Igor Maračić • ponedjeljak, 18.05.2009.

Nakon prvih šest utakmica i rezultata 3-3, više ništa nije bilo sigurno, pa ni to da će Lakersi proći u zapadno finale. E, to se upravo dogodilo, demolirali su Rocketse u prvom poluvremenu, te su u drugom dijelu utakmice samo odradili formalnost...

"Ipak je ovo Hollywood, znate", jednostavnim riječima napetu seriju opisao je Odom (sedam skokova). Upravo tako je i bilo. Lakersi su trebali sedam utakmica da prođu itekako oslabljeni Houston, ali ovom, posljednjom utakmicom, pokazali su svoju pravu snagu. Prvo ime utakmice bio je fenomenalni Pau Gasol, koji je s učinkom od 21 poena, 18 skokova i tri blokade, odigrao jednu od svojih najboljih playoff utakmica. Dominirao je kako u napadu, tako i u obrani. Svog suigrača pohvalio je i sinoć all-round Bryant (14 koševa, sedam skokova, pet asistencija, tri uk. lopte, dvije blokade): "Bio sam ponosan i uzbuđen. Svi znamo kako dobro igra u napadu, a danas je pokazao što sve može i u obrani. Odigrao je kao jedan od najboljih na svijetu".

Houston je utakmicu otvorio s 12 uzastopnih promašaja, te je na kraju prve četvrtine pogodio samo pet od 20 šuteva. Ta dionica, kao i ona nakon nje završile su sa po -10 za goste, tako da se rezultatom 51:31 otišlo na poluvrijeme. Realan je bio Battier: "Znali smo da će oni dati sve od sebe, pogotovo u prvoj četvrtini. Iskreno, mi nismo dorasli tom njihovom izazovu, nismo više imali energije". S te točke, povratka više nije bilo. Lakersi su u cijelosti dominirali i reketima, uhvativši 55 lopti naspram samo 33 Rocketsa. Solidnu partiju pružili su Bynum (14 koševa, šest skokova) i Ariza sa 15 poena i pet uhvaćenih lopti. Jackson je koristio sve igrače s klupe, tako da svi okuse doigravanje i sedmu utakmicu ove napete serije. Za Houston se veže i zanimljivost da je u njihovim utakmicama, 13 u ovom doigravanju, pobjedu uvijek odnijela ona momčad, koja je dobila prvu četvrtinu.

Vezane vijesti

Ovo je drugo uzastopno konferencijsko finale Jezerčana i šesto ukupno pod vodstvom zen majstora, Jacksona. S druge strane, skromnih 70 poena stavlja Rocketse na četvrto mjesto ljestvice najmanje zabijenih koševa u odlučujućim, sedmim utakmicama.

Gosti jednostavno nisu imali nikakve šanse, pogotovo bez ijednog koliko-toliko raspoloženog igrača. Najviše, 13 poena, imao je Brooks, Scola je imao 11, uz šest skokova, a deset je dodao Von Wafer s klupe. Osam skokova i pet asistencija, ali samo sedam poena imao je Artest, od kojeg se na neki način očekivalo da preuzme ulogu vođe ove momčadi, što ovaj baš i nije učinio: "Očito je da oni imaju više iskustva od nas, ali mislim da je ovo odlično za naše mlade igrače. Većina mladih i slabih bude pometeno, a oni su igrali sedmu utakmicu".

Finalni parovi su sada kompletirani, te Cleveland i Denver više ne moraju čekati. Prvi dvoboj zapadnog finala, između Lakersa i Nuggetsa, igra se u utorak u Los Angelesu. Nikakva posebna najava više nije potrebna.