Portland lakoćom zaustavio Lakerse

Goran Markuš • utorak, 10.03.2009.

Još je jedna NBA noć za pamćenje iza nas. Naime, momčad sa najviše pobjeda u tekućoj sezoni, Lakersi pala je bez ispaljenog metka u Portlandu, no to nije niti približno sve što smo sinoć mogli vidjeti. Bez Iversona Detroit je uspio zaustaviti nedjeljnog slavljenika u ogledu protiv Bostona, Orlando Magic dok su Dwyane Wade i njegov Miami za pobjedu morali odigrati čak dva produžetka...

U odličnoj utakmici Portland se sinoć poigrao sa Lakersima i sa ogromnih +17 stigao i do 40. ovosezonske pobjede. Da nije bilo 3:11 serije gostiju u samoj završnici susreta razlika bi zasigurno bila i puno veća. Sa +9 nakon prve četvrtine Portland je već u otvaranju pokazao zube, a nezainteresiranost Lakersa koriste i u nastavku te na odmor odlaze sa ogromnih +23.

Tamo gdje su stali Trail Blazersi nastavljaju i u trećoj četvrtini nakon koje povećavaju vodstvo na još nevjerojatnijih 28 poena razlike. Nažalost, ovaj period igre, a čak i susreta obilježio je težak i krajnje nepotreban prekršaj Trevora Arize (3 poena) nad španjolskom mladom zvijezdom, Rudyjem Fernandezom (11 poena) kojemu se pomoć ukazivali 20-ak minuta nakon čega je na nosilima i sa imobiliziranim vratom odnesen sa terena.

Portland Trail Blazers - Los Angeles Lakers

Do kraja susreta pada koncentracija sjajnih domaćina što Lakersi ipak uspijevaju iskoristiti i smanjuju razliku na još uvijek visokih 17 poena razlike. Sjajni Portland, očekivano, predvodio je fantastičan Brandon Roy (27 poena, 6 skokova, 5 asistencija), a sa 22 poena slijedi ga Travis Outlaw. Naravno, nikako ne smijemo zaboraviti niti dvojac LaMarcus Aldridge (16 poena, 13 skokova) - Joel Przybilla (12 poena, 18 skokova) koji je zajedno skupio 21 skok. Sa 26 poena Kobe Bryant je bio najefikasniji igrač Lakersa, a slijedi ga Pau Gasol sa 18 poena i 13 skokova.

Za nas je to velika pobjeda. Ne pobjeđuješ svaki dan najbolju momčad u ligi, a kako se mi borima i za doigravanje pobjeda nam je još važnija", izjavio je trener Portlanda, Nate McMillan"Ipak, teško je gledati kako ti bespomoćnog suigrača na nosilima iznose van terena. Bio je to uistinu težak trenutak za momčad". Prilikom izlaska i Ariza se osvrnuo na svoj uistinu težak prekršaj: "Nije bilo namjerno. Nisam ga htio ozlijediti već sam se samo pokušao dočepati lopte. Nadam se da nije ništa ozbiljno u pitanju".

Iako se očekivala laka pobjeda Dwyane Wadea (48 poena, 6 skokova, 12 asistencija) i njegovog Miamija očita nezainteresiranost ostatka momčadi zamalo ih je stajala glave. Naime, +10 uoči završnih 12 minuta igre potpuno je opravdalo Heatovu ulogu favorita, no na leđima fantastičnog Bena Gordona (43 poena) Chicago se budi i sjajnom završnicom odvodi susret u produžetak.

Drugu šansu za pobjedu Miami je dobio vrlo brzo kada je 30-ak sekundi prije kraja imao solidnih +5. Ovog puta Bullse spašava odličan John Salmons (29 poena, 8 skokova) i susret odlazi u drugi produžetak. Puno izjednačenija igra daje nadu gostima koji ovog puta 30 sekundi prije kraja imaju izjednačen rezultat i loptu u rukama. Međutim, Wadeu je već bilo uistinu dosta natezanja i nakon što krade loptu Salmonsu sa zvukom sirene pogađa šut za tri čime još jednom izvlači svoj Miami.

Potez dana, a možda i sezone - Wade krade loptu i zabija za pobjedu

"Gospodin Dwyane Tyrone Wade Jr., ako ga ne smatrate jednim od favorita za MVP-a sezone,ne znam što bi još morao učiniti. Gotovo u svim susretima, posredno ili neposredno bio je najzaslužniji za našu pobjedu, a kada igrač u ovakvim teškim trenutcima kada je svaka utakmica presudna u borbi za doigravanje iz susreta u susret igra sve bolje izvlačeći svoju momčad iz nemogućeg, svakako mu se mora priznati - riječ je o jednom od najboljih igrača u NBA-u danas", nakon susreta izjavio je ushićen trener Miamija, Erik Spoelstra.

Sraz sa Boston Celticsima očito je umorio momčad Orlanda koja je sinoć poražena u Detroitu. Predvođeni ponovno sjajnim Dwightom Howardom (27 poena, 14 skokova) i Rashardom Lewisom (21 poen, 6 skokova) Magic je odigrao nešto bolje prvo poluvrijeme i na odmor odlaze sa solidna tri poena prednosti.

Ipak, umor je napravio svoje što je Detroit i bez Allena Iversona uspio iskoristiti. Na leđima vrlo raspoloženog Richarda Hamiltona (29 poena, 14 asistencija) gosti preuzimaju vodstvo već u trećoj četvrtini, a nakon što mu se pridružuje i Tayshaun Prince (20 poena, 6 skokova) uspijevaju mirno privesti susret kraju. Svakako moramo spomenuti i odličnog Antonia McDyessa koji je uz 13 poena upisao velikih 18 skokova.

Predvođeni Chaunceyom Billupsom (28 poena, 7 skokova, 5 asistencija) Denver sa velikih +9 završava prvu četvrtinu, no njihove nade ubrzo ušutkava dvojac Ron Artest (22 poena, 6 skokova) - Aaron Brooks (19 poena) koji tijekom naredne 24. minute osigurava preuzimanje vodstva Houstona i bijeg na velikih +12. Iako se Carmelo Anthony (21 poena, 7 skokova) priključuje Billupsu u lovu na Rocketse bliže od konačnih -2 ipak nije išlo.

Nakon prve četvrtine New Orleans je na leđima Chrisa Paula (24 poena, 10 asistencija) izgradio i više nego solidnih +8, no sjajnom drugom četvrtinom Atlanta preuzima vodstvo i sa mirnom igrom u nastavku osigurava 36. ovosezonsku pobjedu. Velika je noć iza Joea Johnsona koji je sa 30 poena večeras predvodio Hawkse.