22 poena) te Tayshauna Princea koji je uz 17 poena upisao i pet skokova.

Sve je izgledalo prekrasno s +15 već na poluvremenu da bi povećanjem razlike za još dva poena samo četiri minute prije kraja susreta New Orleans u većini utakmica već osigurao pobjedu, no ne i sinoć. Nošeni Richardom Jeffersonom (22 poena) i Charliejem Bellom (21 poen) gosti rade ekspresnu 16:4 seriju i samo deset sekundi prije kraja preuzimaju vodstvo. Ipak, Tyson Chandler (14 poena, 9 skokova) je na visini zadatka i tri sekunde prije sirene pogađa za tijesnu 35. ovosezonsku pobjedu. Uz Chandlera svakako moramo spomenuti i vrlo raspoloženog Davida Westa koji je uz 28 poena upisao i 12 skokova.