1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 11.04.2009, 16:30 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Vlatko Lončar (Osijek), Darko Novoselnik (Belišće)

Vedran Babić • subota, 11.04.2009.

Po lijepom i ugodnom vremenu, Hajduk je na Poljudu s 2:0 porazio Cibaliju u utakmici u kojoj gostujući nogometaši nisu stvorili niti jednu jedinu priliku za pogodak...

Krešimir Makarin
53'
20
Ivan Grgić
63'
15
Tomislav Čuljak
76'
Stanko Mršić

Nakon prvog poraza pod vodstvom trenera Ante Miše prošloga tjedna u Osijeku, Hajduk se vratio starim, pobjedničkim navikama. Rutinska pobjeda protiv oslabljene Cibalije trebala je biti izraženija, jer su se prvotimci splitske momčadi ponovno dobrano napromašivali prije prvog pogotka.

Kao što se i očekivalo, Hajduk je od prve minute krenuo agresivno i odlučno u želji da u ranoj fazi utakmice slomi otpor Cibalije, a na prve prave prijetnje po vinkovačka vrata nije se dugo čekalo. U 9. minuti je ubačenu loptu Marijana Buljata s desne strane Nikola Kalinić u zraku s(p)retno spustio do Marina Tomasova, koji je s nekih 5-6 metara iskosa pogodio vanjski dio mreže vratara Marijana Antolovića.

Vezane vijesti

Dvije minute kasnije Senijad Ibričić si je stvorio malo prostora i uputio udarac s 18 metara, ali lopta je prošla tik uz vratnicu. U 15. minuti nakon kornera u kaznenom prostoru Cibalije nastala je gužva, lopta se odbila do Srđana Andrića, no i njegov udarac s desetak metara udaljenosti nije pronašao mrežu - gostujući braniči odbili su loptu u novi korner.

Koju minutu poslije Drago Gabrić je s desne strane uposlio Hrvoja Vejića, koji je s otprilike 12 metara neprecizno pucao glavom. U tim trenucima Cibalia se jedva sastajala s loptom, a prelasci na Hajdukovu polovicu bili su raritetna pojava.

Što je poluvrijeme odmicalo, to su vremenski razmaci između Hajdukovih prigoda bili sve veći, a publika sve nezadovoljnija i frustrirana slabom realizacijom splitskog napada.

U 27. minuti Josip Skoko okušao je svoj udarac s 20-ak metara, no lopta je završila u naručju vratara gostiju. Do kraja prvog dijela Kalinić je na ubačaj Gabrića pucao glavom pored gola, Vejić je pokušao poluškaricama ugroziti Antolovića, a neefikasno poluvrijeme Hajduka zaključio je u 41. minuti Andrić, koji također nije uspio glavom proslijediti loptu u mrežu.

Hajdukovci su na odmor ispraćeni zvižducima i povicima "Hoćemo pobjedu!", što ih je očito dodatno motiviralo u nastavku. Već u 47. minuti, u prvom pravom napadu prema gostujućem šesnaestercu, "bili" su poveli. Kalinić se oslobodio Mešića i u prostor gurnuo loptu za Gabrića, koji je prizemnim udarcem s 15 metara matirao Antolovića i donio mir u redove svoje momčadi.

Šanse su se nakon prvog pogotka nastavile redati. Ibričić je u 54. minuti iskosa pokušao iznenaditi Antolovića, no ovaj je bio priseban i odbio loptu u korner. Dvije minute potom ponovno je Ibričić bio u središtu pozornosti. Ovoga puta možda je bio malo sebičan te je solo akciju završio udarcem pokraj lijeve vratnice.

U idućem napadu Tomasov je zamalo zakasnio na ubačaj Vejića, da bi u 62. minuti Hajduk riješio sve dvojbe oko pobjednika drugim pogotkom. Kalinić je opet asistirao, a akciju je pratio Ibričić, koji je s desetak metara loptu poslao u mrežu.

U preostalih pola sata igre Hajduk je smirio tempo igre, pa su i šanse bile sve bezopasnije i rjeđe. Tako su udarci Skoke, Andrića i Šerića izvan kaznenog prostora završavali preko gola, a posljednju šansu za treći pogodak propustio je realizirati dvostruki asistent Kalinić, koji je s 11 metara pogodio obrambeni blok Cibalije nakon dodavanja Marija Tičinovića. Još je i Mladen Bartolović došao u priliku za pogodak, ali njegov udarac obranio je Antolović.

Na kraju, bila je to očekivana pobjeda Hajduka, koji je ispunio obećanje i ostao u ravnopravnoj borbi s Dinamom za naslov prvaka. U idućem kolu Hajduk gostuje u Zaprešiću kod Intera, gdje je prije nešto više od mjesec dana slavio s 4:0.