1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 26.04.2009, 16:30 h, Zagreb, stadion u Kranjčevićevoj, gledatelja: 300
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Borut Križarić (Čakovec), Mišo Faletar (Bjelovar)

Borna Rupnik • nedjelja, 26.04.2009.

Nogometaši sesvetske Croatije i gostiju iz Osijeka podijelili su bodove u utakmici u kojoj su obje momčadi imale priliku proslaviti pobjedu. Konačnih 1:1 realno odražava stanje na terenu u Kranjčevićevoj ulici...

Stjepan Jukić
46'
19
Goran Juroš
56'
17
Antun Palić
63'
Andre Luiz

Posljednjeplasirana momčad lige, Croatia iz Sesveta, odigrala je na posuđenom domaćem terenu 1:1 s Osijekom. I jedni i drugi na kraju će žaliti za propuštenim prilikama jer su mogli i do punog plijena. No, mogli su ostati i potpuno praznih ruku. Osijek je dominirao većim dijelom susreta, ali je sama završnica pripala Croatiji.

Vrlo slab početak utakmice u Kranjčevićevoj obilježila je tek jedna poluprilika u osječkom šesnaestercu, kada je gostujući vratar Ivan Vargić pogriješio pri hvatanju lopte, ali se na vrijeme stigao vratiti do svoje gol-linije kako bi uhvatio pokušaj Saše Musa, dok je nešto ozbiljnije glavom zaprijetio Stjepan Jukić u 11. minuti.

No, uobičajeni propust u obrani ponovno je koštao Sesvećane primljenog pogotka. Josip Knežević izborio je udarac iz kuta, sam ga izveo, Karlo Primorac se nije najbolje snašao, ali je lopta stigla do Josipa Barišića u petercu, koji nije imao težak posao ubaciti loptu u mrežu za vodstvo gostiju.

Iznova promiješani sesvetski sastav tada nije djelovao poput momčadi koja se grčevito bori za opstanak u prvoligaškom društvu jer u jalovoj igri ponekad nisu uspijevali ni iznijeti loptu sa svoje polovice, a kamoli zaprijetiti suparniku, dok su Osječani polako, ali sigurno preuzimali konce igre u svoje ruke. Uspavanih 300-tinjak gledatelja malo je prodrmala situacija iz 30. minute, kada Aljoša Vojnović ne stiže na prizemni centaršut, a nakon ubačaja Matiasa Zubaka s druge strane domaćini traže igranje rukom, no sudac Ivan Bebek ostao je nijem.

Na drugoj je strani u dva navrata okomito prema vrataru Marku Šimiću krenuo strijelac Barišić, ali je oba puta u zadnji čas stigao intervenirati kapetan Mus, a Šimić je spašavao u 41. minuti, kada ga je Primorac u situaciji jedan-na-jedan pokušao prebaciti.

Srećko Lušić u nastavak je ušao sa napadačem Stjepanom Jukićem umjesto braniča Antonija Mamića jer Croatia uistinu više nije imala što izgubiti. To se pokazalo dobrim potezom jer je na Kneževićev dalekometni pokušaj Jukić odgovorio uzdrmavši prečku iz slobodnog udarca s desnog ruba šesnaesterca. No, Jukić se nekoliko minuta kasnije ozlijedio i morao napustiti igru, a zamijenio ga je Goran Juroš.

Najbolju priliku za potvrdu osječke pobjede imao je Knežević u 56. minuti, kada je fino gađao suprotni kut, ali je Šimić njegov udarac uspio skrenuti u korner. Bivši Osječanin Vojnović u sljedećem napadu nije iskoristio još jedan Vargićev izlet u prazno, a Primorac je svoj udarac okušao i u 68. minuti, ali je pucao točno po sredini gola. U međuvremenu je Lušić povukao i očajnički potez - u igru je poslao najboljeg sesvetskog igrača, mladog reprezentativca Antuna Palića, koji još uvijek nije zaliječio svoju ozljedu.

Primorac je novu meč-loptu imao i u 79. minuti, kada je krenuo sam prema Šimiću, ali je lopta otišla pored gola, dok je deset minuta prije kraja Vedran Nikšić uspio svladati Šimića, ali se odnekud pojavio Vladimir Dimitrovski i spriječio siguran pogodak. Kazna za propuštene prilike stigla je u 81. minuti.

Gotovo identično kao kod osječkog gola, udarac iz kuta izveo je Artim Pollozhani, a dok je obrana gostiju mirno promatrala što se zbiva, na drugu je vratnicu utrčao Vojnović i zabio za poravnanje. Tada su se domaćini trgnuli i jurnuli po sva tri izrazito potrebna boda, a vodu im je na mlin usmjerio i Karlo Primorac, zaradivši drugi žuti karton.

Croatia je u čak pet minuta sudačke nadoknade u tri navrata mogla postići pobjedonosni pogodak, a najizgledniju priliku promašio je Juroš, koji je jednu povratnu loptu sa 17 metara silovito poslao pored vratnice. Posljednjem se sesvetskom napadu pridružio i vratar Šimić, ali rezultat se više nije mijenjao.