1. Hrvatska nogometna liga, 23. kolo, 22.03.2009, 20:15 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Damir Batinić (Osijek), Dujela (Zadar), Grgić (Osijek)

Bernard Jurišić • nedjelja, 22.03.2009.

Dugo su nogometaši Zagreba odolijevali Hajdukovim težnjama da se vrati na prvo mjesto ljestvice. Do 45. minute Hajduk je bio bezopasan, a onda su u 10 minuta dvije greške Zagrebove obrane Hajdukovci kaznili, riješili utakmicu i vratili se na čelo ljestvice...

Besart Abdurahimi
59'
18
Marko Kartelo
59'
2
Vedran Celjak
79'
Luka Pavlović

Hladna večer i jednoznamenkasta temperatura nisu bili smetnja da 10.000 gledatelja dođe i večeras u Poljud. Pomogao je i remi Dinama u popodnevnom terminu protiv Osijeka, no više od svega dobra atmosfera i dobri rezultati Hajduka u proljetnom dijelu prvenstva.

Velik dio onih koji su se smrzavali 90 minuta na Poljudu nije slutio koliko će tvrd orah biti zagrebački "pjesnici" u večerašnjem susretu. Iako je susret otvoren opasnim situacijama ispred oba vratara i činilo se da nas čeka uzbudljivih 45 minuta, prvo poluvrijeme donijelo je pravu "kamilicu".

Vezane vijesti

Zagrebaši su vrlo dobro pritisnuli Hajdukovu sredinu i gurnuli domaćine daleko od svog kaznenog prostora. Pokušavali su Splićani nešto na "ho-ruk", ali ništa smislenoga nisu stvorili do pred sam kraj prvog dijela. Zviždukalo se Marinu Tomasovu koji je loše reagirao u nekoliko situacija, skupilo se Hajdukovim navijačima psovki na njegov račun zbog gomile promašaja u zadnjim utakmicama.

I kad su se svi spremali na odmor, a domaći navijači na gromoglasan zvižduk na ispraćaju svojih ljubimaca, jedna nesmotrenost Zagrebove obrane ipak je dovela Hajduk u vodstvo. Ibričić je odgurnut s leđa u kaznenom prostoru Zagreba, sudac je pokazao na bijelu točku, a već dokazani majstor tih situacija, Nikola Kalinić, pretvorio je najstrožu kaznu u Hajdukovu prednost. Stoga su na odmor domaćini ipak ispraćeni pljeskom.

Miše je vidio što su vidjele i tribine, nije to bila večer Marina Tomasova. Stoga ga je na poluvremenu ostavio u svlačionicu, a na travnjak gurnuo još mlađeg Marija Tičinovića.

U 50. minuti Pandža je najavio drugi pogodak Hajduka lošim udarcam nakon ubačaja Marijana Buljata. Četiri minute kasnije, Hajdukovci su na način kako to rade mnoge velike momčadi - kaznio novu pogrešku Zagrebove zadnje linije. Vratar Škorić loše je ispucao loptu, a Drago Gabrić je presjekao na 20 metara od Zagrebovih vrata. Ubačaj u sredinu dočekao je Srđan Andrić i trzajem glave loptu od lijeve vratnice smjestio u mrežu. Hajduk je stekao prednost zbog dvije loše reakcije Zagrebove zadnje linije.

Ostatak susreta protekao je kao i prve 44 minute. Hajdukovci su imali loptu više u nogama, no više nisu imali velikih ambicija prema naprijed, kao da su se htjeli osigurati da im neki zalutali metak ne unese nervozu. Zagrebaši su bili potpuno bezopasni.

Hajdukovci su se tako nakon nekoliko sati vratili na vrh prvenstvene ljestvice i što je još važnije - vratili dva boda prednosti nad rivalom iz maksimirske šume. Slijedi dvotjedna reprezentativna pauza, a potom "bile" čeka gostovanje u Osijeku.