1. Hrvatska nogometna liga, 30. kolo, 10.05.2009, 16:30 h, Zagreb, stadion u Kranjčevićevoj, gledatelja: 300
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Siniša Premužaj (Varaždin), Josip Havaić (Koprivnica)

Borna Rupnik • nedjelja, 10.05.2009.

Inter se u derbiju začelja na Zagrebovom stadionu bez većih poteškoća obračunao sa sesvetskom Croatijom i vjerojatno zapečatio njihovu sudbinu fenjeraša. Svoje je golgeterske instinkte protiv porozne Croatijine obrane pronašao Brazilac Dodo i upisao svoje prve pogotke u dresu zaprešićke momčadi...

Dario Šušak
64'
11
Martin Šaban
64'
13
Matija Katanec
71'

Bernard Gulić
71'
7
Marko Lončar
78'
19
Dario Krišto
81'
Borimir Perković

Na teren stadiona u Kranjčevićevoj ulici Croatia i Inter istrčali su s vrlo jednostavnom računicom - pobjeda je i jednima i drugima nosila značajnu nagradu. Zaprešićanima bijeg s dna, a Sesvećanima barem malo nade u spas. Po toplom zagrebačkom vremenu oba su trenera izvela postave lišene usluga nekih važnih, a ozlijeđenih igrača.

Domaćinima je nedostajao mladi Antun Palić, jedini pravi kreator igre, kao i napadač Stjepan Jukić te branič Ivica Landeka, dok su gosti morali nastupiti bez Damira Krznara i Srđana Pecelja.

Utakmica je počela vrlo oprezno jer nijedna momčad nije smatrala da ima pravo na pogrešku, a takav je stav rezultirao nedostatkom pravih, izglednih prilika. Premda je Croatia pogodila stativu, a Inter pokušavao ozbiljnije zaprijetiti, obostrana borbenost nije urodila konkretnim plodom.

Ipak, kao i mnogo puta tijekom sezone, sesvetsku je Croatiju pada u rezultatski zaostatak koštala nepotrebna pogreška obrambenog reda. Dvije minute prije odlaska na odmor neodlučan je pred vlastitim kaznenim prostorom bio Antonio Mamić i prepustio jednu ničiju visoku loptu svome vrataru Marku Šimiću, ali Šimićeva je reakcija bila zakašnjela te je između njih skočio Luiz Paulo Hilario Dodo i glavom poslao loptu preko Šimića u mrežu za vodstvo Zaprešićana.

21-godišnjem brazilskom napadaču, koji je u redove Intera stigao na preporuku hrvatskog reprezentativca Eduarda da Silve, to je bio premijerni pogodak i nije mogao stići u boljem trenutku jer je otvorio put prema pobjedi nad izravnim konkurentom sa začelja prvenstvenog poretka.

U nastavak utakmice ušlo se bez promjena u sastavima. Milan Đuričić nadao se da će s istom jedanaestoricom moći loviti izjednačenje, no Inter se nametnuo kao konkretnija momčad. Kamerunski veznjak Armand Dubois Yankep u 53. minuti zaprijetio je Marku Šimiću dalekometnom artiljerijom, no njegov je topovski udarac otišao malo preko grede.

Croatia je pokušala uzvratiti preko boljeg od svojih Makedonaca, Artima Pollozhanija, koji je dobio priliku svladati mladog, talentiranog Mateja Delača iz prekida. No, Delač nije dobio šansu iskazati svoje kvalitete - Pollozhanijev je pokušaj otišao visoko iznad grede.

Međutim, gosti iz Zaprešića svoje su namjere okrunili samo dvije minute poslije. Inter se izborio za slobodan udarac na približno 25 metara, lopti je prišao Mario Grgurović i sjajnim, odmjerenim udarcem u donji bliži kut visokog, ali prekratkog Šimića povisio na 2:0. Grguroviću je to bio treći ovosezonski gol, vjerojatno i najljepši.

Svaki tračak nade Sesvećanima, za koje se čini da su se već davno oprostili s ostankom u prvoligaškom društvu, ugasio je Interov Brazilac. Dodo je svojim drugim pogotkom na utakmici otklonio sve nedoumice. U 71. minuti izbjegao je loše postavljenu zamku zaleđa, našao se neometan ispred istrčalog Šimića i ponovno ga prebacio za konačnih 3:0.

Tako je Inter ostao na desetom mjestu i zadržao dva boda viška pred Zadrom, pri čemu je smanjio zaostatak za vinkovačkom Cibalijom, dok je Croatia ostala čvrsto prikovana za dno i sada je potpuno jasno da će posljednja tri kola igrati isključivo za kakav-takav pozitivan dojam jer prostora za napredak na ljestvici, bez obzira na matematiku, praktično više nema.