Valencia okrenula Sevillu

Borna Rupnik • nedjelja, 19.04.2009.

Derbi kola odigran je u Valenciji, gdje je istoimeni domaćin ugostio Sevillu i osvojio tri boda kojima je učvrstio svoje četvrto mjesto, posljednje koje vodi u Ligu prvaka i približio se današnjim protivnicima na pet bodova zaostatka...

Nogometaši Seville šokirali su raspoloženu Mestallu već u devetoj minuti susreta. Ambiciozan ulazak Andalužana u utakmicu pogotkom je okrunio Julien Escude nakon što je udarac iz kuta izveo Brazilac Renato. Međutim, to nije obeshrabrilo igrače Valencije, koji su odmah krenuli u potragu za poravnanjem, ali ni Sevilla nije razmišljala samo o obrani.

Izjednačenje je stiglo u zadnjem Valencijinom naletu u prvom poluvremenu, samo dvije minute nakon što je Adriano poslan na prijevremeno tuširanje. Strijelac Escude pretvorio se u tragičara kada je srušio mladog Juana Matu, a David Villa s bijele točke šalje loptu u desni kut vratara Andresa Palopa.

Vezane vijesti

Nastavak je dobrom prilikom otvorio Joaquin, a najbliže drugom pogotku Šišmiša stigao je David Villa u 63. minuti, ali njegovom se pokušaju ispriječila vratnica. Tri minute poslije neprecizan je bio Mata, a gosti su u međuvremenu sporadično pokušali zaprijetiti dalekometnim udarcima.

Pobjednik je u 81. minuti odlučen novim kaznenim udarcem. Sudac je dosudio igranje rukom Fernanda Navarra u šesnaestercu, a kako je Villu ranije zamijenio Fernando Morientes, lopti je pristupio Juan Mata i doveo domaćina u vodstvo 2:1. Tri boda i novo približavanje Sevillinom trećem mjestu na tablici potvrdio je Pablo Hernandez u sudačkoj nadoknadi.

Almeria je protiv Osasune osvojila tri boda koja će joj naposljetku vjerojatno zajamčiti ostanak u prvoj ligi. Čovjek odluke bio je najbolji strijelac momčadi pod vodstvom meksičke legende Huga Sancheza, raspucani Alvaro Negredo. Svojim je 18. i 19. ovosezonskim pogotkom donio domaćinima vrijednu pobjedu, a koliko je važan njegov učinak najbolje govori podatak da je postigao točno polovicu svih golova svoje ekipe.

Negredo i društvo dominirali su tijekom cijele utakmice, iako ni gosti iz Pamplone nisu bili bez šansi, no njihov je otpor slomljen u 71. minuti, kada je Negredo nakon kornera postavio nogu na pravo mjesto, ali je u posljednje vrijeme razigrana Osasuna brzo stigla do izjednačenja preko Waltera Pandianija. Ipak, Negredo je ponovno bio precizan minutu prije isteka vremena i tako donio erupciju oduševljenja na stadionu Mediterraneo.

Nakon šest tjedana boravka na samome začelju poretka, Espanyol se minimalnom pobjedom nad Racingom iz Santandera pomaknuo s dna i očuvao kakvu-takvu nadu u ostanak. Junak dana bio je Ivan Alonso, koji je u 57. minuti, potpuno neometan, glavom sproveo Neneov slobodan udarac u mrežu.

Villarreal je remijem bez pogodaka u Valladolidu prekinuo svoj niz od dva uzastopna poraza, no s obzirom na izjednačenu borbu za četvrto mjesto žalit će za izgubljena dva boda, pogotovo zato što je posljednjih pola sata igrao s igračem više. Izravan crveni karton dobio je Valladolidov Inaki Bea, a Manuelu Pellegriniju nije pomoglo ni uvođenje Nihata, Matija Fernandeza i Ariela Ibagaze.

Na stadionu Manuel Luiz de Lopera u Sevilli Betis je svladao Sporting iz Gijona 2:0. U utakmici u kojoj su obje momčadi završile s desetoricom na terenu - isključeni su Cuellar i Arzu - oba su zgoditka bila djelo domaćeg napadača Emane. Naš Mate Bilić ušao je u igru u 67. minuti i tri puta pokušao matirati Betisovog vratara Ricarda, ali nije bio učinkovit.