Sunsi i Warriorsi zaboravili na obranu

Branimir Korać • ponedjeljak, 16.03.2009.

Među brojnim NBA utakmicama jučerašnjeg programa, istaknula se ona između Golden State Warriorsa i Phoenix Sunsa u kojoj je ubačeno čak 284 poena. Lakersi su s trojicom raspoloženih zaustavili Dallas, a Boston je pao u Milwaukeeju...

Sunsi i Warriorsi već sezonama su sinonim za momčadi koje ne igraju neku veliku obranu i sve polažu na napad. Potvrdili su to i noćas odigravši utakmicu s najvećim brojem poena ove sezone, čak 284. U takvoj igri na kraju su se bolje snašli Sunsi koji su slavili 154:130 i pokazali kako ne odustaju od borbe za ulazak u doigravanje. Susret je riješen na početku drugog poluvremena kada Phoenix dobiva treću četvrtinu 46:25 i bježi na 20 poena viška. Najbolji kod Sunsa bili su Jason Richardson s 31 poenom, Shaquille O'Neal s 26 poena, Leandro Barbosa s 21 te Matt Barnes s 20 poena i 11 asistencija. Kod Warriorsa 26 poena ubacio je Monta Ellis, a 21 uz pet skokova Cory Maggette.

Treća četvrtina bila je kobna i za Pacerse u Torontu. U egal utakmici Pacersi su u trećoj četvrtini posve pali, izgubili taj dio igre s 18 razlike i tu je riješeno pitanje pobjednika. Na kraju je Toronto slavio s visokih 110:87. Roko Leni Ukić igrao je 14 minuta, u razdoblju kada je sve bilo riješeno, te ubacio dva poena uz dva skoka i dvije asistencije. 27 poena i devet skokova Bargnanija, 21 poen i osam skokova Mensah-Bonsua, 15 poena i 12 asistencija Calderona, 15 poena i 13 skokova Bosha te deset skokova Grahama bili su najbolji učinci kod Toronta. Kod Indiane 16 poena i deset skokova upisao je Murphy, a 15 poena i šest asistencija T.J. Ford.

Oslabljeni Pistonsi upisali su poraz na svom parketu od Memphisa 89:84. Velike zasluge za to idu jednom od najvećih promašaja Pistonsa na draftu, Darku Miličiću koji je bio među ključnim pojedincima kod Memphisa na putu prema pobjedi. Miličić je završio s double double učinkom 12+11 i uz Conleya koji je ubacio 20 poena bio najbolji pojedinac kod pobjednika. Kod Pistonsa Antonio McDyess iskoristio je za njega neuobičajeno veliku minutažu za 19 poena i 12 skokova, 15 poena dodao je Tayshaun Prince, a 13 skokova još jedan draft promašaj Kwame Brown.

Šuterski užasna večer za Celticse završila je samo onako kako se i mogla završiti - porazom. Kada trojica glavnih igrača Allen, Pierce, Rondo šutiraju iz igre 8/36, čudo je teško očekivati. Bucksi su to iskoristili i uzeli pobjedu koja im puno znači u borbi za doigravanje. U izostanku Redda i dalje je ključni čovjek Bucksa Charlie Villanueva koji je Celticsima ubacio 19 poena uz sedam skokova, a pridružio mu se Richard Jefferson sa 17 poena. Kod Celticsa 26 poena uz 12 skokova upisao je Kendrick Perkins, a 15 poena i 11 skokova Paul Pierce.

Obrana u izvedbi Sunsa i Warriorsa

Portland je odigrao lošu utakmicu na gostovanju u Atlanti i upisao je poraz 98:80. Izuzev Brandona Roya, nisu imali raspoloženog igrača dok je na drugoj strani briljirao dvojac Johnson - Bibby i vukao Hawkse prema pobjedi. Joe Johnson je stvarao ogromne probleme obrani Blazersa i susret je završio 35 poena, sedam skokova i šest asistencija. Smith je dodao 19 poena i osam skokova, a Bibby 15 poena. Kod Blazersa osim Roya valja istaknuti još tek Aldridgea s 19 poena i šest skokova. Na parket se vratio i Rudy Fernandez međutim u 17 minuta promašio je četiri šuta za tricu i ostao na nula poena.

Nemilosrdan raspored ostavio je traga na Miamiju i upisan je poraz u Philadelphiji. Susret protiv Jazzera završili su po hrvatskom vremenu nešto prije pet sati u nedjelju ujutro da bi u 18 sati po našem vremenu već u Philadelphiji gostovali kod Sixersa. "Posve sam ostao bez energije", nemoćno je govorio nakon susreta Wade koji je protiv Utaha igrao 52 minute. Sixersi su slavili 85:77 zahvaljujući padu Miamija u posljednjoj četvrtini koju je izgubio 24:9. Kod Philadelphije najistaknutiji bili su Iguodala s 21 poenom, Young sa 17 poena te Miller s deset poena i 11 asistencija. Kod Miamija 20 poena ubacio je Jermaine O'Neal, 18 Wade te deset poena uz 11 skokova Haslem.

Utakmica večeri igrana je u Los Angelesu gdje su Lakersi ugostili Dallas. U zanimljivom susretu Lakersi su imali prednost u završnici treće četvrtine, međutim Dallas je na startu posljednje napravio seriju 14:2 i poveo s tri poena viška, ali Bryant i Gasol su zaustavili nalet Mavsa i na kraju odveli Lakerse do pobjede. Vodeća momčad Zapada imala je trojicu igrača na 20+ poena, Bryant je ubacio 28 uz osam skokova, Trevor Ariza 26, a Pau Gasol 25 uz osam skokova. Kod Dallasa Jason Terry imao je 29 poena (sedam trica), Dirk Nowitzki 20 poena, a James Singleton 16 poena uz deset skokova.

Još jedna briljantna večer Dwighta Howarda donijela je Orlandu pobjedu nad velikom momčadi. Ovaj put pali su Jazzeri koji su poraženi lakše od očekivanja 105:87. Dwight Howard imao je lagan posao protiv centara Jazzera, ubacio je 28 poena i uhvatio čak 20 skokova, 16 poena i šest asistencija dodao je Rafer Alston i to je bilo dovoljno za pobjedu. Kod Jazzera podbacio je velik broj igrača i izuzev Carlosa Boozera koji je upisao 23 poena uz 13 skokova, nitko nije zaslužio prolaznu ocjenu.

Ovaj put LeBron James nije torpedirao Knickse s 50 poena, ali Knicksi su svejedno poraženi. Na gostovanju u Clevelandu ostali su pet poena kratki izgubivši 98:93. LeBron se zaustavio na 19 poena, deset asistencija i osam skokova, a ulogu prvog strijelca preuzeo je Mo Williams koji je ubacio 23 poena. Kod Knicksa 26 poena uz devet skokova upisao je Al Harrington, 20 poena i sedam asistencija dodao je Nate Robinson, a deset poena i 14 skokova David Lee.