1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 26.04.2009, 16:30 h, Kantrida, Rijeka, gledatelja: 4.500
Suci: Igor Pristovnik (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb) Boško Vukušić, (Zagreb)

Zoran Zdelar • nedjelja, 26.04.2009.

Suprotno svim očekivanjima, nogometaši Rijeke i Slaven Belupa iznenadili su sve rezultatom od 6:2 i sad se mogu podičiti najefikasnijom utakmicom u 1. HNL ove sezone...

Odmjerene izjave pune respekta za protivnika kakve su nam iz oba tabora pristizala u danima prije ogleda Rijeke i Slaven Belupa nisu ni najmanjim dijelom mogle naznačiti da će gledatelji na Kantridi imati priliku pratiti najefikasniju utakmicu u 1. HNL ove sezone. U nekoliko je navrata na prvenstvenim utakmicama ove sezone postignuto ukupno sedam pogodaka, no još nijednom ih nije palo osam ove sezone – sve do danas.

Direktan okršaj dva kandidata za izlazak u Europu donio nam je jedan odmjeren i suzdržan početak utakmice, ali nije se ipak predugo trebalo čekati ni na pogodak. Nakon laganih pritisaka domaćina na Slavenovu obranu, gosti su odgovorili na najbolji mogući način – pogotkom. U 21. minuti Dino Kresinger je s malene udaljenosti uspio pogoditi vratnicu, a lopta zatim pogađa vratara Ivana Mancea u leđa i ulazi u mrežu.

Već dvije minute kasnije Rijeka ima sjajnu priliku za izjednačenje, ali nakon ubačaja Hrvoja Štroka nitko od domaćih nogometaša nije uspio reagirati i poslati loptu u mrežu. Dogodilo se to zato deset minuta kasnije. U 33. minuti kapetan Ahmad Sharbini proigrao je mladog Alena Pamića koji je razveselio nekoliko tisuća gledatelja i donio izjednačenje.

Na odmor se ipak nije išlo s rezultatom 1:1, već su teren u daleko boljem raspoloženju napuštali nogometaši Rijeke zahvaljujući pogotku u samoj završnici prvog dijela utakmice. Ahmad je pokušao proigrati svog mlađeg brata Anasa Sharbinija, umjesto njega loptu odbija Lapić i to ravno na nogu bivšeg kapetana, koji poentira bez problema.

Gostujući strateg Mile Petković i nije imao pretjeranih razloga za nezadovoljstvo igrom svoje momčadi, iako je bio u rezultatskom zaostatku. Koprivničani su tijekom prvih 45 minuta bili prilično čvrsta momčad, a u mahove čak i dominantniji. No, u posljednjih 45 minuta gosti su se doslovno raspali.

Nakon samo pet minuta igre u drugom dijelu utakmice Ahmad se uspio također upisati u listu strijelaca i to nakon što je sjajno iskoristio nesporazum Alena Marasa i Stipe Lapića koji se valjda nisu uspjeli dogovoriti tko će loptu izbaciti iz kaznenog prostora. Ahmad je zato uspio između njih dvojice dovoljno udariti loptu da je pošalje iza leđa Slavenovom vrataru.

Među rijetke trenutka u drugom poluvremenu kojim gosti mogu biti zadovoljni spada 56. minuta kad je Kresinger uspio još jednom poentirati, no pogodak može dobrim dijelom ići na dušu vrataru Manceu koji bi danas definitivno bio veliki tragičar da mu suigrači nisu bili tako dobro raspoloženi i efikasni.

Nakon smanjenja zaostatka gosti su vratili nadu u eventualno osvajanje barem jednog boda, pa su jurnuli na sve ili ništa. I bili su vrlo blizu novom pogotku. Najprije su Jurić i Kresinger u 65. minuti propustili sjajnu priliku za izjednačenje, a pet minuta kasnije Jurića su centimetri dijelili od pogotka – zatresao je okvir Rijekina gola.

Domaćini su se nakon te dvije opasne situacije ponovno razbudili i počeli igrati najbolje što znaju i rezultat toga je pravi potop Slaven Belupa na Kantridi. U 76. minuti Kenan Čejvanović fantastično je petom proigrao Anasa u kaznenom prostoru, a mladi playmaker ponovno bez problema zabija.

Samo tri minute kasnije ponovno se trese mreža, ponovno je strijelac Sharbini, ovog puta Ahmad. U 79. minuti većinu posla odradio je sjajni Argentinac Ramon Fernandez i na kraju svog prodora lijepo je proigrao Ahmada koji ponovno trese mrežu Slaven Belupa.

Kraj golovima nije ni tu bio, minutu prije kraja regularnog dijela utakmice Fernandez je uspio izboriti i izvođenje jedanaesterca, nakon što je poslije njegovog ubačaja netko od gostujućih igrača igrao rukom. Izvođač kazne bio je Anas Sharbini koji nije imao problema s realizacijom te je u 90. minuti postavio konačnih 6:2.

Rijeka je tako ovog tjedna uspjela svladati dva glavna konkurenta za treće mjesto, pa sada može ipak lakše i bezbrižnije igrati u nadolazećim utakmicama s Dinamom i Hajdukom. No, da bi na trećem mjestu ostali do kraja sezone morat će nastaviti s dobrim igrama, jer Slaven zaostaje svega dva boda.