Vid Horvat • srijeda, 13.05.2009.

Celticsi su uspjeli nadoknaditi 14 poena razlike i prvi put povesti u seriji protiv Magica. Vrlo važnu pobjedu ostvarili su najviše zahvaljujući odličnom izvedbom u posljednjoj četvrtini i praktički prvim vodstvom na utakmici poveli sa 3-2. Igrači odluke bili su Stephon Marbury i Glen Baby Davis...

Još jednom su prvacima donijeli pobjedu pričuvni igrači. U biti sve pobjede Bostona u seriji protiv Magica izgurali su pojedinci koji prošle godine nisu bili dio momčadi koja je osvojila titulu ili su ulazili s klupe. Stephon Marbury (12 poena) i Glen Davis (22 poena i 7 skokova) kombinirano su ubacili 22 od ukupno 33 poena svoje momčadi u posljednjoj četvrtini. "Za mene, to je bilo dovoljno", izjavio je Marbury poslije pobjede 92:88. "Presretan sam što imam priliku s Bostonom doći do novog naslova", rekao je on.

Celticsi su odigrali fenomenalnu obranu na Dwightu Howardu (12 poena i 17 skokova), što je možda bio i ključni moment na utakmici. Naime, najbolji igrač Magica zaustavljen je već nakon polovice prve četvrtine, do tada je ubacio 10 poena i zatim potpuno nestao iz napadačkih akcija gostiju.

Vezane vijesti

"Jednostavno ga možete gledati, možete mu pisati, pogodio on obruč ili ne", izjavio je Stan Van Gundy. Trener Magica izgledao je vidno razočaran i dotučen nakon što je njegova momčad izgubila drugu za redom protiv Zelenih. "Igrate u Bostonu, oni su branitelji naslova i ne možete očekivati pomoć sudaca. Jednostavno ih morate nadigrati, a nama to nije pošlo za rukom", rekao je trener Orlanda.

Paul Pierce je skoro uhvatio triple-double, na kraju je imao 19 poena te dodao dodao devet skokova i osam asistencija. Dok Big Baby nastavlja s odličnim predstavama, donio je pobjedu u najvažnijem susretu (četvrta utakmica) za aktualne prvake, a sada je ponovno velikim doprinosom zaslužan za preokret Celticsa. "Marbury je vodio igru u drugom poluvremenu i to mi je davalo energiju", izjavio je Davis, koji je ulovio i ključni skok samo pet sekundi prije kraja poslije promašaja Supermana sa slobodnog bacanja.

Orlando je imao priliku dobiti ovu utakmicu i pred svojom publikom odlučivati o drugom finalistu Istočne konferencije, ali čini se kako im fali pobjednički mentalitet. Što se tiče ostalih startera, Rashard Lewis je ubacio 19 poena, Hedo Turkoglu je dodao 18 poena i sedam skokova, a poslije jedne utakmice suspenzije vratio se prvi play Rafer Alston (16 poena i šest asistencija). Pokazalo se da je završnica kobna za Orlando i sada moraju dobiti sve do kraja kako bi prošli dalje.

Mickael Pietrus je zakucao na alley-oop za vodstvo 77:63 malo manje od devet minuta prije kraja, za najveće vodstvo Magica u susretu. Slijedila je minuta odmora za Boston, a onda je pri rezultatu 85:75 za goste došlo do totalnog preokreta i fantastične igre aktualnih prvaka. Serijom od 13 poena Zeleni dolaze u vodstvo od 88:85 i povratkom startera na parket uspijevaju zadržati prednost. "Igrali smo cijelu noć, a onda smo u zadnje dvije minute potpuno stali", izjavio je Turkoglu.

Važnu tricu kojom je proključala dvorana prednost je donio Ray Allen. "Nismo tako dobri kao prošle godine. Drukčija smo ekipa, ne možemo se samo pojaviti i pobijediti. No, ljudi nas cijene zbog onog što radimo i koliko se trudimo", rekao je Doc Rivers. Zamjena za Kevina Garnetta (Big Baby) pokazala se velikim dobitkom za Celticse, uz psihičku stabilnost momčadi, lako moguće da ćemo gledati finale između njih i Cavsa.